Vinyl, PVC, nebo linoleum? Poznáte mezi nimi rozdíl?

28. 11. 2019
Diskuze (2)
Sdílet

Většina lidí si tyto materiály neustále plete a v chápání pojmů linoleum, lino, PVC či vinylová podlaha panuje stále chaos. Velmi známý pojem lino nám navíc asociuje podlahové krytiny nabízené před rokem 1990 a ještě krátce potom, které se prodávaly v omezené paletě barev a vzorů.

podlahy

V Česku lze v brzké době očekávat rolling stones. Malá písmena ve slovech jsou na místě, protože k nám nemíří britská rocková legenda, ale vlna „kamenných“ ekologických podlah SPC Arbiton. Jejich jádro tvoří minerály (stone polymer composit), tedy materiály vytvořené samou přírodou. Na západ od našich hranic už SPC krytiny vzhledem ke svým ekologickým benefitům svůj boom zažívají i proto, že jsou bez ftalátů a škodlivých změkčovadel, www.kpp.cz

PVC / tkaný vinyl

Tento materiál je světu znám minimálně od roku 1872, kdy se ho podařilo syntetizovat německému chemikovi jménem Eugen Baumann. PVC nebo tkaný vinyl je vlastně spojení vlastností dvou podlahových krytin – koberce a vinylu. Je vyráběn na bázi skelných vláken, která jsou potažena vrstvou PVC materiálu. Jde o metráž, která má z rubové strany plsť, takže se prodává většinou v rolích. Ty mohou mít šířku od 1,5–5 m s maximální délkou 20 m. Druhou možností jsou čtverce s protiskluzovou rubovou úpravou, které se připevňují lepením. Tento typ tkaného vinylu (dílce) je odolnější, těžší a také dražší.

Plusy: Dobře pohlcuje zvuk, vyznačuje se antistatickými, elektrostatickými a protiskluzovými úpravami povrchu, je stálobarevný a odolný proti UV záření. Je také voděodolný, antibakteriální a prachotěsný. Je typický měkkým nášlapem a jednoduše se udržuje. Jeho ukládání je snadné a velkou výhodou je i jeho cena. Můžete ho položit i na starou podlahu, je ideální jako dočasné řešení.

Minusy: Ve srovnání s tvrzenými vinyly je nutné počítat s nižší odolností a kratší životností. Povrch bývá náchylnější na poškození vlivem nadměrného bodového zatížení a pádů předmětů. U varianty v rolích je nevýhodou PVC náročnější renovace při opotřebení, museli byste všechno strhnout a nahradit. Proto zvolte typ, který snese vyšší zátěž.

podlahy

Podlahy SPC Arbiton jsou 100% voděodolné, takže lze propojit podlahu v kuchyni s obývacím pokojem v duchu trendu otevřených interiérů a třeba ji protáhnout až do koupelny. Kolekce Amaron a Liberal jsou dostupné i v populárních XXL formátech a výrobce dodává i originální obvodové lišty v příslušném dekoru pro dokonalé sladění. SPC podlahy Arbiton s minerálním jádrem jsou na pomezí mezi vinylem a keramikou. Minerální jádro je inovativní směsí minerálů a moderních polymerů, které zaručují maximální odolnost a rozměrovou a tvarovou stabilitu. www.kpp.cz

PVC podlahovina

PVC podlahovina, Tarkett Supreme Plus je vysoce hygienická, snadno se čistí, a proto se výborně hodí v domácnosti jak do kuchyně, kde se každý den vaří, tak do chodby. Tloušťka 2,5mm pro delší životnosti a větší pohodlí, povrch Top Clean PUR vydrží vysokou míru opotřebení, neklouzavá povrchová úprava za sucha i za mokra, v nové kolekci dřevěných a chipsovaných vzorů v rozmanitých barvách a dekorech, šířka role 2 a 4 m. Šíře 3 m je pouze na objednávku s nutností odebrání po rolích. Bez ftalálů, vhodná i pro alergiky, 353 Kč za m2/řez bez DPH, www.vpodlahy.cz

VINYL

Jde o typ plastu, který je vyroben z ethylenu (nachází se v surové ropě) a chloru (v běžné soli). Kombinováním těchto látek ve výrobním procesu vzniká směs nazývaná polyvinylchlorid (PVC), běžně se jí říká také vinyl. Celovinylové podlahy jsou tvořeny z dílců, které mohou mít různé rozměry a tloušťku, instalují se s použitím lepidla nebo pomocí zaklikávacího systému na způsob plovoucí podlahy. Montáž vinylové podlahy je velmi jednoduchá a zvládnete ji položit i vy sami. Vinyl fixovaný lepidlem má oproti zaklikávacímu výhodu, že při ukládání není nutné použít žádné přechodové lišty.

Plusy: Na dotek je vinyl velmi příjemný, teplý, protiskluzový. Jde o recyklovatelný a extrémně odolný materiál, má dlouhou životnost. Oprava lepeného vinylu je jednoduchá – poškozený díl stačí jednoduše vyříznout z podlahy a místo něj nalepit nový. Vinyl je vhodný i do koupelny, je na 100% odolný proti vodě a vlhkosti.

