Kuchyň ve tvaru U je velmi oblíbená v malých bytech. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu kuchyně?
Přestože svým tvarem vzbuzuje dojem velké luxusní kuchyně, nemusí to tak být. Tento tvar je velmi oblíbený právě v malých bytech, protože tímto rozložením dokáže vytěžit z místnosti co nejvíc.
Určujícím kritériem rozvržení kuchyně a jejích komponentů jsou v první řadě samotné prostory. Kuchyně ve tvaru U jsou dobrou volbou do velkých, ale také do těch skromnějších. Další důležitý faktor při návrhu představují stěny a příčky v místnosti. Dobrou zprávou je to, že jedno rameno „účkové“ varianty může sloužit jako barový pult nebo tzv. poloostrůvek. Díky tomu, že barový pult rohovou částí přímo navazuje na kuchyňskou linku, dokážete z prostoru vytěžit skutečně maximum. Takovéto řešení je velmi vhodné do otevřené koncepce kuchyně a obývacího pokoje.
I když se kuchyně ve tvaru U hodí také do malých prostorů, je třeba si dát pozor na minimální vzdálenosti mezi protilehlými kuchyňskými skřínkami. Nemělo by se stát, že když otevřete například troubu na pečení, protilehlou zásuvku nebudete moci vysunout v plné míře. Jelikož standardní hloubka kuchyňských skřínek je cca 60 cm, minimální prostor mezi „účkovými“ rameny linky je 100 cm. A naopak – abyste se zbytečně nenaběhali, doporučuje se maximální vzdálenost dvou protilehlých linek do 150 cm.
Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu kuchyně?
Výhody (+)
+ Dobrý půdorys, na kterém lze snadno rozvrhnout pracovní trojúhelník.
+ Velkorysý úložný prostor.
+ Díky volnému rameni kuchyňské linky lze jednu stranu použít jako bar, nebo k ní lze přistavit lavici s posezením.
+ Přístup je ze všech stran.
+ Výborné řešení v malých bytech.
+ Dokonale oddělí propojené místnosti.
Nevýhody (-)
– Množství rohů, minimálně dvě rohové skříňky. Prostor v nich se musí šikovně vyřešit, např. drátěným programem.
– Průchozí prostor může být příliš úzký, pokud je prostor malý.
Velkorysá se samostatnou spíží
Praktickým řešením je rozložit si písmenko U tak, že celou jednu stěnu vyhradíte na vysoké potravinové skříně a vestavěné spotřebiče. V takovéto sestavě ještě i schováte tajné dveře vedoucí například do spíže, pokud ji plánujete mít samostatně. Dobře vynikne, když takto navrženou kuchyni odlišíte také vizuálně – jinou barvou dvířek. Linka tak bude i přesto svým rozměrem působit stále svěže.
TOP TIP
Vysoké skříňky umístěte jen na jednu stranu, popřípadě na konce kuchyně ve tvaru U. Takové uspořádání působí úhledně a neruší celkový dojem.
Bar, knihovna i vinotéka
Máte otevřený prostor? Kuchyně může být spojená s jídelnou nebo obývacím pokojem libovolnou stranou tvaru U. Jak tuto stranu využijete, je jen na vás.
Můžete si zde udělat snídaňový pult (bez spodních skříněk prostor provzdušní) nebo také další pracovní plochu s úložným prostorem. Rozhodněte se, jak bude vypadat strana otočená do prostoru. Budou to nenápadná dvířka na dotek, otevřená knihovna, nebo vinná skřínka?
Málo místa? Spojte dvě do jednoho!
Tvar písmenka U dokáže také v malých bytech vytvořit kouzelné místo pro vaření. V takovém případě je ale potřebné se smířit s tím, že šéfkuchař je pouze jeden. Ale pokud je jedna strana písmene otevřená do prostoru, pomocníků (a ochutnávačů) může být hned víc.
Oblíbeným řešením je přidat jídelní stůl, který je napevno ukotvený v kuchyňské sestavě. Kontrastní design a výškový rozdíl jen umocní rozdílné funkce a vnese do prostoru dynamiku.
S ostrůvkem pro labužníky
Pokud jste skuteční milovníci vaření a máte dostatečný prostor, můžete si pořídit i ostrůvek. Abyste se ale příliš nenaběhali (a nezačali pociťovat ostrůvek jako překážku), důkladně si promyslete přípravný trojúhelník. V případě, že se vás v kuchyni obvykle potká více, pomůže ještě jeden menší, přídavný dřez. Ten se zpravidla umisťuje na konec ostrůvku a slouží na mytí ovoce a zeleniny.
Ostrov ve velké kuchyni ve tvaru písmene U nemusí být masivní, protože úložného prostoru máte dostatek již kolem něho. Jelikož ale slouží zejména na přípravu jídla a jeho finální úpravy (například zdobení), nezapomeňte přidat prostor na sezení, ideálně z více stran.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Markus Schmid Kitchens, Lushome, Ana Jopek, IKEA, iStock
Zdroj: Časopis HOME