Spaní bez přikrývky
Zdroj: Shutterstock

Spaní bez přikrývky není zrovna ten nejlepší nápad. Ráno se probudíte rozlámaní

01. 01. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Spaní bez přikrývky není příjemné. Už jste ale někdy přemýšleli, proč se nám i v těch největších teplech spí lépe pod přikrývkou? Věděli jste, že tento zvyk má dokonce vědecké opodstatnění? Pojďte s námi poodhalit tajemství potřeby spánku s přikrývkou. Dozvíte se, proč jsou tak důležité pro náš odpočinek. 

Spaní bez přikrývky bylo v minulosti běžné

Spaní bez přikrývky je pro mnohé z nás výzvou, kterou obvykle nechceme dobrovolně absolvovat. Jak překvapivé pak pro vás může být zjištění, že spaní pod přikrývkami je relativně novým fenoménem. Během středověku Evropné pod přikrývkami spali pouze tehdy, pokud byli bohatí. Přikrývky totiž byly tak vzácné a drahé, že se předávaly v závětích. Většina lidí v té době ve skutečnosti spala v jedné posteli spolu se zbytkem domácnosti, aby se v noci aspoň trochu zahřáli. Teprve až se zlevněním látek se přikrývky staly běžnějším domácím doplňkem. 

Pokud se chcete doopravdy vyspat, pořiďte si přikrývku, jakoukoliv

Pokud se chcete doopravdy vyspat, pořiďte si přikrývku, jakoukoliv Zdroj: Shutterstock

Za to dnes si spaní bez přikrývky neumíme představit 

Přikrývky jsou dnes našimi nejlepšími přáteli, a to nejen proto, že nás udržují v teple. Studie totiž ukázaly, že spaní pod přikrývkou nás uklidňuje, zatímco spaní bez ní v nás naopak zvyšuje hladinu stresu. Je také zajímavé, že zvláště spánek pod zátěžovými přikrývkami má vysoce relaxační účinek, a proto se v současnosti již běžně používají k léčbě úzkosti a nespavosti. Spaní bez přikrývky je spojený s nedostatkem obvyklé hmatové stimulace, což může vést jak k potížím s usínáním, tak i s udržením spánku. Časem potom může spaní bez přikrývky vést k výraznému nedostatku spánku (čili k spánkovému deficitu), což má výrazný dopad na celkové zdraví a náladu. 

Budete překvapeni, co všechno dělá přikrývka s naším mozkem

Budete překvapeni, co všechno dělá přikrývka s naším mozkem Zdroj: Shutterstock

Co říká věda na spánek pod přikrývkami? 

Je pozoruhodné, jak moc je spaní pod přikrývkami prozkoumáno. Víte, že když se v posteli stočíte do klubíčka a přikryjete se přikrývkou, začne vaše tělo vylučovat oxytocin? Ten pak způsobuje, že se pod přikrývkou cítíme hřejivě, bezpečně a spjatě. Není to přitom jen o teple, ale také o vytvoření bezpečného uzlu kolem nás. Kromě oxytocinu pak totiž přikrývky spouští i relaxační odezvu v těle, protože naše mozky interpretují toto přikrytí jako bezpečí.

Může za to tlak přikrývky na naši kůži (zvlášť pokud je zátěžová), což aktivuje parasympatický nervový systém (a vylučování hormonů dopaminu a serotoninu), jenž pomáhá regulovat srdeční frekvenci a dává nám to klid a relaxaci. Konzistentní teplo a váha přikrývky potom funguje i jako fyzická a psychická kotva, která pomáhá uvolnit svaly a zlepšuje krevní oběh. V konečném výsledku tak přikrytí přikrývkou zlepšuje celkovou kvalitu spánku. Můžete s ní uniknout vnějšímu světu a máte pod ní pocit bezpečí a úkrytu. Vyvolá to v nás instinkt, který jsme používali v hluboké minulosti, kdy jsme přikrývky používali k ochraně před nepříznivými živly. 

Za dokonale prospanou noc může dokonalá přikrývka

Za dokonale prospanou noc může dokonalá přikrývka Zdroj: Shutterstock

Výhody zachumlání se pod deku

Být zachumlaný pod přikrývkou má řadu výhod, a to jak fyzických, tak i psychických. Snižuje v nás napětí a pomáhá nám s odpočinkem a vytváří nám fyzickou ochranu před vnějšími rušivými efekty. V důsledku toho je možný nepřerušovaný spánek, který nám umožňuje vstoupit do hlubokých cyklů REM, které jsou tak důležité pro dokonalý odpočinek a osvěžení. 

Výhody zátěžových dek 

V případě, když tedy máte problémy se spánkem, mohou vám pomoci zátěžové deky, které ve vašem těle rozjedou ten proces, který u lidí bez problémů se spaním provedou již běžné přikrývky. Zátěžové přikrývky jsou tedy ve skutečnosti terapeutické přikrývky, které váží od 2,5 kg do 18 kg. Jejich pozitivem je to, že dokáží hluboce stimulovat nervový systém, který se díky tomu začne uvolňovat. Prospěch z takové přikrývky mohou těžit vesměs všichni lidé, ale nejvíce ti s úzkostí, autismem, ADHD, nespavostí, poruchou spánku, osteoartrózou nebo třeba s chronickými bolestmi.

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11056563/

Kategorie: Nábytek
Tagy: postel spánek
Sdílejte článek

Diskuze