Minusy: U vinylových krytin je třeba sledovat rozpínání, zejména u plovoucí vinylové podlahy (tzv. Klik systém). Nedoporučuje se ani jejich pokládka pod vestavěné skříně či kuchyni. Před položením všech vinylových podlah, zvláště těch, které se na podklad fixují lepením, musíte zajistit dokonale rovný podklad, bez přítomnosti mastnot či chemických látek. Měl by být také pevný, stabilní a suchý.

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha Thermfix v dekoru dub podzimní, odolnost vůči vlhkému prostředí a opotřebení, vynikající rozměrová stálost, vhodná pro podlahové vytápění, dobrý teplotní vjem a snadná údržba, velmi nízká úroveň hluku, vzájemná kombinovatelnost dezénů, záruka na materiál 10 let, snadná pokládka, dílce se lepí těsně vedle sebe bez vzniku jakýchkoliv spár či mezer, www.podlahy-z-fatry.cz

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha Moduleo se dá použít s podlahovým vytápěním. LVT dílce Moduleo lze použít s vodními systémy podlahového vytápění. Systém podlahového vytápění musí být nastaven tak, aby teplota podkladu a povrchu lamel nepřekračovala nikdy +27 °C. Teploty vyšší než 27 °C mají za násladek deformace LVT dílců v podobě vznikajících spár mezi LVT dílci a uvolňování zámků u LVT dílců CLICK. www.breno.cz

LINOLEUM

S výrobou linolea se začalo již koncem 19. století. Jeho název vznikl spojením latinských slov linum a oleum, tedy len a olej. Vyrábí se z lněného oleje, korku, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a přírodních barevných pigmentů. Spodní vrstvu tvoří textilní jutovina. Lina jsou většinou jednobarevná nebo melírovaná. Imitace dřeva totiž není v případě této podlahové krytiny příliš věrná. Korkové linoleum je pružnější, měkčí, má však menší odolnost a rychleji se prošlape. Linoleum s dřevitou moučkou je tvrdší, pevnější a odolnější.

Plusy: Pro své hygienické a antialergické vlastnosti se využívá v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních. Zabraňuje šíření mikroorganismů a prachu. Linoleum je pružné, skvěle izoluje teplo i zvuk a poměrně dobře odolává oděru. Neublíží mu ani kolečka kancelářských židlí či pohyblivý nábytek.

Minusy: Linoleum je porézní materiál, což znamená, že je ho potřebné pravidelně ošetřovat pastováním či voskováním, v opačném případě ztrácí lesk a vysychá. Má nižší odolnost proti UV záření, postupně žloutne a tmavne. Je proto nevhodné na plochy, kam dopadá přímé sluneční záření.

podlahy

Sortiment Moduleo obsahuje desky i dlaždice, které lze použít pro plovoucí (CLICK) i celoplošně lepené podlahy. Upřednostňuje použití zejména v rezidenčních a lehce komerčních prostorech (2 mm celková tloušťka a 0,4 mm nášlapná vrstva u lepených lamel a 4,5 mm celková tloušťka a 0,4 mm nášlapná vrstva u lamel se systémem CLICK). www.breno.cz

podlahy

Vynilové dílce Imperio pro speciální heterogenní podlahu. Tento typ podlahoviny se skvěle hodí do vlhkého prostředí, odolává otěrům i škrábancům, má dobrou rozměrovou stálost i tepelnou roztažitelnost, je zdravotně nezávadná a nezadržuje prach, proto se hodí především do domácností alergiků. Vybrat si můžete z mnoha vzorů imitující dřeviny. www.podlahy-z-fatry.cz

MARMOLEUM

Pojem marmoleum vymyslela společnost Forbo, vzniklo ze slov „marbleized linoleum“, což ve volném překladu znamená linoleum s mramorovým vzhledem. Základními surovinami používanými pro výrobu krytiny Marmoleum® jsou lněný olej získaný ze semínek lnu, dřevitá moučka z kontrolovaných lesů a jutová textilie, pryskyřice z jehličnatých stromů, vápencová moučka a korková drť. Ty se při vysokém tlaku lisují do jednoho produktu. Prodává se v rolích, lamelách (klik systém) nebo čtvercích, které se lepí. Marmoleové podlahy se snadno udržují, mají dlouhou trvanlivost – 30 až 50 let.

Plusy: Je antialergické, bakteriostatické, velmi vhodné pro astmatiky, vhodné i v kombinaci s podlahovým topením. Na dotek je příjemné a teplé – schopné částečně tlumit kročejový hluk. Přírodní pigmenty marmolea jsou odolné proti UV záření, a tak zaručují jeho vynikající barevnou stálost. Barvy marmolea tak zůstávají velmi dlouho jasné a živé.

Minusy: Je méně odolné proti mechanickému poškrábání, dobré je pod nábytek instalovat podložky nebo kobereček. Marmoleum není vhodné do koupelny ani do místností se zvýšenou vhkostí. Nevýhodou může být pro mnohé i vyšší cena.

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE A MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM 
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: linoleum marmoleum podlahy vinylové podlahy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Chci poradit k´jako podlaha je v hodna.Přízemní byt v kuchyni je tam chladno .děkuji za radu Malatová

    Pavla
  • Dobrý den, potřebovala bych poradit jaká je vhodná podlaha na dřevěné schody(schody jsou spíš užší-starší dům) a zároveň chodbu(aby navazovala na schody )podklad beton.Děkuji Hana

    Hana