Co na podlahu − dřevo, vinyl, či korek?

05. 12. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Podlaha značným způsobem ovlivňuje celkový vzhled interiéru i komfort bydlení. My jsme se blíže podívali na dva přírodní materiály – vždy populární dřevo a znovu objevený korek – a neobešli jsme ani sice syntetický, avšak stále oblíbenější vinyl.

(foto: Alpod)

(foto: Alpod)

Na trhu se objevují stále nové a nové dekory dřevěných podlah, mezi nimiž najdete i ty s opotřebovaným nebo zastaralým vzhledem. Oblíbený je aj kouřový povrch se stříbřitým, bílým nebo šedým nádechem. Vynikne například v moderním interiéru s netradičním nábytkem ze starých desek a cihel.

Oblíbené dřevo

Milovníci přírody zpravidla volí dřevěnou podlahu kvůli jejímu naturálnímu vzhledu, dlouhé životnosti, charakteristické vůni a hřejivému pocitu na dotyk. Vybrat si můžete nejen podle typu dřeviny, zabarvení či způsobu opracování povrchu, ale i velikosti desek. Kromě odstínu se dřevěné podlahy liší i způsobem opracování. Oblíbené jsou podlahy, které mají vzhled upravený kartáčováním. Při kartáčování se z povrchu odstraní měkké dřevo, díky čemuž vystoupí tvrdé (zimní) dřevo a zvýrazní se jeho struktura a kresba, podlaha je tvrdší a odolnější.

(foto: Tilo, kolekce Hobo Furnierboden Longline, dekor javor)

(foto: Tilo, kolekce Hobo Furnierboden Longline, dekor javor)

Pokud neholdujete aktuálně trendovému rustikálnímu vzhledu dřevěné podlahy a chcete něco na pohled výraznějšího, sáhněte po „melírovaném“ dekoru, který vás rozhodně jen tak nezačne nudit. U takto výrazné podlahy však dobře zvažte výběr nábytku. Minimalizmus a čisté linie jsou v takovémto případě nezbytnou volbou.

3x dřevěné podlahy

1 Masivní podlaha z exotického dřeva ipe (lapacho), kolekce iFLOOR, výjimečná tvrdost a stálost, vysoká životnost, od 764 Kč / 1 m2, Stepstyle

Masivní podlaha z exotického dřeva ipe (lapacho), kolekce iFLOOR, výjimečná tvrdost a stálost, vysoká životnost, od 764 Kč / 1 m2, Stepstyle

2 Masivní podlaha z jasanového dřeva, dekor rustikál, stejná odolnost jako v případě dubové podlahy, 1 824 Kč/1 m2, P. M. H. 05_

Masivní podlaha z jasanového dřeva, dekor rustikál, stejná odolnost jako v případě dubové podlahy, 1 824 Kč/1 m2, P. M. H.

3 Masivní podlaha z teakového dřeva, kolekce iFLOOR, lakovaná povrchová úprava, vysoká trvanlivost obzvlášť ve vlhkém prostředí, 1 370 Kč / 1 m2, Stepstyle

Masivní podlaha z teakového dřeva, kolekce iFLOOR, lakovaná povrchová úprava, vysoká trvanlivost obzvlášť ve vlhkém prostředí, 1 370 Kč / 1 m2, Stepstyle

(foto: Kährs kolekce Spirit, dekor Dub Forest, prodává KPP)

(foto: Kährs kolekce Spirit, dekor Dub Forest, prodává KPP)

Velmi zajímavě působí i dřevěné podlahy s nerovnou povrchovou úpravou. Takto zpracovaný tradiční materiál má své nezastupitelné místo i v moderně laděných interiérech. Tmavý teplý odstín podlahy dodává obývacímu pokoji laděnému do studených odstínů bílé, černé a fialové útulnost.

(foto: P.M.H.)

(foto: P.M.H.)

Na čištění nečistot jako písek či štěrk použijte vysavač s měkkým kartáčem, měkké koště nebo hadr. Vyplatí se před vchod položit kvalitní rohož, která zabrání nanošení písku do interiéru. Na nohy nábytku nalepte plstěné podložky, díky čemuž zabráníte i jemným škrábancům, a nikdy ho nepřesouvejte taháním. Nepoužívejte mokré hadry, ze kterých teče voda – podlaha by mohla napučet.

Odolný vinyl

Vinylová podlaha představuje heterogenní PVC složené z několika různorodých vrstev. Její povrch je extrémně odolný, za co vděčí ochranné vrstvě PUR, která je nanesena na vrchní vrstvě vinylu. Tuto podlahu oceníte například v chodbě, vstupní hale či kuchyni, tedy v místnostech, které kladou zvýšené nároky na odolnost proti vodě, sněhu či pádem kuchyňského nádobí. Vinyl představuje zároveň ideální volbu i do koupelny, kde stříkající voda značným způsobem zvyšuje namáhání podlahy vlhkostí (hlavně v místě spojů a ve spárách). Obliba tohoto typu podlah stále roste, konkuruje PVC podlahám, ale hlavně oblíbenému laminátu – na rozdíl od něj je však vinyl pocitově teplejší a při kontaktu s předměty se nenaruší ani neodloupne jeho vrchní vrstva. V porovnání s dřevěnou podlahou je zase jeho velkou výhodou, že nehrozí sesychání ani nabobtnání.

