Úklid nemusí být otrava, když víte, čím uklízet
Na světě žije bezmála 7,5 miliardy lidí a ti, kteří vášnivě uklízejí, by se vešli do jedné chaty na Šumavě. Ovšem všichni by sebou měli kbelík, hadříky, čisticí a leštící prostředky a mraky volného času. Vám stačí vysavače.
Na mytí oken si nemusíte brát den volna
Doba zmuchlaných novin a mokrých hadříků už dávno pominula a tak se můžete u mytí oken cítit příjemněji a hlavně to budete mít dřív za sebou. Ovšem jen v případě, že použijete jednoho z mnoha pomocníků. Čističe oken jsou pohodlné přístroje s dlouhou výdrží baterie.
Vysavač na okna je skoro třiceticentimetrová stěrka s masivnějším držákem, do které výrobci umístili jak baterii, tak nádržku na odpadní vodu. Můžete ho použít k mytí klasických i střešních oken, zrcadel, sprchových koutů, dlaždic i menších okenních tabulek a parapetů. Skvěle poslouží i jako vysavač vody na všech rovných plochách a s pomocí teleskopické násady snadno umyjete plochy ve vyšších místech.
Součástí každého vysavače je buď příruční mop, nebo nástřiková láhev s mikrovláknovou stěrkou. Jak do nádoby na mop, tak do nástřikové lahve si namícháte koktejl libovolného čisticího prostředku na okna a vody v poměru 1:1. Pak už jen spustíte vysavač a stěrkou vysáváte vlhkost. Špinavá voda se odsává do nádrže umístěné v rukojeti. Bez kapek a šmouh.
Pokud se chystáte vysávat mokré plochy, tak pozor, vysavač nevysaje drobné nečistoty, pouze vodu. Jakmile je nádrž plná, vodu vylejte do výlevky a můžete pracovat dál. Po mytí oken je dobré vysavač rozebrat a sběrnou nádobu spolu s těsnicí hubicí propláchnout vodou a nechat vyschnout, aby se vám v přístroji neusazovaly nečistoty.
Pokud se doma potřebujete vyhnout alergickým reakcím a jste zvyklí na pravidelný velký úklid, zaměřte se na parní čističe. Zvládnou umýt okna, zrcadla a skla a díky odsávání vody nezanechat šmouhy nebo vyčistit zašlé spáry a sedačky od drobečků. Výsledek práce s parními čističi oceníte hlavně tam, kde je nezbytné zbavit se bakterií, mastnoty a špíny a přitom uklízet bez chemie. Parní vysavače jsou skvělým parťákem při vysávání nejen koberců, ale díky různým nástavcům i těch nejodolnějších parazitů.
Nejzásadnějším parametrem pro výběr vysavače oken je provozní doba baterie. Baterie vydrží v rozpětí od 25 – 40 minut a nabíjení baterie trvá 2 – 4 hodiny. Na výběr jsou výrobky s vestavnými nebo externí bateriemi. Záleží tedy jen na počtu oken ve vašem bytě.
Na větší nepořádek silnější stroj
Průmyslové vysavače jsou určeny pro mokré i suché vysávání. Suché vysavače vysají kovové piliny, hobliny, prach, stavební suť. Mokré vysavače třeba i vodu ze dna jezírka, z kbelíku nebo zbytkovou vodu z jímky. Na trhu jsou taky specialitky, které odstraňují chemické a agresivní kapalné látky z podlahy.
Váha, výkon motoru a velikost sběrné nádoby jsou důležité údaje při výběru jak ručního vysavače, tak toho průmyslového. A vy si přece potřebujete uklidit v dílně, takže velikost sběrné nádoby nebo pytlíku určitě rozhoduje o tom, jak často budete muset odpad vysypávat. Průmyslové vysavače mají sběrnou nádobu z plastu nebo kovu, aby její použití bylo možné i bez pytlíku.
Suť nebo piliny můžete vysávat bez pytlíku, jemný prach naopak pytlík vyžaduje, jinak by se mohl zanést filtr a motor by přestal táhnout. Vysávat kapaliny lze zásadně bez pytlíku. Pozor ale na mastnotu. Pokud nemáte speciální vysavač umožňující vysávání takto agresivních kapalin, zanesete si hadici mastnotou a to je začátek konce.
Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH