Kůzlátka, otevřete vrátka!
Dnešní domácnost se bohužel neobejde bez ochrany proti nezvaným hostům. V této souvislosti jsou tématem číslo jedna především vchodové dveře a okna. Jejich bezpečnostní zámky a sofistikované systémy naštěstí nemusejí odradit jen zloděje, ale dobré bezpečnostní dveře poskytnou […]
Dnešní domácnost se bohužel neobejde bez ochrany proti nezvaným hostům. V této souvislosti jsou tématem číslo jedna především vchodové dveře a okna. Jejich bezpečnostní zámky a sofistikované systémy naštěstí nemusejí odradit jen zloděje, ale dobré bezpečnostní dveře poskytnou i ochranu před požárem, proti stoupající vodě a zajistí komfortní bydlení svými zvukotěsnými vlastnostmi a zamezí průvanu. V současnosti jsou v nabídce již tak inteligentní bezpečnostní systémy, že pokud sami neotevřeme, jen těžko se vetřelec dostane dovnitř.
Základem ochrany našich obydlí proti zlodějům jsou dobře zabezpečené vstupní dveře. Jejich kvalitu z hlediska ochrany specifikují bezpečnostní třídy podle ČSN P ENV 1627-1630 – čím vyšší číslo, tím lepší ochrana. Třídy jedna (BT1) a dvě (BT2) zahrnují obyčejné vstupní dveře bez jakékoliv zvláštní výbavy. Dostatečnou míru ochrany již zajišťují třídy tři (BT3) a čtyři (BT4), ty jsou i většinou vyžadovány pojišťovnami. Třídy pět (BT5) a šest (BT6) se již využívají spíše u firem s vysokými nároky na odolnost proti napadení (trezorové místnosti apod.). Nedostatečná odolnost dveří je mnohdy důsledkem velmi krátkého překonání zabezpečení nezvanými hosty. Zloději tak mohou vniknout do bytu či domu velmi rychle, potichu a mohou loupit v mnohých případech i v době spánku majitelů. Většinou těžko překonatelnou překážkou se tak stávají speciální dveře, které tvoří soustava pancéřování, kotvicích prvků, kování, kvalitní zámky, ale i optimálně zvolené zárubně.
Repasované dveře
V mnohých případech lze zabezpečit dveře pouhým repasováním těch stávajících. Zejména u klasických dřevěných dveří z masivu máme možnost využít ty původní. Naopak v případě moderních dveří ztrácí starší dům či byt na své architektonické hodnotě. Naštěstí je zde právě možnost osadit stávající dveře ochrannými prvky, jež jsou v souladu s požadavky pojišťoven. Přitom se může jednat i o dvoukřídlé varianty. Základem přestavby bývá opancéřování vnitřní strany ocelovým plechem s tloušťkou minimálně jeden milimetr. Plech se upevňuje pomocí vrutů do hlavních konstrukčních prvků dveřního skeletu, aby dveře ochránil před prokopnutím či proříznutím. Dalším krokem je montáž výsuvných prvků po obvodu dveří, nejčastěji zhruba v pěti bodech u jednokřídlové varianty. Výsuvné trny jsou mnohdy ve dvojicích či trojicích, výsledkem je potom až dvacetibodové zabezpečení. Výsledkem je kvalitní zámek s ochranou proti odvrtání, rozlomení a případně odolný i proti dalším způsobům otevření.
Dveře podle vlastních požadavků
Bezpečnostní dveře vyráběné přesně podle požadavků zákazníka mají výhodu ve variabilitě systémů a dokonalém začlenění ochranných prvků do konstrukce dveří. Nejčastěji se setkáváme s tzv. sendvičovou technologií – bezpečnost a funkčnost systému mají na starost ocelové části. Další vrstvou je izolace zajišťující tepelný a hlukový komfort, vrchní vrstva se postará o design – může být ze dřeva či jiných materiálů včetně čalounění. Součástí těchto dveří bývají speciální zárubně, které navazují i na vysouvací prvky zamykání. Jejich upevnění do dveřního otvoru zamezuje vyražení celých dveří i s rámem. U těchto dveří je certifikována nejen bezpečnostní třída, ale i odolnost proti požáru či těsnost vůči vodě nebo kouři. Velkou výhodou je i možnost zhotovení dokonalých replik starých dveří, ovšem s téměř neviditelně implantovanými bezpečnostními prvky.
