DIY

Co znamená výraz DIY? V poslední době jste se určitě minimálně jednou setkali s anglickým výrazem do it yourself, který v doslovném překladu znamená, udělej si sám. Čím dál tím častěji se na internetu objevují články, návody i fotky týkající se této tematiky. Co však tento výraz přesně znamená? Jde o vylepšování, zlepšování a tvoření něčeho vlastního, kreativního. Je to jistý druh kultury a způsobu života, kdy lidé předělají starý výrobek anebo si sami zhotoví nový, bez využití profesionální podpory. DIY úzce souvisí i s recyklací starých předmětů.
Připravte si s námi balzám na rty – je nejen levnější, ale také bez chemie!
DIY

Připravte si s námi balzám na rty – je nejen levnější, ale také bez chemie!

Když si čtete složení koupeného kosmetického přípravku, mohou vás přepadnout pochybnosti, zda je v něm vůbec nějaká přírodní složka. Naproti tomu do vlastnoručně připraveného balzámu na rty přidáte jen to, co dává matka příroda.

Vytvořte si zimní aranžmá v truhlíku
Bydlení je hra

Vytvořte si zimní aranžmá v truhlíku

Balkóny, terasy či atria by neměly zůstat bez zeleně ani během zimních měsíců. V průběhu zimy si můžete vytvořit nápadité zelené nebo i kvetoucí kompozice.

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
DIY

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem

Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.

Vyrobte si originální čelo postele
Designový nábytek

Vyrobte si originální čelo postele

Pokud se vám do čela postele nechce hodně investovat, ale rádi byste jím oživili svou postel i celý prostor ložnice, pusťte se do jeho výroby svépomocně. S dávkou zručnosti a trpělivosti se to určitě podaří.

Lidé tvořili už od nepaměti

Kdysi byla důvodem vyrábění si svých věcí potřeba tvořit a snaha zlepšovat svou životní úroveň. Tehdy to byl i jediný možný způsob, jak toto zlepšení realizovat. Dnes jde spíše o „protest“ vůči klasickým, nudným věcem a potřeba se realizovat a odlišit od jiných. Lidé občas potřebují uniknout od každodenní reality a vytvořit si něco vlastního a originálního. Chuť tvořit u mnoha lidí způsobuje právě to, že dnešní doba je zaměřená na pasivní způsob života – sezení u počítače, před televizorem, což má za následek nedostatek pohybu a aktivity.

DIY - malováníMalování

Životní tempo se díky rozvoji technologie zrychluje, ale ani to by nám nemělo bránit na chvíli trochu zpomalit  a pohroužit se do kreativní činnosti. DIY je úžasný způsob realizování vlastních představ. Krásné na této činnosti je, že i když podle jednoho návodu tvoří více lidí, kteří se snaží vyrobit stejný předmět, nikdy nedosáhnou stejného výsledku.

DIY a bydlení

Stále více se mluví o zařizování domů a bytů ve stylu DIY. Není však dobré svůj dům či byt DIY výrobky přesytit. Mnoho originálních výrobků najednou by totiž mohlo vypadat lacině nebo kýčovitě. Ideální je klasické zařízení bytu kombinovat s DIY.

DIY výroba se stala trendem. Výhodou je, že se dá vyrobit téměř všechno bez toho, abychom do toho investovali celý svůj majetek. Nemusíte čekat na to, až se zboží objeví v obchodě nebo o něm jen snít. Máte-li velkou fantazii a přesnou představu, je dost pravděpodobné, že svůj vysněný kousek v obchodě ani nikdy neobjevíte.

DIY rekonstrukce

Přeměňte staré na nové

Starý a poškrábaný nábytek se díky DIY ještě dá využít. Barva, případně smirek, potažení látkou mu dodají nový nádech. Jako noční stolek můžete využít staré kufry, nebo vyzkoušet techniku patinování nábytku. Odvážnější mohou zkusit přemalovat svůj starý nábytek ve vlastním stylu a nakreslit si tam vlastní motiv, který ho nejvíce vystihuje.

Staré za nové

Vlastnoručně vyrobené dárky

V každém člověku dříme kousek kreativní duše, proto je třeba se občas trochu snažit a probudit ji. Proč to neudělat právě tehdy, když má někdo z blízkých svátek: Ručně vyrobený dárek někdy potěší víc než ten kupovaný, nemluvě o šetření peněz. Koupě materiálu a vlastní výroba vás vyjde levněji, i když ne vždy to úplně platí. Při zkoušení a vyrábění určitě zažijete mnoho neúspěšných pokusů, které vás mohou stát peníze, a vy budete muset investovat do nového materiálu.

DIY dárky

Ručně vyrobené výrobky jsou originální, kvalitní a výrobce do nich může vložit svoji vlastní představivost.  Přesto, že v dnešní době máme dostatek strojů na výrobu, stává se ruční výroba mnohem hodnotnější.