Kuchyňský dřez korunovaný baterií

07. 01. 2013
Diskuze (1)
Sdílet

Zatímco varné centrum je symbolem kumštu a finálních příprav gurmánských dobrot, hygienická a očistná zóna, tedy dřez korunovaný baterií, v popularitě trochu pokulhává. Věnujeme se zde totiž neoblíbeným přípravným či úklidovým činnostem. Exotické ovoce si tak často oplachujeme […]

Zatímco varné centrum je symbolem kumštu a finálních příprav gurmánských dobrot, hygienická a očistná zóna, tedy dřez korunovaný baterií, v popularitě trochu pokulhává. Věnujeme se zde totiž neoblíbeným přípravným či úklidovým činnostem. Exotické ovoce si tak často oplachujeme pod zašlou kapající armaturou a katastrofický scénář při mytí nádobí završuje starý poškrábaný dřez. Výrobci se nám přitom snaží všechny nepříjemné práce v kuchyni ulehčit. Suroviny i nádobí můžete dnes ladně osprchovat díky výsuvné hadici, některé armatury vám dokonce namixují perlivou vodu a dřezy z kompozitních materiálů učiní všem nezbedným bakteriím přítrž.

 

Před třemi lety Dornbracht v rámci veletrhu v Kolíně nad Rýnem představil několik novinek v kuchyňském programu. Některé z nich ještě dnes vypovídají o nadčasové kráse. Je to například řada kuchyňských baterií Tara Ultra, která koncepčně navazuje na koupelnové armatury Tara Classic. Baterie této série charakterizují jasně definované formy a vědomě štíhlý a zredukovaný design, který se koncentruje na snadné a intuitivní ovládání produktu. Obzvláště vysoký a štíhlý výtok poskytuje dostatečný prostor pro manipulaci s velkými hrnci a dalšími kuchyňskými potřebami. Ergonomicky umístěná páka a výrazným designem usnadňuje používání armatury. Páková baterie Tara Ultra je k   dostání v sedmi různých variantách s různou hloubkou (240 mm nebo 280 mm), pro použití v kombinaci s různými typy ohřívačů vody, s pákou na levé straně a také s dřezovou sprchovou sadou nebo profi sprchou. Ve dvouotvorové variantě s profi sprchou nabízí Tara Ultra větší dosah, což je praktické například při plnění nádob vodou mimo prostor dřezu. Design Sieger. Cena na vyžádání. (foto: Dornbracht)

Páková baterie Dornbracht Maro nabízí možnost kombinace s dřezovou sprchovou sadou nebo profi sprchou. Design Sieger. Cena od 20 259 Kč. (foto: Dornbracht) Grohe K7 si díky flexibilní hadici s otočným úhlem až 120° získala velkou oblibu u   profesionálů. Běžné uživatele určitě zaujme také na dotyk příjemnými tlačítky. Designové ladění baterie zcela zapadne do moderního trendu otevřené kuchyně. Cena 12 500 Kč. (foto: Grohe)

Vlastnosti granitových dřezů

Granit neboli kameninu tvoří z 80 procent lisovaný krystalický křemen (drcená žula), z 15 procent pojivové akryláty a z 5 procent příměs barviv.
Odolnost. Spojuje odolné vlastnosti přírodního kamene s variabilním dotvářením barev a   tvarů. Granitový dřez je téměř nezničitelný, velmi odolný proti poškrábání, má nulovou savost a trvale odolává teplotě cca 180 °C, krátkodobě až 280 °C. Materiál tak vyniká především dlouhou životností. Z těchto důvodů mívají většinou granitové dřezy prodlouženou záruku na 5 až 10 let, což je jeden z pádných argumentů při jeho nákupu.
Hygieničnost a bezúdržbovost. Tento hygienický materiál dlouhodobě odolává působení barvicích látek, jako je například čaj, káva nebo červené víno. Hutná kompaktní hmota je rovněž neporézní a   lépe se čistí a udržuje. Často obsahuje drobné ionty stříbra, které zamezují vzniku bakterií.
Variabilita tvaru i barvy. Umělý kámen lze při výrobě vytvarovat do požadovaných rozměrů a   formy, čehož například nerezový plech není schopen dosáhnout. Granitové výrobky bývají často hlubší a   působějí masivněji, což je zároveň současný trend. Výrobci často nabízejí až deset různých odstínů, takže zákazník dřez snadno začlení do své individuální představy.
Označení. Zpravidla platí, že co firma, to různé označení granitu (například fragranit, tegranit, silgranit, cristalite granite a podobně).

Znáte to – chcete si pustit vodu z   kohoutku, ale při vaření máte často plné nebo špinavé ruce… Řešením může být nová dřezová baterie Kludi E-GO, kterou lze obsluhovat ručně i   bezdotykově. Cena od 13 580 Kč. (foto: Kludi) Páková armatura Atlas od Schock se díky moderním hranatým detailům stane dominantou každé kuchyně. Chromový povrch. Cena 15 720 Kč. Zakoupíte na eshop.schock.cz. (foto: Suite)
Výsuvný perlátor pákové baterie Schock Ideos-Pro zvýší její akční rádius a vám usnadní práci, neboť můžete nasměrovat proud vody přesně tam, kam potřebujete. Provedení chrom. Zakoupíte za 10 560 Kč na eshop.schock.cz. (foto: Suite)
Logické umístění kuchyňského dřezu je otázkou číslo jedna. Neměl by být příliš vzdálen od varného centra, ale zároveň byste v jeho okolí měli mít dostatek pracovního prostoru pro přípravné práce nebo pro manipulaci s hrnci. Ani výrobcům není dokonalá ergonomie v kuchyni ukradená – nabízejí dřezy s odkapávacím prostorem z odolného materiálu, na kterém můžete krájet suroviny i bez prkénka a v těsné návaznosti na dřez. Z bohatého příslušenství si můžete vybrat například i krájecí desku, která se na dřez uchytí do speciálních drážek. Tyto jednoduché vychytávky vám vytvoří solidní pracovní místo i v poněkud stísněné kuchyni. (foto: Suite) Pákové baterii Fonte a rohovému dřezu Focus C-150 to spolu určitě sluší. Vysoce hygienický dřez z   materiálu CristaDur NanoGranit s antibakteriální úpravou je navíc opatřen praktickou nerezovou vyjímatelnou miskou. Cena baterie v chromovém povrchu 8 676 Kč. Cena dřezu 21 160 Kč. Prodává
eshop.schock.cz. (foto: Suite)


Baterie Grohe Blue díky doplněnému filtru, který je skrytý pod dřezem, upravuje chuť vody a zároveň ji zbavuje těžkých kovů a vápníku. V současné době je k dostání i novinka, kdy si můžete zvolit, zda chcete vodu bez bublinek, jemně perlivou nebo perlivou. Jednoduchým pohybem si u baterie nastavíte, zda chcete, aby tekla voda obyčejná, nebo upravená k pití. Kompletní sadu obsahující armaturu, filtr a karafu zakoupíte na onlinekoupelny.cz za 13 834 Kč. Cena za novinku Blue II s   možností nastavení jemně perlivé nebo perlivé vody je pro evropský trh stanovena na 2 000 € (zhruba 50 000 Kč). (foto: Grohe)

Moderní granitový dřez s odkapem Lotus D-100 si hygieničnost uchová i ve svém polárně bílém odstínu. Materiál CristaDur NanoGranit. Zakoupíte za 15 240 Kč na eshop.schock.cz. (foto: Suite)

Tegranitový dřez TEKA Aura 60 B-TG určený k vestavnému zabudování. Speciální antibakteriální úprava zvyšuje hygieničnost nejvíce namáhaného místa v   kuchyni. Přídavný dřez polovičních rozměrů a   odkapávací plocha pro zefektivnění provozu. Akční cena 9 990 Kč. (foto: TEKA)

Tegranitový dřez TEKA Texina 45 B-TG s praktickou odkapávací a odkládací plochou. Možnost dokoupení excentrického ovládání a celé řady příslušenství. Cena 10 490 Kč. (foto: TEKA)

Praktický rohový dřez Art C-150 s odkapávací plochou a miskou. Materiál CristaLite Granit. Systém pro úsporu místa (odpad s přepadem a přípojka na myčku). Nyní zakoupíte v   akční nabídce od 8   280 Kč na eshop.schock.cz. (foto: Suite)

TEXT:
Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem

Kategorie: Kuchyně
Tagy: baterie drez exotické ovoce kuchyň kuchyňské dřezy
Sdílejte článek

Diskuze

  • S manželem právě vybírám nějaký set do našeho nového bytu a přemýšlíme nad nějakým granitem… Všichni tvrdí, že je to dobrá investice na mnoho let (když ne na celý život), tak na tom asi opravdu něco bude…

    Renata Š.