Jak financovat stavbu nového domu?
Toužíte po vlastním bydlení, ale zneklidňují vás rostoucí ceny pozemků nebo stavebního materiálu? Nevzdávejte se svých snů jen proto, že na spořicím účtu zrovna nemáte dostatek peněz. Zjistěte, jaké možnosti financování stavby existují a jaké mají (ne)výhody.
Investice do nemovitosti je i v dnešní nejisté době prozíravou volbou. Lze očekávat, že se v průběhu času hodnota domu postupně navýší, a co víc, vaši potomci budou mít jednou vlastní střechu nad hlavou. Pomýšlíte-li na stavbu nového domu, je nutné si předem ujasnit několik věcí.
Co je nutné zvážit před začátkem stavebních prací?
Na kolik vás nové bydlení přijde? Majitelé pozemku, na němž je možné ihned začít stavět, budou počítat s jiným rozpočtem než ti, kteří musejí do počátečních výdajů zahrnout i cenu parcely. Kromě toho je nutné zvážit vaše celkové požadavky na plánovanou stavbu: jaké parametry by měl dům splňovat a kolik bude stát jeho následné zařízení?
Jaký je váš finanční strop? Důsledné plánování je polovinou úspěchu. Kolik naspořených finančních prostředků můžete do výstavby investovat vy sami a kolik si budete muset půjčit? Kde získáte chybějící finance? Bez vlastních úspor se neobejdete téměř nikdy (proto si raději pravidelně odkládejte část svých příjmů na spořicí účet), ale chybějící finance můžete získat například prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru. Čím se od sebe tyto produkty odlišují?
1. Úvěr ze stavebního spoření
Jedno z možných řešení, jak dosáhnout na obnos potřebný k výstavbě domu, představuje úvěr ze stavebního spoření. Půjčené finance je možné využít nejen na stavbu samotné nemovitosti, ale také k nákupu pozemku. Předností tohoto druhu úvěru bývá také výhodnější úroková sazba než třeba u klasického spotřebitelského úvěru.
Abyste však na úvěr dosáhli, je nutné mít našetřenou určitou částku, kterou do výstavby investujete. Konkrétní výši potřebného kapitálu najdete ve smluvních podmínkách, které se vážou ke zvolenému finančnímu produktu (úvěru). Než smlouvu závazně stvrdíte podpisem, důkladně si její obsah prostudujte.
2. Hypoteční úvěr
Další alternativou, jak získat prostředky na pokrytí výdajů spjatých se stavbou nemovitosti, je hypoteční úvěr. Finance je možné čerpat pouze jedním ze dvou způsobů:
- Jednorázově – v případě, že požádáte developery o realizaci na klíč (předem znáte parametry i konečnou cenu stavby domu).
- Postupně – pokud plánujete stavbu domu svépomocí, případně řešíte i nákup pozemku.
Ve druhém případě je pravidelné proplácení určitých částek podle odhadů, jak stavební práce pokračují a jak roste cena vznikající nemovitosti.
Ať už se rozhodnete pro kterékoli řešení, veškeré kroky si naplánujte ještě předtím, než se se svou žádostí obrátíte na vybraný hypoteční ústav nebo stavební spořitelnu.
Pokud zaměstnance dané instituce přesvědčíte, že máte konkrétní představu o tom, jakou sumu na výstavbu domu potřebujete, vaše šance na získání potřebných financí se násobně zvýší.
Zdroj: PR článek společnosti CREDITAS