Rady a tipy pro úspěšný boj s alergií
Život s alergií není žádný med. Proto se postižení i jejich blízcí snaží vynalézt účinné způsoby a postupy, jak co nejvíce zamezit přístupu alergenů do svých domovů. I když zrovna netrpíte obtížemi spojenými s alergií, věnujte pozornost následujícím radám a tipům. Pomohou vám udržet váš domov zdravý a čistý, a to mnohdy za vynaložení minimálního úsilí.
Hlavními původci alergií jsou nejčastěji pylová zrna, dále roztoči obsažení v domácím prachu, plísňové spory, a také chlupy, sliny a kůže domácích zvířat. V každém případě je potřeba osvojit si praktické návyky, které pomohou alergeny v našem obydlí co nejvíce omezit, a tak se obtíží s alergií zbavit, nebo je alespoň zmírnit.
Rady a tipy pro úspěšný boj s alergií
NA PYL
• Sledujte pylové zpravodajství a snažte se zůstat v uzavřených místnostech, když je koncentrace pylu v ovzduší příliš vysoká. Nejvyšší hodnoty jsou obvykle v ranních hodinách.
• Během pylové sezóny raději méně větrejte, tím zabráníte vstupu alergenů do místnosti. Pomoci může i čistička vzduchu.
• Po příchodu domů si můžete umýt hlavu, tím se zbavíte pylů, které se dostaly do vlasů během dne. Nezapomínejte, že pyl ulpívá i na oblečení, převléknutí po příchodu domů by tak mělo být samozřejmostí.
• Pylů v domácnosti se zbavíte také častějším vysáváním koberců a mytím podlah.
NA PRACH, ROZTOČE A PLÍSNĚ
• Udržujte optimální teplotu – roztoči milují teplý, vlhký vzduch. Ložnici nevytápějte na více než 18 °C, v bytě udržujte teplotu mezi 19 a 20 °C. Všechny obydlené místnosti každý den větrejte, alespoň 30 minut (a to i v zimě). Naopak příliš nevětrejte ve dnech, kdy je venku vysoká vlhkost vzduchu.
• Snižte vlhkost v bytě, ideálně pod 50 %, pomocí odvlhčovačů. Po osprchování důkladně větrejte koupelnu a nesušte prádlo v obývacích místnostech.
• Jednou týdně otřete okenní rámy a minimálně každé tři měsíce umyjte okna, abyste zamezili tvorbě plísní.
• Omezte koberce, rohože a závěsy – drží se v nich obrovské množství prachu a roztočů. Dejte přednost tvrdým podlahovým povrchům, jako jsou parkety, lino atd. Pokud se koberců nechcete vzdát, často je vysávejte.
• Zvolte uzavřené kusy nábytku, jako jsou skříně se zásuvkami nebo komody, místo polic plných dekoračních a jiných předmětů, na kterých se usazuje prach. Každý týden vyluxujte pomocí vysoce účinného filtru vzduchových částic (HEPA 13 nebo 14).
• Používejte speciální lůžkoviny – hypoalergenní polštáře a přikrývky. Používejte chrániče polštářů a matrace s ochranou proti roztočům. Vyberte si matraci a laťkový rošt.
• Často perte povlečení (prostěradla, povlaky na polštáře a cíchy) – alespoň 1× týdně při teplotě více než 60 ° C, tato teplota roztoče zabíjí. Jednou ročně vyperte přikrývky, polštáře a deky.
Praktický tip:
Zmrazte roztoče
Roztoče zabíjí mráz, proto alespoň na 24 hodin dejte plyšové hračky do mrazáku. Potom je vyperte, abyste je zbavili mrtvých tělíček roztočů. V zimních měsících je vhodné na mrazu nechat i matrace a lůžkoviny, také alespoň 24 hodin.
Věděli jste, že…
• Na rozdíl od pylových alergií jsou alergie na roztoče problémem celoročním. I v tomto případě se ale dá vysledovat určitá sezonnost − zvýšený počet roztočů na podzim a v zimě souvisí s tím, že svá obydlí více vytápíme a méně větráme. Vytváříme jim tak ideální podmínky pro množení.
• Většina osob postižených pylovou alergií je citlivá na několik druhů pylu a může též reagovat na některé potraviny, které obsahují podobné proteiny. Tato reakce se nazývá „zkřížená alergie“. Typickým příkladem je zkřížená alergie mezi pylem břízy a jablkem.
• Drobné nečistoty mohou u dětí zabránit vzniku různých alergií, včetně astmatu. Děti vyrůstající na venkově trpí alergiemi méně než jejich městské protějšky. Za viníka přecitlivělosti městských dětí se označuje znečištěné životní prostředí, ale také přílišná čistota − v zemích s nižšími hygienickými standardy alergie prakticky neznají.
Filtry v čističce vzduchu nezapomínejte pravidelně měnit, aby se na nich neusazovaly plísně.
Osobní poradna
Zeptali jsme se alergiků a alergiček v našem okolí, co jim pomáhá.
„Trpím prachovou alergií. Osobně se mi osvědčilo používat čističku vzduchu a zbavit se většiny textilu v interiéru: koberců, záclon i závěsů, gauče s textilním potahem…“
Johana, 48
„Doporučuji používat vysavač s vodním filtrem, často prát povlečení a další textilie 60 ° C, pravidelně větrat, každé ráno nechat vyvětrat přikrývky a polštáře. V interiéru se vyvarujte koberců a závěsů.“
Marie, 31
„Kromě omezení textilií se mi osvědčilo používání speciálních úklidových prostředků, které nedráždí sliznice.“
Soňa, 31
„Prát, prát, a zase prát. Povlečení měním co týden, peřiny a polštáře peru jednou za čtvrt roku, potah na sedačku jednou za měsíc. Osvědčila se mi sušička, která zachytává z látek veškerý prach. Pravidelně vyhazuji houbičky a hadry na úklid. Nekupujeme drahé matrace a sedací soupravy, protože je jednou za dva roky měníme.“
Markéta, 37
Užitečné odkazy
www.pylovasluzba.cz
www.jsem-alergik.cz
www.bez-alergie.cz
www.stopalergii.cz
PŘIPRAVILA DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO ARCHIV FIREM, ISIFA/ SHUTTERSTOCK
ZDROJ časopis HOME 3/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.