Zdravý byt bez chemie
Doma je nejlépe. A aby to platilo doslova, zbavte se raději přebytečné chemie. Není vidět, ale může nadělat pořádnou „paseku“. Poškozuje imunitní, hormonální a reprodukční systém a přispívá ke vzniku mnoha civilizačních nemocí. Myslete na […]
Doma je nejlépe. A aby to platilo doslova, zbavte se raději přebytečné chemie. Není vidět, ale může nadělat pořádnou „paseku“. Poškozuje imunitní, hormonální a reprodukční systém a přispívá ke vzniku mnoha civilizačních nemocí. Myslete na to, když si budete pořizovat nový nábytek nebo si kupovat čisticí prostředky.
Vymalujeme a koupíme nový nábytek do obyváku. Ještě než nápad, jak vylepšit své bydlení, zrealizujete v praxi, zaměřte se na složení pořizovaných novinek. Zdraví máte totiž jen jedno. „V nátěrech se vyhněte těkavým organickým látkám, které se používají jako rozpouštědla a ředidla. Uvolňují se do okolního vzduchu i několik měsíců po aplikaci a na zdraví mají jednoznačně negativní vliv. Řešením je používat prostředky ředitelné vodou,“ radí Hana Sekerková z ekologického institutu a ekologické poradny Veronica (www.veronica.cz).
Děti si nejraději hrají na podlaze. I proto by vás mělo zajímat, jaké podlahová krytiny, ale také čisticí prostředky jsou nejvhodnější z hlediska bezpečí pro jejich zdraví.
Umělým materiálům řekněte ne
I běžný nábytek a podlahové krytiny jsou mnohdy plné chemie. V nábytku, zejména v dřevotřísce, najdeme nebezpečný formaldehyd, který způsobuje dráždivý kašel, alergie, ekzémy a může být karcinogenní. Podlaha z PVC (polyvinylchloridu) obsahuje škodlivá změkčovadla – ftaláty. Ty mají rakovinotvorné účinky a ohrožují lidskou plodnost. Je-li pro vás vinyl preferovanou alternativou, dejte přednost kvalitním výrobkům, které splňují přísné evropské normy.
Dřevěná podlaha je ideální volbou. Je teplá, příjemná na dotek, a pokud je ošetřena ekologickými nátěry, i naprosto neškodná pro naše zdraví. Nevýhodou je jen vyšší cena.
Zpomalovače hoření, které poškozují imunitu a hormonální systém, jsou zase běžnou součástí koberců a sedaček. „Plánujete-li rekonstrukci, vyměňte raději umělé podlahové krytiny a nábytek za ty přírodní,“ doporučuje Hana Sekerková. Vybírat můžete mezi různými druhy plovoucích dřevěných podlah (pozor, ty by však neměly být ošetřeny klasickými laky, dejte přednost oleji), linoleí či korku. S keramikou také nešlápnete vedle.
Navzdory zavedeným pověrám, linoleum je čistě přírodní materiál. Někdy se mu také říká marmoleum. Je to zdravotně nezávadný materiál, který má dokonce antibakteriální účinky, a proto je vhodný pro malé děti a alergiky.
Ne vždy se to zcela dá, a pokud vsadíte na běžné nátěry či běžný nábytek, snažte se nebezpečné účinky chemikálií alespoň trochu zmírnit. Po pořízení nového nábytku nebo po vymalování velmi často větrejte, ať může chemie alespoň částečně vyvanout.
Úklid podle přírody
Nejvíce chemických prostředků se ovšem do bytu dostává z agresivních čisticích prostředků. Zkuste je nahradit přírodními variantami (ocet, citronová šťáva, kuchyňská sůl, soda…), čímž i výrazně ušetříte, nebo si alespoň vybírejte výrobky se značkou Ekologicky šetrný výrobek. „Tato značka zohledňuje složení výrobku, jeho biologickou rozložitelnost, toxicitu pro vodní organismy, dráždivost pokožky, recyklovatelnost obalu a vhodnost dávkování a říká, že výrobek splňuje evropskou nebo českou normu pro to, aby byl označený jako ekologicky šetrný,“ uvádí Hana Sekerková. Neznamená to, že přípravek je úplně přírodní, ale alespoň šetrnější než běžné přípravky.
K odstraňování skvrn je dobré požít několik kapek stolního oleje a trochu soli na měkkém hadru. Sodu smíchejte s malým množstvím octa. Vzniklou pastu naneste na houbičku a použijte k čistění vany, sprchy, dřezů, trouby nebo keramických povrchů. Na močové a vápenné usazeniny používejte ocet nebo kyselinou citronovou. Jelikož jsou slabší než agresivní produkty, které se prodávají, musí se používat častěji a také nechat déle působit.
Všestranný ocet
Nejlevnější, šetrný a zároveň zdravotně nezávadný čisticí prostředek je kuchyňský ocet. „Přidat ho můžeme do vody na mytí podlah i povrchů v kuchyni a v koupelně. Do záchodové mísy můžeme použít koncentrovaný osmnácti procentní ocet. Octového aroma se není třeba obávat, vyprchá během schnutí povrchu,“ uklidňuje Hana Sekerková.
Ocet kromě toho, že odmašťuje, odstraňuje také vodní kámen. Lze ho proto s úspěchem použít na odvápnění rychlovarné konvice. Stačí ohřát minimální množství octa na dně konvice a nechat působit horkou kyselou vodní páru. Poté důkladně vypláchnout a konvice je bez námahy jako nová.
Pro čištění a dezinfekce toalet nebo koupelny použijte ocet nebo roztok kyseliny citrónové. Obyčejný neředěný kuchyňský ocet (8% roztok kyseliny octové) nalijte nejlépe do rozprašovače. Naředěním jedna ku jedné s vodou zase získáte levnou aviváž.
Můžete také použít speciální prostředek na bázi octa, který seženete v drogerii. Účinně rozpouští vodní kámen, skvrny od vody, zbytky mýdla, navíc pohlcuje zápach. Je vhodný na koupelny, WC i kuchyně.
Znáte R-věty?
Na prostředcích a věcech, které si kupujete do domácnosti, pátrejte po takzvaných R-větách. Tento systém zavedla Evropská unie a označuje vlastnosti chemických látek. Pokud se na něčem nachází písmeno R s příslušným písmenem, znamená to menší či větší nebezpečí pro zdraví. Například R38 znamená dráždivý pro pokožku, nebo R45 může vyvolat rakovinu.
text: Gabriela Bachárová
redakční úprava: Dominika Záveská
foto: archiv firem