Jak vybrat kvalitní a bezpečné vchodové dveře
Výběr vchodových dveří nelze zanedbat, protože právě ony budou dělicí čárou mezi vaším majetkem a nechtěnými vnějšími vlivy. Před jejich koupí byste měli zvážit několik faktorů: měly by mít dlouhou životnost, odolat požáru, izolovat vás od hluku a především splňovat svou primární funkci - zajistit bezpečnost. Samozřejmě záleží i na vzhledu a možnostech propojení s moderními technologiemi.
Dřevo, plast, ocel a hliník
Materiál vchodových dveří by měl korespondovat s materiálem všech otvorů na domě. Většina vchodových dveří má sendvičovou konstrukci, která sestává z rámu s kovovou výztuží, z tepelné izolace a vnějšího pláště ze dřeva, plastu, hliníku či oceli. V nabídce najdete i dveře kombinující dva materiály, například odolný hliníkový vnější plášť doplňuje ze strany interiéru teplé dřevo. Hliník, ocel a plast jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Dřevo vyžaduje obnovu nátěrů. Plastové dveře bodují s nejnižší pořizovací cenou, dřevěné s přirozenou kresbou, hliníkové a ocelové s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a vysokou odolností proti vloupání.
Při koupi dveří se informujte o těsnicím systému v oblasti zámku, závěsů. Jistou kvalitu máte v případě dvojitého těsnění na všech stranách dveří a kartáčového utěsnění ve spodní části dveřního křídla. Doplňky vstupních dveří, které také ovlivní jejich vzhled, jsou kliky, klepadla, poštovní schránky, průzory. Ideální je, když je na dveře montuje výrobce dveřních výplní. Navíc je můžete doplnit zabudovaným elektrickým otvíračem či komunikačním zařízením.
Úroveň zabezpečení
Ne všechny vchodové dveře, které na trhu objevíte, splňují kritérium “bezpečnostní”. Odhalit to můžete podle dvou klíčových faktorů: chybí jim certifikáty o tom, že splňují evropské normy (vydávají je autorizované zkušebny), a mají překvapivě nízkou cenu. Rozdíl mezi kvalitními a pseudobezpečnostními dveřmi se skrývá pod jejich povrchem. Doporučuje se minimálně bezpečnostní třída, požární odolnost dveří má být minimálně 30 minut a jejich neprůzvučnost 37, 39 nebo 42 dB.
Součinitel prostupu tepla UD musí být v případě pasivního domu nižší než 0,80 W / m2K. Bezpečnostní dveře obsahují řadu prvků, které zabraňují vloupání: ocelové vnitřní výztuhy s rámem, přední a zadní ocelovou desku, jistící body a samozřejmě i bezpečnostní kování a vložku. Jejich součástí musí být také speciální bezpečnostní zárubeň, kterou vám experti na bezpečnost ukotví a zabetonují do zdi. Pseudobezpečnostním dveřím tyto prvky chybí. Mají nedostatečnou konstrukci a výplň (ocelové desky, ocelový rám a ocelovou výztuž) buď zcela chybí, nebo je z málo odolných materiálů. Nejčastěji tvoří výplň těchto dveří voština – papírová vložka, která je poskládaná do medového plátu. Stejná výplň se také používá do interiérových dveří.
Vybavení, úprava a design
Při výběru bezpečnostních dveří se vás prodejce musí zeptat, jestli je potřebujete do domu, nebo do bytu. Dveře do domu, to znamená exteriérové bezpečnostní dveře, jsou přizpůsobené tak, aby kromě zlodějů odolaly i extrémům počasí, požáru a hluku. Jejich tepelněizolační parametry brání pronikání chladu a horka zvenku do interiéru, čímž pomáhají snižovat energetickou náročnost domu. Navíc mají speciální voděodolnou povrchovou úpravu, která odolá nepříznivému počasí.
Tyto vlastnosti však nejsou nutné u bytových dveří. Při výběru bezpečnostních dveří je přirozené dbát také na jejich vzhled. Na trhu jsou dostupné laminátové i dýhované povrchy, různé barevné kombinace, dveře mohou dokonce z každé strany vypadat jinak. V obytné části je tedy můžete sladit s interiérem, z vnější strany zase sjednotit s exteriérem a barvami domu.
Pokud by vás po letech jejich vzhled přece jen omrzel, povrch se dá kdykoli vyměnit za nový, přičemž bezpečnostní funkce dveří zůstane zachována. U exteriérových bezpečnostních dveří máte na výběr jedno- nebo dvoukřídlé modely. Abyste do chodby za dveřmi dostali denní světlo, dají se doplnit postranními nebo horními světlíky, které mají stejnou úroveň bezpečnosti.
Smart řešení
Podobně jako jiná domácí zařízení, i vstupní dveře lze vybavit množstvím high-tech řešení, která zvyšují jejich bezpečnost a zlepšují komfort obyvatel. Takové vybavení potěší zejména technologické nadšence, kterým umožní například kontrolovat domácnost na dálku.
Namísto klasických zámků se dají bezpečnostní dveře vybavit uzamykacím systémem na kartu, pin kód nebo na otisk prstu. Dveře lze vybavit i speciálními zámky se čtečkou otisků prstů. Je to zabudovaný inteligentní software, který má výbornou paměť a rychle se vypořádá s každým novým použitím. Znamená to, že například rozezná rostoucí dětské prsty a přizpůsobí se jim. Kromě vysoké bezpečnosti se jednoduše používá, díky čemuž si bez problémů odemknou děti, senioři či osoby se zhoršenou motorikou.
Populární je i digitální kukátko, které zobrazuje pohyb za dveřmi na displeji a zároveň ho promítá do mobilní aplikace. Užitečné jsou i alarmy, snímače pohybu, kontakty kontrolující otevírání a zavírání oken, IP kamery s tzv. živým streamingem (jde o sledování živě ve vysokém rozlišení prostřednictvím aplikace přímo v mobilu či tabletu). Například v chytrém telefonu tak budete mít celou domácnost i její zabezpečení jako na dlani.
Vstupní dveře bývají většinou jednokřídlové s doporučenou minimální šířkou 900 mm a výškou 2 100 mm.
Dnes se však běžně vyrábějí i vyšší dveře, například 2 400 mm.
Je vhodné, aby vchodové dveře měly alespoň malou průsvitnou výplň.
Výplň by měla být z bezpečnostního a izolačního trojskla.
Podle úrovně zabezpečení se dveře dělí do šesti tříd.
Součástí zabezpečení je i pevná zárubeň a bezpečnostní kování.
Dveře lze vybavit i speciálními zámky se čtečkou otisků prstů.
Lze je vybavit i alarmem, snímačem pohybu, IP kamerou nebo tzv. živým streamingem.
PŘIPRAVILA: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ISTOCK A ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME