Zdroj: Matej Hakár

Odvážná proměna bytu v historickém domě: Cihlové stěny a betonový strop jsou součástí interiéru

29. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Touha pěkně bydlet povzbudila čtyřčlennou rodinu k zajímavé taktice – navázali s architekty spolupráci ještě dřív, než vlastnili nějakou nemovitost. Z trojice vytipovaných bytů vyšel nejlépe byt na ulici 1. máje v Pezinku s výhledem na Malé Karpaty. Architekti Peter Čurlej, Matej Fekiač a Simona Kolimárová v něm rozpoznali jasný potenciál.

Třípokojový byt se nachází v bodovém bytovém domě ze sedmdesátých let minulého století. Těsně sousedí se zástavbou rodinných domků. Zájem o starší nemovitost pramenil z vize přiznat původní materiál stěn a stropů. Změna se měla dotknout i zásahu do dispozice.

Místo skladu koupelna

Otevření prostoru pro denní část znamenalo propojit původní ložnici s obývacím pokojem. Z bývalé samostatné kuchyně s nikou a samostatnou komorou na potraviny vznikla ložnice. Odstraněním umakartového jádra se podařilo sjednotit její půdorys a zvětšit rozlohu.

Kuchyně s černým nábytkem-Byt-Pezinok

Černý kulatý stůl propojuje a zároveň rozděluje zónu kuchyně a obývacího prostoru. Zdroj: Matej Hakár

Koupelna se sprchovým koutem vznikla z „kobky“ přístupné ze společné chodby bytového domu vedle vstupních dveří. Architektům se ji podařilo pomocí nového dveřního otvoru přičlenit k bytu. Původní místo si zachovalo samostatné WC a dětský pokoj naproti ložnici.

Při změně funkcí většiny místností se dbalo na bezproblémový provoz domácnosti a dostatek soukromí pro všechny členy rodiny. Byt působí jako jeden celek i prostřednictvím sjednocených materiálů a zařízení na míru.

Chodba s dřevěným obležením - Byt-Pezinok

Černá jako doplněk. Zdroj: Matej Hakár

Prostor je nafouknut zrcadlem

Už u vstupu nám padne do oka dominantní celoplošný dřevěný panel vpravo. Jsou v něm dveře do koupelny, WC a ložnice. Prostor je opticky zvětšen skříňovým úložným systémem se zrcadlovou plochou, čalouněným koutkem s věšákem a lavicí k uložení obuvi. To všechno je u vstupu vlevo. Od něj vede chodba k velkému černému kulatému stolu, který propojuje a zároveň rozděluje zónu kuchyně a obývacího prostoru.

Přečtěte si také:
Byt v staletém domě prošel proměnou, při které se z něj stalo pohodové bydlení pro mladou rodinu

Kuchyň s ostrůvkem

Kuchyň tvoří kuchyňská linka se zajímavě zredukovanými horními skříňkami a kuchyňský ostrůvek na nožičkách. V je něm úložný prostor a zabudovaný sporák.

O příjemné klima se stará závěsná ostrovní digestoř. Nechybí dvě černé barové židle. Kuchyňský ostrůvek stojí kolmo na užší okno. V kuchyni je jediné.

Pohled do kuchyně-Byt-Pezinok

Přiznaná cihlová stěna a betonový strop přinesly s sebou originální design interiéru. Zdroj: Matej Hakár

Málo nábytku, velký efekt

Zařízení obývacího pokoje sestává z jednoduché rohové sedačky ve světle šedém odstínu, kulatého černého konferenčního stolku, jedné řady malých závěsných skříněk a LED televize nad nimi. Atmosféru dotvářejí různé druhy pokojových rostlin. K obývacímu pokoji přísluší balkon.

Soukromí rodičů i dětí

Přiznaná cihlová stěna a betonový strop přinesly s sebou originální design interiéru. Ložnice a dětský pokoj však mají standardně hladké bílé stěny i stropy, které byt přirozeně prosvětlují a harmonizují.

Dětský pokoj je v porovnání s ložnicí větší a s okenním otvorem uprostřed stěny. To umožnilo architektům umístit nábytek pro dvě děti symetricky.

Chodba -Byt-Pezinok

Ložnice a dětský pokoj však mají standardně hladké bílé stěny i stropy, které byt přirozeně prosvětlují a harmonizují. Zdroj: Matej Hakár

U okna se nachází z každé strany psací stůl. V rámci limitovaných prostorových možností se těsně vedle nich nacházejí postele. Skříňový systém proti oknu tlumí zvuky z bytu.

Přečtěte si také:
Jak do moderního interiéru zakomponovat starší kousky nábytku, aby výsledek nepůsobil chaoticky

Dýha, bílá a terazzo

Plochu poloviny chodby, koupelny a WC sjednocuje světlé terazzo. Ostatní prostory vizuálně zatepluje dřevěná podlaha.

„Materiálové řešení sestává z jednoduché kombinace dubové dýhy a bílé barvy v podobě stříkaných truhlářských výrobků doplněných o kovové prvky,“ uvádějí architekti další podrobnosti k zařízení.

Pohled do koupelny -Byt-Pezinok

Místo skladu koupelna.
Zdroj: Matej Hakár

Černá jako doplněk

Interiér působí útulným dojmem. Kromě několika kusů černého nábytku ho zvýrazňují černé doplňky v podobě svítidel, světelných lišt, vypínačů, elektrických zásuvek, klik, vodovodních baterií, radiátorů a květináčů.

Byt na ulici 1. máje

architekti: Ing. arch. Peter Čurlej, Ing. arch. Matej Fekiač, Ing. arch. Simona Kolimárová
lokalita: Pezinok
podlahová plocha: 72,75 m2
návrh: 2019
realizace: 2021 – 2022

text: Katarína Mácová

foto: Matej Hakár

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: bytove domy dřevěné parkety
Sdílejte článek

Diskuze