Zdroj: SWECO Architects

Jak připravit terasu na letní sezonu

19. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Využijte čas strávený doma smysluplně. Dříve, než se rozběhne terasová sezóna, dopřejte svému externímu obývacímu pokoji jarní kúru. Dřevo, beton, dlažba nebo kámen, každý materiál vyžaduje jinou péči.

Keramická a kameninová dlažba

Dlažba určená pro exteriér má protiskluzovou úpravu, díky níž jsou ale některé typy náchylnější ke znečištění. Pórovitý materiál vyčistíte efektivně vysokotlakovým čističem, stejně tak i nečistoty usazené ve spárách. Dbejte ale na správný tlak v čističi a nečistěte ze vzdálenosti menší než 30 centimetrů, abyste ji nepoškodili. Pokud se hmota ze spár začne olupovat nebo praskat, co nejdříve zasáhněte. Kdyby se totiž pod dlažbu dostala vlhkost, mohla by se vám postupně začít olupovat. Před sezónou rovněž zkontrolujte poklepáním pevnost každé dlaždice.

Orientální dlažba před domem

Výrazný design terasových prken Mystika promění každou terasu v příjemnou zahradní oázu. Ochranná vrstva M-Coat na povrchu navíc zajistí její bezstarostnou údržbu. Díky této povrchové úpravě nevnikne do prken žádná vlhkost, mastnota nebo jiné znečištění. Zdroj: Premac

Dřevo

Dřevěná terasa patří k nejnáročnějším, co se týče péče. Pokud jí ale dopřejete to, co potřebuje, odvděčí se vám krásným zjevem po celé roky. Před sezónou terasu zameťte, zkontrolujte pevnost spojů a prken, vyčistěte spáry a odstraňte z nich všechny nečistoty. Spáry vykartáčujte s použitím vody a saponátu a nechte důkladně proschnout. Šrouby, které po proschnutí dřeva vystoupily nahoru, dotáhněte tak, aby byly hlavičky ponořené 1–2 mm pod úroveň povrchu. Popraskaný povrch přebruste excentrickou bruskou. Ošetřete olejem (bezbarvým nebo s pigmentem) určeným na ošetření vnějších teras. Ten zabrání vyblednutí dřeva, chrání před působením UV záření a také poskytuje ochranu před plísněmi a škůdci.

Na dřevěné terasy, které nejsou denně vystaveny přímému slunci (s přístřeškem), postačí realizovat nátěr každé dva-tři roky. Naopak, u terasy, která není chráněná před přímým sluncem, se doporučuje nátěr olejem jednou, ideálně dvakrát ročně. Terasu je ale vhodné udržovat čistou průběžně během roku pomocí hadice a vody, případně vysokotlakovým čističem. Pokud to není možné, tak ji alespoň čas od času opláchněte vodou.

Dřevoplast nebo WPC

Ačkoli je dřevoplastová terasa prakticky bezúdržbová, před sezónou přece jen doporučujeme důkladně zkontrolovat pevnost spojů, vyčistit dilatační spáry, terasu pořádně vystříkat tlakovým čističem od nánosů prachu a nečistot, případně jemně vyčistit neabrazivním kartáčem, a nechat proschnout.

Přečtěte si také:
Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

Terasu z kompozitního materiálu není třeba ošetřovat žádnými umělými konzervačními prostředky nebo mořidly, nátěry, laky a tmely. Na čištění vám stačí použít jen jemný saponát. Drobné rýhy, které se vyskytnou například při používání kovového nábytku, můžete dát přebrousit (pozor ale na změnu barevnosti), případně se poraďte s výrobcem, zda můžete použít brusný papír.

Dřevoplastová terasa a růžové židle

Zdroj: Alexa Mills

NÁŠ TIP

Na terase z WPC nedoporučujeme grilovat, protože může dojít k poškození prken žhavými uhlíky z grilu (dřevěné uhlí). Je dobré používat pod gril nehořlavou podložku.

Beton

Betonové výrobky v různých barvách a s různými povrchovými strukturami jsou trvale odolné a jejich údržba je poměrně jednoduchá. Terasu z pohledového betonu nebo betonové imitace z kamene ale stejně čistěte nejméně dvakrát do roka. Běžné znečištění, jako je prach, zbytky listů a hlína, odstraňte smetákem nebo kartáčem. Na čištění použijte kartáč a vodu s trochou saponátu, terasu nechte důkladně vyschnout.

Přečtěte si také:
Nezvyklé řešení rodinného domu: Terasa, která se pohybuje podle slunce! (VIDEO)

Můžete použít také tlakový čistič, ale při čištění v oblasti spár buďte opatrní, protože jsou otevřené a mohou být vysokým tlakem vyplaveny. V případě rzi, řas nebo také tuku po grilování použijte čistič na beton. V případě nejodolnějšího typu znečištění, jakým je znečištění barvou, lakem a asfaltem, je potřebné betonové výrobky čistit prostředky na bázi rozpouštědla.

Čištění tlakové chodník zahrada

Zdroj: Kärcher

TOP TIP

I ty nejlevnější a nejméně výkonné modely vysokotlakových čističů jsou na čištění efektivnější než obyčejná hadice, navíc při jejich použití ušetříte až 80 % vody.

Kamenné patio

Kamenná terasa nebo patio nevyžaduje žádné speciální nátěry. Vyčistěte ji kartáčem a saponátem, předtím ale zameťte uvolněné kousky kamínků a větší nečistoty ve spárách. Mechu se zbavíte přípravky, jako jsou odstraňovače zelených povlaků a mechu. Postupujte podle návodu a obrňte se trpělivostí. Pokud ale máte vysokotlakový čistič, boj bude snazší. Jelikož se mech nachází také v pórech, je důležité, abyste použili rotační trysku. Vysokotlakový proud veďte kolmo od povrchu přibližně 20 až 30 cm od jednoho kraje mechem prorostlého chodníku ke druhému.

Přečtěte si také:
Dřevostavba může fungovat i jako dva samostatné domy

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od plevele?

  • Největší rostliny vyřežte nožíkem nebo speciální škrabkou na spáry
  • Abyste zabránili jejich opětovnému návratu, můžete do vyčištěných spár nalít roztok octu a vody v poměru 1 : 1
  • Ověřenou metodou je také zalévání vytrvalého plevele silným solným roztokem. Rostliny postupně zežloutnou a již nebudou mít sílu růst
  • Můžete použít i bělidlo s aktivním kyslíkem (existuje také ekoverze).
    Po naředění směs po malých dávkách nalévejte na dlažbu a roztírejte kartáčem s rukojetí. Po chvíli působení opláchněte z plochy. Pozor, ne směrem k trávníku nebo záhonům! Bělidlo vytáhne špínu z dlažby a současně spálí zbylé kořeny ve spárách

Text: Katarína Paukeje

Foto: Shutterstock, Kärcher, Alexa Mills, Premac, SWECO Architects

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: betonova dlažba dřevěná terasa keramická dlažba kompozitní materiál mozaiková dlažba terasy
Sdílejte článek

Diskuze