Jak naplánovat kuchyni?
Jaká by měla být? Malá, velká, rohová, s ostrůvkem, dřevěná, lesklá, nebo úplně jiná? Nechte se inspirovat a vyberte si kuchyň a doplňky přímo na míru vašemu vkusu a představám.
Představy a plány
Při plánování kuchyně si hned na začátku ujasněte, jaká by měla být její funkce – zda v ní budete nejčastěji pracovat sami, nebo zda se kuchyň stane místem setkávání celé rodiny. Dále je podstatné, zda by měla kuchyň materiálově a stylově navazovat na jídelnu, obývací pokoj či zbytek bytu. Pokud jste si tyto základní otázky zodpověděli, na řadu přichází praktická stránka věci.
Tvar kuchyňské linky
V zásadě jde pouze o to, jak velký prostor máte k dispozici a co se vám líbí. Vybírat můžete z rovné kuchyňské linky, vedené podél jedné stěny, zvolit můžete linku ve tvaru písmene L nebo U, anebo si vybrat kuchyňskou linku s ostrůvkem. Na výběr jsou i dalších možnosti, většinou na míru navržené a uzpůsobené konkrétnímu prostoru. Rovná kuchyň a kuchyň do „L“ ušetří další prostor v místnosti, na kuchyňském ostrůvku, který pěkně vynikne ve větším prostoru, můžete pohodlně krájet suroviny a dá se na něj bez problému instalovat také varná deska. V každém případě si nechte několik možných variant kuchyňské linky navrhnout v kuchyňském studiu nebo si je vytvořte sami v internetovém programu konkrétního výrobce.
Kuchyňské zóny
Pokud už máte vybraný tvar, přichází další podstatná věc: uspořádání jednotlivých zón. Praváci by je ideálně měli mít seřazeny zleva doprava, podle toho, jak jdou jednotlivé činnosti za sebou. Úplně vlevo by mělo být místo na zásoby – tedy lednice a potravinová skříň, vedle by měla následovat mycí zóna, dále zóna na přípravu a zóna na vaření a pečení. Je to jednoduché. Nejprve vezmete uskladněné suroviny, které někam odložíte pro další zpracování – za lednicí by tedy měla navazovat odkládací plocha, široká alespoň 30 cm. Připravené suroviny často potřebují očistit a umýt, na to je samozřejmě vhodný správně umístěný kuchyňský dřez. V praxi je vše složitější, protože nikdy nepostupujeme plynule v jednom směru, přesto je toto základní schéma, ze kterého se dá vycházet.
Netradiční a nadčasový
Teď už zbývá jen zvolit materiál a barvu, což je možná vůbec to nejsložitější. Dnes už nemusíte vybírat pouze z klasických materiálů, jako je laminát nebo dřevotříska s fólií. V módě jsou jednoduché linky a ostrůvky z méně obvyklých materiálů, jako je ocel nebo beton. Určitě ale nic nezkazíte osvědčeným dřevem, které je moderní, nadčasové a univerzální. Hlavně nepodléhejte sezonním trendům a myslete na to, že ve společnosti své kuchyně strávíte přinejmenším následující dekádu.
Úložný systém
Není nic horšího, než pořád něco hledat. Správně zvolený úložný systém, rozdělení skříněk, přihrádek, poliček, regálů a šuplíků vám ušetří mnoho času a stresu. Vaření a příprava jídla se stane pohodlnější, tedy pokud vše budete vracet na své místo.
PŘIPRAVILA VERONIKA SLOMKOVÁ, MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME
Mě s plánováním kuchyně nejvíc poradili tam kde jsem kuchyň kupovala, udělali mi tam ten 3D návrh, takže jsem si to dokázala dobře představit. Nějakou myšlenku jak by to mělo vypadat už jsem měla, ale nakonec jsem si v showroomu u oresi zamilovala do úplně něčeho jiného 😀 Takže teď mám kuchyň do L s velkým ostrůvkem ve kterém mám úložného prostoru habaděj. Jsem ráda že kuchyni mám teď v takovém nadčasovém stylu, a v neutrálních barvách, podle mě to jen tak neomrzí.