Rozlišujeme tři základní typy vinylových podlah – vinylové podlahy složené z dílců, které se lepí o podklad, celovinylové podlahy kladené plovoucím způsobem se zámkovým spojem a vinylové podlahy s nosnou deskou HDF, které se stejně instalují plovoucím způsobem se zámkovým spojem.

(foto: Parador, kolekce Vinyl Basic Plus, dekor Dub Nature, prodává Koratex)

(foto: Parador, kolekce Vinyl Basic Plus, dekor Dub Nature, prodává Koratex)

Vinylová podlaha je nenáročná na údržbu. Běžná údržba spočívá ve vysávání a zametání. Silnější znečištění odstraňte vlhkým mopem.

(foto: Objectflor, kolekce Expona Design, dekor Stone, prodává Koratex)

(foto: Objectflor, kolekce Expona Design, dekor Stone, prodává Koratex)

Segment vinylových podlah nabízí široké spektrum barev a dekorů, hlavně imitace dřeva a kamene. Mohou mít jen hladký dekor bez strukturované povrchové úpravy, který v porovnání s dřevěnou nebo laminátovou podlahou s nerovným povrchem znamená jednodušší údržbu.

(foto: Windmöller Fooring, kolekce DESIGNline Connect/Laguna, dekor tmavá borovice, prodává KPP)

(foto: Windmöller Fooring, kolekce DESIGNline Connect/Laguna, dekor tmavá borovice, prodává KPP)

Pokud se rozhodnete pro celoplošně lepenou vinylovou podlahu, podklad pod ní by měl být dokonale rovný, hladký a čistý. Vinyl totiž nerovnosti na podkladu po instalaci zkopíruje. Stejná kritéria by měl však podklad splňovat i v případě dalších druhů, proto nepodceňte kvalitní stěrku.

Proč investovat do korkové podlahy?

Současným trendem je návrat k přírodě – a korek představuje tu nejekologičtější volbu. Korek se získává z kůry dubu korkového. Není tedy potřebné kácet celý strom, ale stačí každých devět let oloupat kůru, a to aniž by se poškodil samotný strom (strom se poprvé olupuje, když má asi 25 let). Korek je měkký, pocitově teplý, lehký a pružný. K jeho dalším výhodám patří, že se nerozpadá, má vysokou odolnost proti plísním a je vhodný i pro alergiky. Vlastnosti jako měkkost a pružnost přirozeně redukují poškození způsobená pádem předmětů na podlahu (korková podlaha je odolnější než laminátová), zároveň poskytují komfort při chůzi a tlumí krokový hluk.

(foto: Tilo, kolekce Astra)

(foto: Tilo, kolekce Astra)

Korkové povrchově upravené podlahy jsou dostupné ve formě desek, přičemž instalace se nejčastěji řeší plovoucím způsobem se zámkovým spojem. Existuje však i možnost nalepit korek přímo na podklad.

(foto: Alpod, dekor Slate Moccacino)

(foto: Alpod, dekor Slate Moccacino)

Jelikož nášlapná vrstva korkové podlahy je povrchově upravená lakem, je její údržba velmi jednoduchá. Lakované podlahy se ošetřují vodou a přípravky speciálně určenými na jejich údržbu.

(foto: Tilo, kolekce Astra, dekor Polarweiss)

(foto: Tilo, kolekce Astra, dekor Polarweiss)

Základní vzory v nabídce korkových podlah vznikají lisováním přírodního korku. V případě, že se vám nelíbí přirozený vzhled korku, současné technologie umožňují vytisknout vzory s různými dekory dřeva, kamene či betonu a v nabídce je i možnost přizpůsobit vzhled podlahy individuálním požadavkům.

Jak izolovat podlahu?

K nejefektivnějším materiálům na izolaci podlah patří minerální desky, které se vyrábějí z přírodních materiálů a jsou úplně nehořlavé. Výjimečná je však hlavně jejich protihluková funkce a schopnost tlumit krokový hluk. Ten vzniká chůzí nebo pádem různých předmětů na podlahu a šíří se dále konstrukcí celé budovy do dalších místností, což může působit rušivě. Při výběru podlahy v bytech a rodinných domech je vhodné volit lehkou plovoucí podlahu, která poskytuje rychlou a suchou montáž s minimálním zatížením konstrukce. S použitím minerální izolace Nobasil PTS nebo PVT dokáže snížit krokový hluk o 22 až 32 dB.

PŘIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE ALPOD, KPP
FOTO ARCHIV FIREM

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: dřevo korek podlaha vinyl
Sdílejte článek

Diskuze