Zdroj: Brie Williams

Malá kuchyně, velký styl: 7 chytrých triků, jak z menších rozměrů vytěžit co nejvíc

03. 02. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Máte malou kuchyň a zdá se vám, že v ní nikdy není dost místa? Nejste sami! Naštěstí existuje pár jednoduchých vychytávek, díky kterým i malý prostor může vypadat větší, vzdušnější a hlavně praktičtější. Někdy stačí drobné změny – správné barvy, chytře využitý úložný prostor nebo třeba jen jiný pohled na uspořádání nábytku. Tady máte sedm triků, které vám pomohou udělat z vaší kuchyně místo, kde bude radost vařit.

1. Dveře pryč, závěs místo nich

Jestli máte v kuchyni klasické dveře, které se otevírají dovnitř, možná vám zbytečně ubírají prostor. Zkuste je úplně odstranit a nahradit lehkým závěsem. Takové řešení nejen ušetří místo, ale zároveň propojí kuchyň s obývákem a dodá celému interiéru útulnější atmosféru.

Pokud chcete něco minimalistického, skvěle poslouží lněný nebo bavlněný závěs v neutrální barvě. Pro odvážnější může být zajímavou variantou závěs s jemným vzorem nebo třeba patchworkový styl, který dodá prostoru osobitost. A hlavně – závěs jednoduše vyperete a nemusíte řešit otevírání a zavírání dveří pokaždé, když nesete talíř s jídlem.

Klasické dveře, které se otevírají dovnitř, vám možná zbytečně ubírají prostor.

Klasické dveře, které se otevírají dovnitř, vám možná zbytečně ubírají prostor. Zdroj: Nesting with Grace

Přečtěte si také:
Nejšpinavější místa v kuchyni, na která často zapomínáme. Nedejte bakteriím a špíně šanci se šířit

2. Kouzlo vertikálních pruhů

Máte pocit, že je vaše kuchyň nízká a působí stísněně? Skvělým optickým trikem jsou vertikální pruhy, které místnost „natáhnou“ do výšky. A nemusíte hned malovat pruhované stěny – postačí třeba rolety s jemným vzorem, tapeta na jedné zeď nebo dokonce pruhovaný obklad nad linkou.

Pokud máte rádi tlumenější tóny, zkuste kombinaci bílé a pastelových odstínů. Naopak odvážnější styl můžete vytvořit kontrastem tmavších a světlejších pruhů – například šedé a béžové, které působí moderně a elegantně.

Skvělým optickým trikem jsou vertikální pruhy.

Skvělým optickým trikem jsou vertikální pruhy. Zdroj: Carson Downing

3. Více světla = větší prostor

Světlo dělá s malými prostory zázraky. Pokud plánujete rekonstrukci, zkuste přemýšlet o střešním okně nebo světlovodu, které přivedou do kuchyně přirozené denní světlo. To samozřejmě není vždy možné, ale existují i jiné způsoby, jak kuchyň prosvětlit.

Jedním z triků je umístit zrcadlo naproti oknu – odrazí světlo a celou místnost opticky zvětší. Další možností je chytré osvětlení – LED pásky pod horními skříňkami, bodová světla nebo nástěnné lampy, které rozjasní i tmavší kouty.

Světlo dělá s malými prostory zázraky.

Světlo dělá s malými prostory zázraky. Zdroj: David Tsay

4. Pracovní deska jako barový stůl

Když je kuchyň malá, je potřeba využít každý kousek prostoru co nejefektivněji. Skvělým řešením je pracovní deska, která zároveň poslouží jako snídaňový bar. Stačí přidat dvě vysoké stoličky a máte útulné místo na ranní kávu nebo rychlou večeři.

Tip: Pokud chcete ještě více úložného prostoru, můžete pod barovou deskou přidat poličky nebo závěsné košíky. Ideální řešení pro malé byty, kde je každý centimetr navíc k nezaplacení.

Když je kuchyň malá, je potřeba využít každý kousek.

Když je kuchyň malá, je potřeba využít každý kousek. Zdroj: A House in the Hills

5. Úložný prostor na míru

Nemáte v kuchyni dostatek skříněk? Volně stojící nábytek může být skvělou alternativou. Knihovna, starý příborník nebo obyčejný policový regál se dají snadno využít na nádobí, hrnce nebo kuchyňské potřeby.

Chcete, aby prostor působil jednotně? Natřete nábytek stejnou barvou jako stěny – bude vypadat nenápadně a elegantně. Naopak kontrastní barva může z volně stojícího regálu udělat zajímavý designový prvek.

6. Zaoblené hrany pro pohodlnější pohyb

Malá kuchyň znamená méně místa pro pohyb, a to může být problém, pokud se neustále narážíte do ostrých rohů skříněk nebo pracovní desky. Řešením jsou zaoblené hrany, které nejen zlepší plynulost pohybu, ale také dodají kuchyni jemnější a harmoničtější vzhled.

Pokud plánujete novou pracovní desku nebo si necháváte vyrábět nábytek na míru, zkuste zvážit zaoblené rohy – možná se to nezdá, ale v každodenním provozu je to znatelný rozdíl.

7. Barvy nejen na stěnách, ale i ve spárách

Kdo říká, že malá kuchyň musí být jen bílá? Naopak, barevné detaily mohou prostor oživit a dodat mu jedinečný styl. Jedním z méně obvyklých, ale velmi efektních triků je použití barevné spárovací hmoty mezi dlaždicemi.

Zkuste pastelově modrou, jemnou zelenou nebo růžovou – výsledek bude svěží, moderní a neotřelý. Pokud si na výrazné barvy netroufáte, stačí jemné pastelové tóny, které dodají prostoru šmrnc, aniž by působily příliš křiklavě.

FOTOGALERIE

Připravila: Lucia Blažiová
Foto: The Covent Garden Kitchen, Sara Ligorria-Tramp, Matt Clayton, Stacy Zarin Goldberg, Brie Williams, Anastasia Casey, A House in the Hills, David Tsay, Carson Downing, Nesting with Grace

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyňská linka malá kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze