Jak často prát polštáře a kdy koupit nové? Čisté polštáře mohou dost významně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku
Čisté polštáře vnímáme často ve spojitosti s výměnou povlaků. Jenže je to pouze klamavý pocit, pokud vedle povlaků nevyperete i samotné polštáře. Málokdo však ví, jak často se mají prát, a tak je ve skutečnosti skoro nikdo nepere tak, jak by se mělo. Jenže to může způsobit nemalé zdravotní problémy. Chcete se jim vyhnout? V tomto článku se dozvíte vše, co pro to musíte udělat.
Čisté polštáře nejsou pouze o povlaku
Čisté polštáře mohou dost významně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku, ale i zdraví pokožky a dýchacích cest. Jak je to možné? Trávíme s nimi totiž asi jednu třetinu života. A tím, že denně přichází do kontaktu nejen s pokožkou, ale i s vlasy, slinami a potem, skrývají v sobě neviditelné částečky odumřelé kůže, roztoče, prach i bakterie, které mohou způsobovat různé infekce i alergické reakce. A proto je velmi důležité, abyste svou pozornost nevěnovali jen povlakům, ale i tomu, co je v nich, tedy samotným polštářům.
Jak často čistit své polštáře?
To, jak často byste měli prát své polštáře, ovlivňuje hned několik faktorů. Zásadní je to, z jakého materiálu polštář je. To znamená, jestli vyplněn peřím, syntetickými vlákny, bambusovými vlákny, paměťovou pěnou nebo latexem. Frekvenci čištění polštářů dále ovlivňuje i přítomnost mazlíčků, výskyt infekční nemoci a skutečnost, zda doma není nějaký alergik nebo astmatik. Dětské polštáře by se samozřejmě měly vždy čistit častěji.
Polštáře by se všeobecně měly prát minimálně 2x ročně. V případě, že však máte doma zvířecí mazlíčky, tak polštáře čistěte každé 3 měsíce. Syntetické polštáře vyrobené z polyesteru je možné prát častěji, přičemž také snesou i vyšší teplotu praní. Polštáře z přírodního prachového peří a peří, vyžadují jemnější péči a méně časté čištění. Speciální polštáře je potom dobré čistit co 3-6 měsíců. Alergici a astmatici by pak měly prát své polštáře každé dva měsíce. A pokud jde o dekorativní polštáře, ty stačí vyprat jednou čtvrt roku.
Jak poznáte, že jsou polštáře čisté?
Je běžné, že se na vašem polštáři mezi praním nachytají drobné skvrny a rozhodně to neznamená, že sotva se objeví, musíte hned celý polštář hodit do pračky. Tyto skvrny můžete vyčistit i ručně.
A proč polštář žloutne a jde s tím něco udělat?
Žloutnutí polštářů představuje častý problém, s nímž se u polštářů setkáváme. Souvisí s nahromaděním potu, odumřelých kožních buněk a olejů z vlasů. Tyto látky v kombinaci s časem a teplotou způsobují oxidaci, a tedy i vznik žlutých skvrn. Je sice pravda, že úplné odstranění žlutých skvrn může být obtížné, existují však způsoby, s nimiž to můžete docílit. Jedním z nich může být i vyprání za použití směsi vyrobené z šálku bílého octa, šálku jedlé sody, prostředku na nádobí a 3 polévkových lžic pracího prostředku. V případě, že je však polštář i po vyprání stále velmi žlutý, raději ho vyměňte za nový.
Kdy už čištění nic nezachrání a jedinou cestou je výměna?
Přestože pravidelné praní polštářů pomáhá, aby vydržely déle, i přes tu nejlepší péči nakonec každý polštář začne ztrácet svůj formát. Životnost polštáře se přitom průměrně průměrně pohybuje okolo 3 let. Samozřejmě, že vše závisí na kvalitě polštáře. Pokud chcete zjistit, zda je nutné polštář vyměnit, zkuste ho přeložit na polovinu. Jestliže se nevrátí do původního tvaru, měli byste ho vyměnit. Další známkou opotřebení jsou hrudky a hrbolky, kterých je těžké se zbavit. Pokud odhalíte plesnivé polštáře, okamžitě je bez váhání vyhoďte. Plísně v polštáři se totiž nezbavíte. Jakmile plíseň začne kolonizovat, proroste hluboko do vláken a začne do okolí vylučovat spory, což je velmi nebezpečné pro vaše zdraví.
Jak polštářům prodloužit život
Pokud chcete prodloužit svým polštářům život, povlečte je nejen do povlaků, ale i do chráničů polštářů. Chrániče na polštář totiž skvěle chrání náplň před nečistotami, plísněmi, roztoči i alergeny. To proto, že vytváří bariéru mezi osobou a vnitřní náplní polštáře. Umožňují, abyste samotný polštář nemuseli prát tak často. S nimi to stačí jen jednou za 4-6 měsíců. Samotné chrániče pak stačí prát pouze jednou měsíčně.
Rozhodli jste se o své polštáře dbát, a proto je chcete prát ještě častěji, než je obvykle doporučováno? Pozor, nic se nemá přehánět. Častým praním se polštář může srazit, ztratit na objemu i pružnosti. Je proto dobré polštáře prát jednoduše tak, jak je všeobecně doporučováno.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME