6 kroků, jak proměnit kuchyň k nepoznání
Viditelně čistší kuchyň za pár minut a bez zvláštní námahy? Na řadu přicházejí drobné úkony, které uděláte i během telefonátu, krmení dítěte či vaření. Když se je naučíte dělat pravidelně, bude vaše kuchyň stále čistá a hloubkové uklízení jednou týdně nebude tak náročné.
1. Odstraňte nečistoty kolem umyvadla
Vodovodní baterii a samotné umyvadlo čistíme pravidelně, ale řekněme si upřímně, kdy jste naposledy odstraňovali zaschlé nečistoty kolem dřezu a baterie? V úzké spáře mezi dřezem a pracovní plochou, a též kolem základny baterie, se často hromadí prach a různé zbytky stravy či nečistoty z mytí nádobí.
Tato místa dobře vyčistíte škrabkou na varnou desku, ale pozor, abyste neporušili tmel či silikon, který se může na těchto místech nacházet. Dalším dobrým trikem je dřevěná špejle, kterou omotáte tenkou vlhčenou utěrkou a vydrhnete tak usazené nečistoty i ve spárách.
2. Vyčistěte zaschlé kapky a stříkance od vařeného jídla
Když jsme zaneprázdněni nebo vaříme později večer, snadno přehlédneme různé stříkance a fleky od omáčky, restovaného masa či jiných jídel nejen na sporáku, ale i na kuchyňské lince, na stole či na podlaze.
Nemluvě o otiscích prstů, které se nahromadily na stěnách kolem kuchyňské linky. Sáhněte po houbě (ideálně typu „Magic Eraser“) a věnujte pět minut kontrole okolí varné desky.
Nezapomeňte prohlédnout i zárubně, vypínače a přední část spodních kuchyňských skříněk. Velmi pravděpodobně kolem tlačítek a úchytek najdete šmouhy.
3. Utřete prostor pod ledničkou
Nejen na ledničce, ale i pod ní se obvykle hromadí nečekané množství prachu. Často tady najdete i různé ztracené předměty nebo jejich části. Ledničku se vyplatí odsunout alespoň dvakrát do roka a pořádně vyčistit prostor pod ní. Nebojte se, nezabere vám to mnoho času. Hrubé nečistoty zameťte, potom zapněte vysavač, vyluxujte a nakonec místo utřete mokrými utěrkami nebo hadrem.
4. Vydezinfikujte přihrádku na zeleninu
Ačkoliv moderní ledničky se chlubí antibakteriálním povrchem, určitě je na místě čas od času vydezinfikovat police a hlavně přihrádku na zeleninu, případně maso. Zásuvku na zeleninu máte raz dva vydezinfikovanou a bezpečnou. Vyhoďte nebo zkompostujte i zbytky starého jídla.
5. Vyčistěte otvírák na konzervy
Věřili byste, že otvírák na konzervy je čtvrtým nejvíce znečištěním místem v kuchyních? Většina z nás by zřejmě nečekala, že tato kuchyňská pomůcka bude obsahovat stopy bakterií salmonely, Escherichia coli, kvasinek a plísní.
Chcete-li otvírák na konzervy dezinfikovat, postříkejte ho roztokem jedné kávové lžičky bělidla rozmíchaným v litru teplé vody. Nechejte pár minut působit, potom opláchněte a umyjte saponátem na mytí nádobí a teplou vodou. Důkladně opláchněte a vysušte úplně dosucha, abyste zabránili tvorbě rzi.
6. Očistěte každý knoflík, tlačítko a úchytku v kuchyni
Tento úkol má dva cíle: odstranit choroboplodné zárodky na úchytkách a rukojetích skříněk a nechat je zazářit, jako když byly nové.
Začněte utíráním každého tlačítka a úchytky dezinfekčním ubrouskem a nechejte vlhkost volně zaschnout. Nemáte-li rukojeti z hliníku nebo mědi, můžete každý knoflík vyleštit čistým hadříkem navlhčeným v destilovaném bílém octu. Takto rychle odstraníte otisky prstů, stopy vody, prachu a jídla.
Uvidíte, jak se po těchto jednoduchých a rychlých úkonech vaše kuchyň rozzáří. Hned se vám bude lépe vařit i stolovat.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zajímavý článek.
Jo,jo, při krmení dítěte, při telefonování 😂😂😂😂😂