Zdroj: Lívia Vargovčáková

Proměna maličké kuchyně byla tvrdým oříškem. Výsledek? Jako z časopisu!

28. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Tam, kde se spojí duo Patrície Adamčíková a Diana Labošová z Lotitihome, můžete vždy očekávat perfektní výsledek. Je to tak i v případě proměny této maličké kuchyně, která byla tvrdým oříškem, ale podařilo se. Však posuďte sami.

Jelikož majitelé neměli přesnou představu, jak kuchyň předělat ani jaký zvolit styl, nechali Dianě s Patrícií v podstatě volnou ruku. Dívky se tedy rozhodly vytvořit něco, co bude praktické, ale zároveň hezké a harmonické bez ohledu na dnešní trendy.

„Věřily jsme myšlence, že není nutné řešit, zda právě letí taková nebo onaká barva, takový nebo onaký typ podlahy. Kuchyň jsme navrhli podle svého estetického cítění, a když ji majitelé spatřili, hned se jim zalíbila.“

Přečtěte si také:
10 kroků, na které byste neměli zapomenout při plánování kuchyně

Z nevelkého kuchyňského prostoru se snažili vytěžit maximum. Původní koncept kuchyňské linky s horními skříňkami na stěně oproti dveřím přehodili. Horní skříňky po strop putovaly na delší stranu a ty původní na kratší straně nahradily otevřené police z masivu, díky nimž se kuchyň nejen odlehčila, ale také opticky zvětšila.

Původní stav

Původní stav. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dopomohla k tomu i změna barvy původní hnědé linky za čistě bílou. Jednoduchá bílá linka je do malé kuchyně ideální, ale pokud by byla jednoduchá až příliš, mohla by působit neútulně. Díky dřevu není sterilní, právě naopak, přírodní prvek vytvořil úžasnou atmosféru.

Věříme, že každý může bydlet jako v časopise. Stalo se to naším mottem.

Diana a Patrície

Kuchyňskou linku nechaly vyrobit na míru, protože obsahuje různé nestandardní prvky. Zajímavým nápadem, který zde zůstal po předcházejících majitelích, je chladnička částečně zapuštěná do prostoru sousední koupelny – díky tomu bylo možné efektivně využít místo u vstupu do úzké kuchyně. Jinak by byl problém chladničku někam umístit a při tomto řešení může mít linka výhodný tvar L. Do úzké kuchyně se už však nevešel jídelní stůl – Diana s Patrícií mu proto našly místo v obýváku.

Malá bílá úzká kuchyň po rekonstrukci

Zdroj: Lívia Vargovčáková

Proměna k nepoznání

V kuchyni nebyla potřebná výměna oken, ale všechno ostatní prošlo kompletní rekonstrukcí doslova od podlahy. Diana a Patrície navrhly k bílé kuchyňské lince světlou dřevěnou podlahu v dubovém odstínu, který hezky koresponduje s ostatními prvky – nástěnnými policemi, kruhovým kobercem či s dřevěným kuchyňským náčiním a nádobím. Kuchyň byla původně oddělená od obýváku dveřmi, které jen překážely. Po jejich odstranění tak vznikl dojem plynoucího prostoru.

Přečtěte si také:
Terapie vařením: Kuchyně s ženskou něžností

Otevřený koncept

Designérky na stěnu oproti dveřím zvolily namísto skříněk police
z masivu – jednoduchá bílá kuchyň díky otevřeným policím nepůsobí sterilně, nemluvě o tom, jak úžasnou atmosféru dokáže vnést do prostoru dřevo. Pokud chcete, aby kuchyň působila elegantně, vyváženě a klidně, všechno se vším musí být ve vzájemné harmonii.

Malá bílá úzká kuchyň po rekonstrukci

Zdroj: Lívia Vargovčáková

TOP TIP

Čistě bílá kuchyň může působit až příliš sterilně. Abyste ji rozbili, zvolte například černé nástěnné svítidlo, mosaznou vodovodní baterii či kuchyňské úchytky.

Smysl pro detail

Na této kuchyni si nelze nevšimnout vytříbeného smyslu pro detail jejích navrhovatelek. Nejenže ladí podlaha s linkou a osvětlením, ale všimněte si například, že černá barva roštů na varné desce, jakož i barva digestoře koresponduje s černými policovými podpěrami.

Přečtěte si také:
Feng-šuej v kuchyni: Víte, jak si přivolat hojnost?

Takovýchto příkladů v ní najdete mnohem více. Proto při navrhování vždy záleží na každém detailu a na volbě takových předmětů, které kromě toho, že slouží svému účelu, zároveň i lahodí oku.

Croisant na dřevěnom podnose

Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dokonalý trik

Typická kuchyňská linka z 80. let minulého století působila příliš mohutně až neesteticky. Nepřidala jí ani tmavohnědá barva na nábytku a podlaze. Právě naopak, ještě ji víc zatížila.

Poté, co se vyměnila podlaha a nábytek a zvolily se světlé barvy, je krásně vidět, jak se dá i v malém dosáhnout moderního, funkčního a oku lahodícího prostoru.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Lívia Vargovčáková

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyňská linka malá kuchyně paneláková kuchyně přírodní materiály
Sdílejte článek

Diskuze