Nedílnou součástí bezpečnostních dveří je i zárubeň (tzv. futro). V tomto případě se jedná o ocelovou konstrukci připravenou pro tříbodový zámek. | Nové dřevěné bezpečnostní dveře SAPELI jsou tvořeny obvodovým rámem z tvrdého dřeva a pomocí dřeva je řešeno i jejich vnitřní jádro, což je zásadní inovace oproti klasickým bezpečnostním dveřím, které mají vnitřní konstrukci řešenou v kovu. (foto: Sapeli) | Bezpečnostní dveře vyráběné přesně podle požadavků zákazníka mají výhodu ve variabilitě systémů a dokonalém začlenění ochranných prvků do konstrukce dveří. Nejčastěji se setkáváme s tzv. sendvičovou technologií – ocelové části mají na starost bezpečnost a funkčnost systému. (foto: Sherlock) |
Ochrana majetku
Zabezpečení našich obydlí by mělo tvořit komplex mnoha prvků ochrany. Od bezpečnostních dveří s kvalitními zámky přes ochranu oken v podobě kvalitního kování i bezpečnostních fólií, případně i mříží, až po elektronické systémy tvořené alarmem a napojením na pulty centrální ochrany v souladu s kamerovým systémem. Ale samozřejmě je důležité počítat s překonáním všech těchto překážek, a proto si vždy svůj majetek pojistit u dobře vybrané pojišťovny.
Tabulka rozdělení dveří podle zabezpečení
Běžné vchodové dveře (třídy BT1 až BT2) – materiál bývá dřevo (příp. dřevotříska a izolační výplň) Bezpečnostní dveře (třídy BT3 až BT4) – kombinace ocelových prvků s klasickými materiály Trezorové dveře (třídy BT5 až BT6) – celokovové dveře s nejvyšší ochranou proti vloupání požáru apod. |
Výběr vhodné cylindrické vložky
Při koupi optimální cylindrické vložky je dobré se vždy poradit s odborníkem. V tomto případě nám informace poskytl pan Radek Jireš ze společnosti Winkhaus CR, s. r. o., zabývající se zejména komplexními dveřními technologiemi: „Koncem minulého roku proběhla v televizi a následně na stránkách některých deníků kampaň, která přinesla určité informace o tzv. SG metodě neboli metodě Bump Key či Bumping. Její pomocí lze snadno a rychle překonat jakoukoliv vložku, tedy i bezpečnostní, a to od kteréhokoli výrobce.
Nedestruktivní dynamická metoda (jak se správně česky tato metoda nazývá) není pro odborníky z oboru zamykání a mechanického zabezpečení objektů ničím novým. V České republice představil tuto metodu odborníkům Petr Salinger (odtud patrně nesprávné označení SG) přibližně v roce 2002. Princip je poměrně jednoduchý a využívá jevu, který je znám z Newtonovy houpačky (tj. modelu rázostroje se zavěšenými koulemi v řadě) – upustíme-li krajní kouli z výšky na ostatní, zastaví se o další, do které narazí a předá jí svou kinetickou energii. Tato energie se postupně přenese přes další koule až k poslední kouli, která se tímto nárazem uvede do pohybu.
