Domov za méně peněz
Denně si říkáme, že doba není příliš příznivá pro naše peněženky. Všechno je drahé. Ceny energie se zvyšují. Při ročním zúčtování se nestačíme divit vysokým nedoplatkům. Dá se tomu předejít? Vzhledem k tomu, že je člověk […]
Denně si říkáme, že doba není příliš příznivá pro naše peněženky. Všechno je drahé. Ceny energie se zvyšují. Při ročním zúčtování se nestačíme divit vysokým nedoplatkům. Dá se tomu předejít? Vzhledem k tomu, že je člověk tvor vynalézavý, umí si poradit i s těmito neduhy v domácím království. Troška k trošce a účty nemusejí rapidně stoupat.
Srdce domácnosti
Určitě mnozí budete souhlasit s tvrzením, že srdcem každé domácnosti by měla být kuchyně. Není to jen místo, kde se připravují delikatesy, ale také prostor, kde se dobře sedí u kávičky a diskutuje se o radostech i starostech. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte domácí pomocníky, kteří pomáhají šetřit čas při vaření. Otázkou však je, kolik energie si za to vezmou a co to stojí vás.
Současný trh nám poskytuje bohatý výběr kuchyňských pomocníků ♦ rychlovarná konvice na ohřátí 1 l vody na 100 °C ušetří ve srovnání s klasickým elektrickým ohřevem dvě třetiny energie a voda začne vřít 3krát rychleji ♦ kávovary ušetří 60 % energie ♦ mikrovlnná trouba dokáže uspořit až 50 % energie ♦ topinkovače ušetří 45 % a vařiče vajec dokonce 70 % energie |
Chladnička a mraznička
Jsou samozřejmostí. Výrobci dnes už berou do úvahy zvyšující se poptávku po spotřebičích s nižší energetickou náročností. Na trh tak prorazily chladničky, které tyto nároky splňují. Nechcete-li zbytečně zvyšovat jejich spotřebu energie, zkuste se řídit těmito radami:
• Důležité je správné umístění: chladničku s mrazničkou neumísťujte k otopným tělesům, na přímé sluneční světlo nebo do vlhkého prostředí.
• Zadní strana chladničky potřebuje mít více prostoru, aby za ní mohl volně proudit vzduch.
• Ideální teplota pro chladničku je 5 °C. Teplota vyšší o 1 °C v chladicím prostoru znamená ztrátu 6 % energie oproti doporučeným 5 °C.
• Pro jednoho člověka stačí chladnička o objemu 120 l a mraznička o objemu 50 až 80 l. Potom stačí už jen vynásobit počtem členů v domácnosti.
• Odmrazování nepatří mezi oblíbené činnosti (nemáte-li samozřejmě model s funkcí samorozmrazování). Obvykle se odkládá až do té doby, než se mraznička změní v ledové království. Věděli jste, že námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 75 %?
• Horké a teplé potraviny nepatří do chladničky ani do mrazničky.
• Nedostatečné nebo poškozené těsnění dveří zvyšuje spotřebu energie.
Myčka nádobí
I když se do našich domácností dostává jen pozvolna, našla si už své příznivce, kteří na ni nedají dopustit. Zatímco pro jednoho je mytí nádobí relaxací, pro jiného znamená opak. Řešením je myčka, která břemeno této činnosti vezme na sebe a ještě dokáže uspořit až 40 % energie. Například myčka třídy A spotřebuje 7krát méně vody, než byste potřebovali při mytí nádobí pod tekoucí vodou. Jestliže zvažujete koupi tohoto spotřebiče do domácnosti nebo jste ho už koupili, vyzkoušejte následující tipy, jak zbytečně neplýtvat energií:
• Myčku zapněte, až když je plná.
• Umístěte ji co nejdále od chladničky, protože teplo, které se při mytí nádobí uvolní, zvýší spotřebu chladničky.
Při sledování televize se snadněji přetrpí i taková činnost, jakou je žehlení. To si můžete usnadnit už při praní – snížením otáček při odstřeďování bude prádlo méně pokrčené. Při žehlení začněte s oblečením z bavlny, při žehlení jemného prádla lze využít zbytkové teplo vypnuté žehličky. (foto: Bosch)
Sporák
Je nekorunovaný král kuchyně. Vyrábí se v různých tvarech, barvách, prodává za různé ceny. Jak se tedy v široké nabídce vyznat?
Plynový sporák má rozptylovače plamene, které šetří energii díky tomu, že potřebná intenzita ohřevu nastupuje mnohem rychleji než v případě elektrického sporáku s klasickými plotnami. Když sporák vypnete, neuniká zbytkové teplo. Nevýhodou „plyňáku“ je horší regulace teploty (i v troubě), což má nepříjemný vedlejší efekt – občas připálené jídlo a rozzlobeného kuchaře.
