Jak vybrat kvalitní postel a matraci?

11. 09. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Zhýčkáni dobou v posteli nejen spíme, ale i koukáme na televizi, čteme, tvoříme analýzy trhu, platíme inkaso nebo nakupujeme letenky do cizokrajných zemí. Ovšem přes všechnu tu činnost si občas zapomene pořádně odpočinout. Pak vstáváme do nového dne nevrlí a to není dobře.

Investujte do zdraví

Výrobci postelí, tedy i roštů a matrací, si uvědomují,že být konkurenceschopný znamená nabídnout výrobek nejen designově zajímavý s dlouhou záruční dobou, ale i prospívající našemu zdraví. Investují proto do výzkumu technologií a materiálů a berou v úvahu poznatky lékařské vědy o funkci lidského těla. Pro nás spotřebitele to tedy znamená, že když si dáme práci s hledáním vhodné postele, určitě uspějeme a budeme usínat s dobrým svědomím, že své tělesné schránce prospíváme.

FOTO MOLTENI & C

FOTO MOLTENI & C

Rošt, matrace a rám jsou tým

Při nákupu je potřeba se ujistit, že rošt matrace a rám postele se vzájemně doplňují tak, aby vynikla jejich kvalita a vlastnosti, pro které si je kupujeme. Většina výrobců přichází samozřejmě s celostním programem, kdy všechny tři součásti výborně korespondují, co se týče rozměru, materiálu i uživatelských vlastností. Nemusíte ovšem nakoupit vše v jednom. Pokud je rám postele ve standardní velikosti, snadno do něj najdete matraci i rošt. Můžete si tak nakombinovat vše dle vkusu, požadavků a samozřejmě ceny. Zeptejte se také, zda je matrace, kterou jste si vybrali, vhodná právě pro polohovací rošt. Některé materiály totiž pro něj vhodné nejsou a taková matrace se dá použít pouze na fixní rošt.

FOTO MÖLLER DESIGN

FOTO MÖLLER DESIGN

Polohujte s lehkostí

Polohovací rošty se vyrábějí ve třech verzích, nejjednodušší a nejlevnější jsou mechanické rošty, které mají zvlášť polohování hlavy a nohou. Další možností je pístový rošt, jenž umožňuje nastavení do požadované polohy pomocí pístových tlakových pružin. Třetím typem jsou motorové polohovací rošty vhodné pro osoby, které vyžadují maximální komfort na lůžku anebo pro osoby méně pohyblivé, dlouhodobě ležící či upoutané na lůžko. Umožňuje největší množství kombinací a poloh. Ať už si vyberete jakoukoli z verzí, vybírejte kvalitu. Takový rošt vám vydrží klidně půl života.

Kdo bude rád polohovat

• lidé, kteří trpí bolestmi zad
• ti, kteří mají problémy s otokem nohou
• chrápající spáči
• nemocní s chřipkou, rýmou nebo kašlem
• dlouhodobě nemocní
• lidé s problémy pohybového aparátu
• labužníci, kteří si v posteli vychutnávají snídaně

FOTO MAGNIFLEX

FOTO MAGNIFLEX

Matrace, které prospívají zdraví

Chybu při výběru matrace neuděláme, sáhneme-li po zdravotní matraci. Matrace, která nese označení „zdravotní“, prošla celou řadou testování, o kterých je výrobce schopen předložit klinická hodnocení, atesty použitých materiálů, včetně příslušných certifikátů. Navíc je cena takové matrace zvýhodněna díky snížené DPH. Zdravotní matrace zaručuje optimální oporu pro odpočívající lidskou kostru. Umožňuje správnou polohu páteře, a tím spontánní relaxaci všech svalů na ní upnutých. Pojem zdravotní matrace je většinou všeobecně nesprávně používán. Nevěřte jen tak reklamám, které nabízejí zdravotní matrace. To, co se v nich uvádí, musí být podloženo seriózními zkouškami. Jakékoliv označení „zdravotní“ matrace může být použito jen tehdy, když k tomuto označení bylo vydáno osvědčení a závazné rozhodnutí příslušných autorizovaných osob (akreditovaných zkušeben). Jako „zdravotní“ je potřeba matrace vnímat ve smyslu použití kvalitních materiálů a ortopedického působení na tělo spáče. Mohou být navrženy tak, aby předcházely bolestem zad nebo je mírnily a poskytovaly co nejkvalitnější spánek. Tyto vlastnosti a kvalita materiálů jsou doloženy patřičnými certifikáty.

Jak správně pečovat o matraci

Odborníci doporučují matrace po 8 letech měnit. Toto je ale velmi individuální. Některé matrace mají speciální antiroztočovou povrchovou úpravu a nestávají se tedy rejdištěm těchto odporných živočichů. Existují i matrace, u kterých výrobci deklarují životnost několik desítek let díky použitým technologiím a materiálům, jež mají samočisticí schopnosti. Každopádně když si zakoupíte matraci za 20 000 korun a po osmi letech ji vyměníte, bude vás jedna noc spánku stát pouhých 7 Kč – méně než jedno cappuccino.

FOTO MULLER MÜLLER MÖBELWERKSTATTEN

FOTO MULLER MÜLLER MÖBELWERKSTATTEN

Spánek jako enigma

Procesy probíhající ve spánku vyvolávají pozornost vědců už dlouho řadu let. U nás například existuje Česká společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu, která je dobrovolným, nezávislým a nepolitickým sdružením sdružujícím lékaře, psychology, biology, studenty, učitele a vědecké pracovníky v oboru spánku a bdění. Ti společně usilují o podporu a koordinaci rozvoje všech forem péče o pacienty s poruchami spánku a bdění. Společnost koordinuje své aktivity s Evropskou společností pro výzkum spánku. Spánek je totiž věda. Není divu, ve spánku dochází i ke stavům ohrožujícím život. A i když přestaneme být morbidní, musíme zmínit to, že špatný spánek vede k mnoha zdravotním potížím a jednoznačně k nízkému výkonu a poruchám soustředění. V současné populaci navíc přibývá lidí, kteří mají se spánkem problémy. Vývoj společnosti ovlivníme asi těžko. Doba si žádá výkony, které přinášejí stres a napětí, a pokud nemáme možnost společenskému tlaku uniknout na neobydlený ostrov, můžeme se alespoň zamyslet nad svými návyky.

FOTO MAGNIFLEX

FOTO MAGNIFLEX

Spánek pod kontrolou

Postel MagniSmartech od italského Magniflexu disponuje technologií, která monitoruje a analyzuje spánek a navrhuje, jak jej zlepšit. Systém se skládá z polohovatelného roštu a luxusní vysoké matrace, která má uvnitř zabudované speciální senzory. Ty zaznamenávají a pravidelně monitorují čas usnutí a probuzení, délku spánku, srdeční a dechovou frekvenci, intenzitu světla či míru hluku v místnosti. Veškerá data jsou v reálném čase ukládána do kontrolní jednotky systému. Informace o kvalitě spánku jsou následně on-line nahrávány do chytrého telefonu, tabletu, počítače nebo jiného zařízení, kde jsou ihned k zobrazení.

O výjimečně pohodlný spánek se postará několik programů. Pouhým stisknutí tlačítka v chytrém telefonu lze matraci polohovat podle potřeby. Od stavu beztíže, ve kterém lidské tělo rychle regeneruje, přes zvýšenou polohu nohou pro zlepšení krevního oběhu či ideální polohu pro čtení, až po manuální nastavení masáže horní či spodní části těla, polohy hlavy a nohou.

MagniSmartech si poradí i s chrápáním. V okamžiku, kdy systém zaznamená chrápání, změní automaticky polohování roštu do polohy, ve které spící přestane chrápat. Když systém vyhodnotí, že chrápání ustalo, vrátí spícího do původní polohy. Vedle unikátních technologických řešení, za kterými stojí skupina vědců vyvíjejících matraci, je pozoruhodným podpůrcem kvalitního spánku chromoterapie. Účinky barev na lidskou psychiku a vnímání je již prokázáno a v systému MagniSmartech má chromoterapie svou důležitou úlohu.

TEXT MARTINA PAULOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: manželské postele matrace Polohovací rošty postele zdravotní matrace Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze