Bezprašná domácnost je jen sen.
Zdroj: Shutterstock

Je možné jednou provždy zvítězit nad prachem? Odhalte tajemství bezprašné domácnosti

29. 04. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Bezprašná domácnost je snem. V reálu však neexistuje na světě žádná domácnost, která by se nepotýkala s prachem. V reálu je to naopak. Podle Světové zdravotnické organizace WHO trávíme až 90% času uvnitř budov, kde je v reálu až 5x horší kvalita vzduchu, než ta venkovní. No jo, jenže co dělat, aby se to změnilo? Jak se toho prachu zbavit co nejvíce a na co nejdelší dobu? Poradíme vám. 

Bezprašná domácnost je utopie 

Bezprašná domácnost není reálná hned z několika důvodů. Jedním z nejčastějších důvodů, proč se v domě hromadí prach, je to, že se dovnitř dostává zvenku. Dovnitř se dostane nejen otevřenými okny a dveřmi, ale i prasklinami ve zdi, a také prostřednictvím lidí a zvířecích mazlíčků. Nejběžnějšími druhy prachu jsou šupinky odumřelé kůže, textilní vlákna, srst domácích zvířat, roztoči a další znečišťující látky.

Přečtěte si také:
Roztrhla se vám síťka proti hmyzu? Nekupujte novou! Jednoduše si ji opravíte sami za pár minut

I když se prach může jevit jako neškodný a pouze otravný, ve skutečnosti prach přenáší alergeny a dráždivé látky, které se dostávají do plic, kde způsobují vážné respirační problémy, které nejsou spojené pouze s astmatem. Prach se nejvíce hromadí na stropě, v rozích, na podlaze, elektronice, světlech, roletách, závěsech, okenních římsách, za a pod nábytkem, v pelíšcích, knihovnách, regálech, krytech větracích otvorů, lůžkovinách, zrcadlech, za toaletou, v horní části chladničky, linky a mikrovlnky. 

Proti prachu bojuje i rohožka před dveřmi.

Proti prachu bojuje i rohožka před dveřmi. Zdroj: Shutterstock

Co vám tedy pomůže na cestě za bezprašnou domácností?  

Abyste doma minimalizovali prašnost, existuje několik osvědčených praktik, které jsou spojené s tím, že mu co nejlépe zamezíte přístup do vašeho domu. Co si pod tím představit? Tak třeba před dveře a za dveře si umístíte rohožku, přičemž do domu nebudete vstupovat v botách. Nebudete otevírat své okno příliš často. Hlavně v přízemí byste měli mít okna zavřená, zvláště pokud směřují k silnici.

Hlavně během dopravní špičky se tudy může do domu dostat spousta prachu. Naučte se správnému způsobu větrání. Zkontrolujte také, jestli nemáte náhodou okna, která netěsní. Umístěte okolo oken květiny, protože dokáží zachytit část prachových částic, obzvláště ty s chlupatými a vrásčitými listy. I ty je však nutné pravidelně sprchovat a zbavovat prachu. 

Bez utírání prachu to nepůjde.

Bez utírání prachu to nepůjde. Zdroj: Shutterstock

Bez úklidu to prostě nepůjde 

Velmi důležité je přitom nejen utírat prach a vysávat, ale měnit jednou týdně lůžkoviny, každý den vyčesávat své čtyřnohé mazlíčky a pravidelně hloubkově čistit svůj gauč, křesla a jiný čalouněný nábytek. Při úklidu nezapomeňte ani na závěsy. Pomoci vám v tom může třeba parní vysavač. Na podlahy je pak skvělý parní mop. Používejte přístroje s HEPA filtry, které odstraní 99.7% všech prachových částic, pylů a bakterií. Důležité je, abyste tyto přístroje nejen používali, ale také v nich pravidelně 1x za 3-6 měsíců měnili filtry. Týká se to přitom nejen vysavače, ale i klimatizace.  

Naštěstí však existují i různé vychytávky, které vám v boji s prachem mohou pomoci.

Naštěstí však existují i různé vychytávky, které vám v boji s prachem mohou pomoci. Zdroj: Shutterstock

Vychytávky, které vám s bojem proti prachu pomůže 

  • Antistatické ubrousky do sušičky můžete využít i jinde. Skvěle fungují i na utírání prachu z elektroniky, žaluzií a dalších povrchů, které přitahují prach jako magnet. 
  • Trápí vás prachoví pavouci pod nábytkem? Pomůže vám s ním lichá ponožka, kterou navlečete na smeták. Bezva je, že ponožku snadno vyperete a můžete používat dál. 
  • Nafoukněte balonek a třete jím o vlněný svetr, abyste vytvořili statickou elektřinu. Potom s ním pohybujte nad prachovými plochami. Statická elektřina prach přitáhne. Balonek vyneste z domu.a vyfoukněte. 
  • Smíchejte leštidlo na nábytek s včelím voskem a potom ho naneste na nábytek. Prostředek nejenže oživí dřevěný povrch, vytvoří i tenký ochranný film, která odpuzuje prach. 

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: prach úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze