Více přípravků, či jedna tableta? Na co „jede“ vaše myčka?
Pokud, jako většina lidí, máte ve své kuchyni toho neocenitelného pomocníka, jakým je myčka nádobí, je tento článek určen i pro vás. Mnoho lidí totiž neví, zda je lepší používat mycí prostředek, sůl a leštidlo, […]
Pokud, jako většina lidí, máte ve své kuchyni toho neocenitelného pomocníka, jakým je myčka nádobí, je tento článek určen i pro vás. Mnoho lidí totiž neví, zda je lepší používat mycí prostředek, sůl a leštidlo, nebo tablety 3, či dokonce 4 v jednom.
Sůl – základ mytí
Proč se vlastně při mytí nádobí používá sůl? Je to z toho důvodu, aby se voda při napouštění do myčky změkčila. Ve tvrdé vodě se totiž nemusí prášek na mytí nádobí dobře rozpustit a pak může zůstat na nádobí, přičemž to nebude ani dobře umyté. Extra tvrdou vodu najdete např. v horských oblastech, přičemž největším „škůdcem“ je vápenec.
Bez leštidla kvalitně neumyjete
Leštidlo je v myčce nádobí důležité na konci mycího procesu, jelikož se do vody dávkuje až před posledním umytím nádobí. Když už jsou z nádobí odstraněny všechny nečistoty, je nutné jej opláchnout vodou s leštidlem, aby uschlo beze šmouh, či viditelných kapek vody. Absenci leštidla byste poznali nejlépe např. na sklenicích na víno.
Tablety
Tablety jsou uživateli myček hojně využívány, po začátku v podobě multifunkčních tablet se objevily tablety 3v1, které se již dokázaly rozpouštět postupně. Poslední inovací jsou tablety s aktivátorem nízkých teplot a pak také s tzv. enzym power boosterem. Na správné využívání tablet je nutné mít myčku nádobí se speciálním programem, tablety se totiž jak už jsme řekli, rozpouštějí postupně a to díky použití různých teplot vody.
Závěr
Sůl využívejte ve větší míře hlavně v místech, kde je tvrdší voda, moderní myčky by měly být nastaveny i na tuto hodnotu, pro správné využití tzv. dekalcifikátoru, který právě zbavuje vodu přebytečného vápníku. Z vlastní zkušenosti mohu říci toto: používáme doma tablety, sůl i leštidlo a s výsledky mycích procesů jsme spokojeni.