Ve srovnání s plynovým sporákem má elektrický sporák mnohé výhody. Trouba se dobře reguluje, peče rovnoměrně zásluhou horního i spodního ohřevu.
Ideálním řešením pro domácnosti jsou kombinované sporáky – s plynovými varnými deskami nebo se sklokeramickými deskami či indukčním ohřevem a elektrickou troubou.
Energetické štítky V prosinci 2010 nabyla účinnosti novelizovaná evropská legislativa v oblasti energetického štítkování spotřebičů. Od tohoto termínu mohou výrobci domácích spotřebičů označovat své produkty novými štítky. Důležitou změnou je uvádění celkové spotřeby elektrické energie za rok (kWh/rok). Tak si budete moci přesněji vypočítat přímé náklady na provoz spotřebiče a snadno porovnávat jednotlivé výrobky. Oproti třídám účinnosti A až G přibyly nejúspornější třídy účinnosti A+, A++ a A+++, které přinášejí ve srovnání s klasickou třídou A výraznou úsporu energie: ♦ v kategorii praček nabízí třída A+++ úsporu 30 %, ♦ u myček nádobí třída A+++ představuje úsporu 32 %, ♦ chladničky a mrazničky s novou třídou A+++ (dosud byly jen třídy A+ a A++) jsou téměř o 60 % efektivnější než chladničky či mrazničky třídy A. Kromě toho se změnil i vzhled energetických štítků. Nyní jsou v rámci celé Evropské unie jednotné a díky používání piktogramů i jazykově neutrální. |
I při vaření se dá výrazně ušetřit. Stačí dodržovat několik cenných rad:
• Používejte hrnce s rovným dnem, které dobře vedou teplo (ty s nerovným vás připraví až o 40 % energie).
• Během vaření zakryjte hrnec pokličkou.
• Uvařte si vodu v rychlovarné konvici a potom ji vlijte do hrnce.
• Vaření v tlakovém hrnci přináší až 50% úsporu.
• Pokud máte horkovzdušnou troubu, můžete péct i na větším počtu plechů najednou.
• Elektrickou varnou desku můžete vypnout i 5 až 10 minut před dovařením, využijete tak zbytkové teplo a ušetříte 30 % energie. Totéž platí pro přípravu jídel v troubě.
Království očisty
Ano, řeč je o koupelně. Nejen elektřina, ale i voda je poměrně drahá. Jak s ní neplýtvat?
• Vadí vám kapající kohoutek? Opravte ho co nejdříve. Matematika je neúprosná: 10 kapek za minutu, 170 l za měsíc, 2 000 l za rok a účet za vodu utěšeně narůstá do neutěšené výše.
• Pokud máte ve zvyku čistit si zuby při tekoucí vodě, zbavte se ho (nikoli čištění zubů, ale zbytečného plýtvání vodou během výkonu ústní hygieny).
• Jednopákové baterie šetří 30 % vody.
• Koupání ve vaně plné vody s množstvím pěny má sice své kouzlo, ale vodu rozhodně neušetří. Sprchování je mnohem levnější – ve srovnání s koupelí spotřebujete až trojnásobně menší množství vody. Kromě toho úsporné sprchové hlavice dokážou ušetřit až 30 % teplé vody.
• Na toaletu nainstalujte úsporný splachovač, kde máte na výběr, zda spláchnete jen polovinou nádrže, nebo celou.
Domácnost se bez pračky určitě neobejde. Pokud ta vaše nemá program na praní poloviční dávky, tak ji zapínejte, jen když je plná. Program na předpírku využívejte pouze u mimořádně špinavého prádla. Sušičku zapněte těsně po doprání. Využijete tak zbytkového tepla horkého bubnu. (foto: Whirlpool)
Centrum relaxace
Přijít domů po těžkém dni v práci, dát si dobrou večeři, zachumlat se do deky, popovídat si s rodinou a podívat se na dobrý film. I tak může vypadat odpočinek, i když ne každý si ho může dopřát právě v tomto pořadí (většinou hospodyňky, kterým skončí jedna šichta v práci a doma začíná druhá, vědí, o čem je řeč).
Po skončení filmu často jen vypneme televizor pomocí ovladače a ignorujeme malé červené světélko pohotovostního stavu. Televizor, počítač či jinou elektroniku, ale i nabíječku k mobilu je třeba vytáhnout ze zásuvky, protože i v případě pohotovostního režimu odebírají tyto spotřebiče energii. Praktická je například prodlužovací šňůra s hlavním vypínačem.
Televizor i ostatní přístroje vypínejte ze zásuvky, protože se spotřebovává proud i v pohotovostním režimu. Použít můžete například prodlužovací kabel s několika zásuvkami a vypínačem. (foto: Dano Veselský)
text: Mgr. Katarína Očenášová
foto: isifa.com, Ikea, Siemens
zdroj: Vše o úsporách energie, 2011, JAGA GROUP, s.r.o.