Speciálně upravený klíč, tzv. aplikátor, se vsune do vložky do polohy o jedno stavítko mělčí, než je celkový počet stavítek, úderem na hlavu klíče dojde k nárazu na vrcholy stavítek v bubínku cylindrické vložky a podobně jako u Newtonova modelu s koulemi se tento náraz přenese na stavítka v tělese cylindrické vložky. Tato stavítka se uvedou do pohybu a uvolní dělicí rovinu mezi bubínkem a tělesem cylindrické vložky. Aplikátorem lze jednozápadově (při použití speciálních nástrojů i dvouzápadově) otočit – vložku lze snadno a bez porušení odemknout. A to je hlavní nebezpečí celé metody. Mnohdy nelze s určitostí zjistit (ani při následném posuzování v kriminalistické laboratoři), že byla cylindrická vložka otevřena nepovolanou osobou. Navíc mnozí ‚slušní‘ zloději po vykradení bytu po sobě ještě zamknou!“
Dveře NEXT osazené tzv. motorovou vložkou. Ta za vámi automaticky zamkne vchodové dveře bez použití klíče. (foto: Next) | Výhodou dveří NEXT je v tomto směru možnost použít pro každou stranu dveří zcela rozdílný design, materiál nebo barvu. Kromě běžných povrchů z masivního dřeva, laminátu či dýhy jsou dnes často používány i neobvyklé materiály, jako například polyrey, alucobond, broušený nerez, exotické dřeviny či speciální desky z pryskyřic a umělých hmot. (foto: Next) | Detail dveří osazených systémem Sherlock s tříbodovým zámkem a dvojitými jisticími body. Hlavní ochrana tvořená vnitřním mechanismem, ocelovými výztuhami a plechem je dokonale ukrytá v bezpečnostních protipožárních dveřích. (foto: Sherlock) |
Různé cylindrické vložky i od stejného výrobce mají různé profily klíče (tvar otvoru ve vložce při čelním pohledu na bubínek vložky). Zloděj tedy musí mít při náhodném pokusu o vloupání obsáhlou sadu aplikátorů odpovídajících profilům vložek. Rovněž výroba aplikátoru vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Zjištění profilu lze zabránit například překrytím vložky dveřním štítkem s ochranou proti odvrtání. Často opomíjenou výhodou konečného uživatele při koupi nové cylindrické vložky je možnost zakoupení takové cylindrické vložky, která disponuje právní ochranou profilu klíče (patent, užitný vzor apod.).Tato znemožňuje případnému zloději dostat se vůbec k polotovaru klíče, ze kterého by šel aplikátor vyrobit. Na základě toho byla v České republice od května roku 2002 doplněna metodika certifikačního postupu u zkoušek bezpečnostních cylindrických vložek. Podle ní se zkoumá odolnost cylindrických vložek i proti nedestruktivní dynamické metodě a bezpečnostní cylindrické vložky pořízené (a certifikované) před tímto datem pravděpodobně metodě neodolají.
Certifikace vlastností dveří Bezpečnostní třída – stupně BT1 až BT6 (kvalitní bezpečnostní dveře jsou v třídě BT3 až BT4) NBU – Certifikát Národního bezpečnostního úřadu o ověření technické způsobilosti Požární odolnost – označení například EI 30 a EW 30 pro šíření a zamezení průniku (od 15 do 90 minut) Kouřotěsnost – označení EI-SC a EW-SC, příp. Sm a Sa (omezení průchodu zplodin) Součinitel prostupu tepla – U udáván ve W/(m2 . K) Tepelný odpor – Rn (v rozsahu zhruba od 0,50 až 1,15) Zvuková izolace – Rw (v decibelech v rozsahu zhruba 30 až 40 dB) Průvzdušnost – Blow Door nebo Blowtest (vzduchotěsnost obvykle s hodnotou 2 až 4) Vodotěsnost – ČSN EN 12208 (746012), označení např. 1A Odolnost proti zatížení větrem – ČSN EN 12211 (746020) hodnoty zhruba 1 až 3 |
TEXT: Robert Virt
FOTO: archiv firem
Článek byl uveřejněn v časopise HOME.