Manželé si splnili sen odvážnou rekonstrukcí: Z dvou bytů vytvořili jeden, a mají tak dostatek prostoru i pro své děti
Dvoupodlažní byt s rozlohou 171 m2 se šesti pokoji a dvěma koupelnami vznikl spojením dvou samostatných bytových jednotek v rámci čtyřpodlažního rodinného domu. Odvážná rekonstrukce přinesla mladé rodině vytoužený prostor, skvělým bonusem je zahrada v přízemí, kterou si spolu naplno užívají.
Jednoduchý a hravý
Propojení dvou bytů do jednoho prostoru není právě nejjednodušší způsob rekonstrukce. V tomto případě byly byty nad sebou, ale zároveň jeden nekopíroval půdorys toho druhého.
„Jediná možnost, jako obě podlaží dispozičně propojit, byla v místě dotyku obou podlaží. Největší výzvou bylo právě atypické ocelové kruhové schodiště ve středu obou bytů. Šlo o největší prvek v interiéru, z obou podlaží ho můžete vnímat z celé délky prostoru. Naší snahou bylo udělat ho skutečně jedinečným, což se nám nakonec i podařilo,“ vysvětluje Martin Donoval.
Hlavní denní prostor tvoří kombinace neutrálních (bílých a šedých, šedo-hnědých) odstínů nábytku doplněná dalšími barvami, například starorůžovou (na koberci), zlatou (tapeta na stěně) nebo khaki (na nízké knihovně).
„Většinou se u barev držíme zásady, že méně je více, ale v tomto případě nás klienti vysloveně požádali o hravější přístup k ladění materiálů a barev. A výsledek se podařil na výbornou,“ usmívá se Martin Donoval.
Hodně drobných prvků si Soňa a Petr plánovali doladit sami na základě vlastního pocitu a vkusu. Dva mladí architekti se proto snažili navrhnout celý koncept interiéru a zejména vestavěné interiérové prvky tak, aby jim to umožnily a výsledek zároveň zůstal stále harmonický.
Otevřený prostor
V otevřených kuchyních musí prostor splnit nejen funkční parametry, ale zároveň působit i designově a esteticky. Velká kuchyně ve tvaru L s ostrůvkem se skládá z vysokých skříněk a posuvných dvířek, za kterými je ukrytý kotel v dřevodekoru jasan. Růžový dřez byl „výmysl“ domácích. Vtipný detail příjemně ladí s hnědo-šedými povrchy a zástěnou z trendy terazza.
Milovníci přírody
Obraz v obýváku s názvem Kriváň je oblíbeným kouskem domácích. Je dílem mladé malířky Marcely Klimekové. Svými barvami navazuje na náladu v denním prostoru a motiv nahoře zase koresponduje s láskou obou majitelů k přírodě.
Rozdělit či spojit?
Dětský pokoj sestává z původně dvou místností, které se částečně propojily, přičemž se vytvořily dvě zóny: jedna na učení a spaní a druhá funguje jako herna. Postele jsou situovány podélně u stěny, částečně jsou od okolního prostředí odděleny vertikálními lamelami, aby se děti ve větším prostoru pokoje cítily bezpečněji.
Inspirováno Skandinávií
Zrekonstruovaný byt má dvě koupelny – jednu pro rodiče a druhou pro děti. Obě jsou navrženy s důrazem na funkčnost, je v nich cítit severský nádech i vůně dřeva. Hravost v té dětské se ukrývá v detailech, jakými jsou například veselé úchytky ve tvaru lišky a pandy.
Zelená pro schody
Schodiště je dominantou celého prostoru. Díky tvaru, velikosti i umístění se stalo nepřehlédnutelným prvkem, který je viditelný ze všech konců obou podlaží. Světlá žlutozelená barva schodiště byla speciálně namíchána pro tento účel.
Manželům se splnil sen o propojení dvou bytů, protože samostatně ani jeden z nich nestačil jejich potřebám. I když to nebylo konstrukčně vůbec jednoduché, jejich spojením vznikl krásný otevřený prostor.
Profil
Majitelé: Soňa, která se věnuje organizování různých událostí, Petr, pracující v oblasti zákaznického servisu, a jejich dvě děti Etelka (7) a Robin (3)
Nemovitost: 6pokojový mezonetový byt ve čtyřpodlažním bytovém domě
Rozloha: 171 m2
Text: Katarína Paukeje
Foto: VenturaPictures
Zdroj: časopis HOME