Horký olej z pánve: Proč ho nevylévat do odtoku a co s ním?

09. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

V kuchyni voní čerstvě usmažené maso nebo zelenina. Všechno je dokonalé, kromě toho, co zůstalo na pánvi a v pekáči. Také vás láká tuk z pánve vylít do odtoku? Je to způsob, jak se zbavit zdroje pachů a nepoužitelných zbytků. Jenže... V tomto momentě se zastavte! Řekneme vám proč.

Vylévání horkého či vlažného oleje, sádla či másla do odtoku často vytvoří problém, který byste ani ve snu nečekali. Ve finále se s výsledkem potrápí jak instalatér, tak vaše peněženka. Dokonce i když jen jednou za čas vylejete něco do odtoku, mastnota ztuhne a dříve či později potrápí váš účet.

Foto istock

Co způsobí tuky v odtoku?

Mnoho tuků, včetně másla, kokosového oleje či vepřového sádla, je v teplém stavu tekutých a po ochlazení ztuhnou. V tuhém stavu se zachytávají v útrobách trubek a komplikují fungování odtoků. Postupně se na ně lepí další nečistoty.

Výsledkem je nejen částečně ucpaný odtok, ale i nepříjemný zápach, který se šíří po celém bytě. Další fází je úplně ucpaný odtok a hromadící se voda, která prostě nemá kudy odtéci.

Náš tip: Ačkoliv rostlinné oleje – například olivový a řepkový, při pokojové teplotě netuhnou, při vylití do dřezu nebo kanalizace způsobí problém. Proč? Jsou hydrofobní, což znamená, že se nemísí s vodou. Výsledkem je, že se uloží na háklivých místech potrubí.

Foto istock

Horké oleje čistí potrubí? Mýtus!

Tuk a jakékoliv zbytky z jídel, které se dostanou do odtoku, ztuhnou a přilepí se na místech ohybů. Především hned v prvních záhybech vodovodního potrubí či sifonu, podle toto, jaký máte typ. Informace, že horký tuk z pánve perfektně pročistí odtokové potrubí, jsou absolutním nesmyslem. Dokonce máte-li vodoinstalaci ze starých plastů, hrozí i celkem vážný problém – únik vody. Stejně tak se mohou z plastů poškozených vroucími nebo horkými tekutinami uvolňovat potenciálně škodlivé chemikálie.

Foto istock

Do pár měsíců máte problém

Pokud vás tedy například prarodiče přesvědčují o tom, že horký tuk z pánve perfektně pročistí váš odtok, nevěřte tomu. Vše, co je těžší než voda, uvízne v ohybech kuchyňské či koupelnové instalace. Tuky mají mastný základ, na ně se vážou jiné látky z odtoků: vápník a sodík, částečky potravin, chlupy, vlasy.

Řešení nechejte na odborníky

Neodtéká vám voda? V těchto případech nepomáhají ani běžně dostupné přípravky na čištění odtoků. Nechejte řešení na odborníkovi. Ve starších bytech a v bytech, které jste koupili od jiných majitelů, je nejlepším řešením „krtkování“. Při rekonstrukci vyměňte celá potrubí za nová, z kvalitních neškodlivých materiálů.

Foto istock

Co s použitým olejem?

Použitý olej nechejte vychladnout a přecezením přes gázu ho pročistěte. Následně je nejlepší nalít ho do vyčleněné nádoby, kterou po naplnění můžete odnést do sběrných míst k tomu určených.

Sabína Zavarská
foto: istockphoto.com

Kategorie: Kuchyně
Tagy: ucpaný odtok Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze