Modrý obraz, zelený rám
Chcete si léto zpříjemnit koupáním ve vlastním bazénu? Úplně na začátku byste pro něj měli vybrat (nebo vytvořit) vhodné místo. Obecně se dá říci, že nejlepší bude hned na kraji zahrady za domem – ideálně na slunečné a závětrné ploše, chráněné před pohledy z ulice či od sousedů a otevřené výhledu z domu. Podmínky přitom můžete přiblížit ideálu i vhodnou výsadbou.
Praktické je, když je bazén součástí terasy u rodinného domu, výborné místo však může být i uprostřed větší udržované travnaté plochy. Od hlavního vstupu do domu i od ostatní zahrady by měla být vodní plocha opticky oddělena – například tvarovaným živým plotem (nejlépe ze vždyzelených dřevin), případně pergolou nebo treláží porostlou některou z pěkných popínavých rostlin (povíjnice, kobea, plamének apod.). Takový zelený prvek zútulní prostor, ochrání před nechtěnými pohledy a zároveň může posloužit jako větrolam. Živý plot je lepší založit dále od bazénu. Můžete před něj vysadit různé druhy trvalek, které budou kvést během celé koupací sezóny. Na souvislém zeleném pozadí květiny pěkně vyniknou, a pokud záhon správně uspořádáte (vyšší rostliny patří do pozadí, nižší dopředu), budete mít z bazénu nádherný výhled.
Zelená základna
U bazénu, do nějž jste investovali nemalé prostředky, je přímo žádoucí kvalitní, hustý, sytě zelený trávník. Měl by být bez nevzhledných žlutých a suchých míst, bez plevele či nerovností. Především v létě po něm totiž budete více chodit, opalovat se na něm, děti si na něm budou hrát a možná tady budete i stolovat s rodinou či známými. To je jen několik důvodů, pro které by měl trávník u bazénu působit opravdu reprezentativně. Neměl by však vyžadovat zásahy chemickými prostředky (například na ničení plevele), protože ty by se mohly dostat i do bazénu. Ideální je tedy založit travnatou plochu položením hotového travního koberce.
Bazén uprostřed nakrátko přistřiženého travnatého koberce je skvělým spojením hlavně pro moderní zahrady. Ve venkovském prostředí však kolem něj můžete mít třeba i květinovou louku. Jen ji budete muset udržovat v rozumné výšce, abyste se k vodě nemuseli příliš těžko prodírat. Na paměti byste měli mít i hrozbu alergií, které může vyvolat pyl kvetoucích rostlin či trav. Nemilým důsledkem tohoto příjemně přírodního řešení může být i více nečistot ve vodě, a to nejen při sekání, ale například i při silnějším větru. Pokud si chcete trávník (nebo květinovou louku) založit výsevem, bude vás to stát méně peněz, ale více úsilí – než se plocha zazelená, bude vyžadovat mnoho péče a pravidelnou vydatnou závlahu. Podstatnou nevýhodou však je, že si na výsledný efekt nějaký ten čas počkáte. Naopak když se rozhodnete pro travní koberec, musíte počítat s vyšší vstupní investicí, výhodou však je, že prakticky hned po vybudování bazénu budete mít upravené i jeho okolí. Takový trávník můžete zakládat kdykoliv v sezóně (s výjimkou velmi horkých letních dnů) a využívat jej můžete již za pár dnů. Samozřejmá je nutnost pravidelné a vydatné závlahy.
Nejlepší místo
Bazén by měl být na slunečném místě, pokud možno dále od opadavých listnatých stromů a keřů. Ty by totiž mohly znečišťovat vodu listím, odlomenými větvičkami nebo pylem. Neustále lovit z hladiny nečistoty není právě zábavné, nemluvě o tom, že stromy by mohly při koupání a slunění stínit, což by se vám jistě nelíbilo.
Vodní hladinu by měly lemovat dostatečně široké zpevněné plochy – ty jsou praktické jak pro lidi, tak i pro rostliny. V těsné blízkosti bazénu se totiž nedoporučuje vysazovat okrasné rostliny, zejména ne zakládat květinové záhony. Při dešti nebo zalévání by se totiž do vody splavoval substrát či mulčovací kůra a mohla by se do ní dostat i hnojiva. Navíc většina okrasných rostlin nesnáší chemikálie, které se používají na úpravu vody v bazénu, a kdyby byly tyto rostliny příliš blízko, zřejmě by se nevyhnuly občasnému postříkání.
Praktickým řešením je umístit na zpevněné plochy u bazénu rostliny v nádobách – vyberte si jednu vyšší, reprezentativní, nebo soustřeďte na jedno místo několik bohatě kvetoucích druhů. Pozor však, abyste to nepřehnali s množstvím. Ideální je umístit nádoby k jedné straně bazénu – tak, abyste na něj viděli z domu a byl chráněn od ulice. Rostliny by však neměly stínit ani bránit výhledu z vody na okrasnou část zahrady či terasu. Protože výhodou výsadeb v nádobách je fakt, že je lze podle potřeby přemisťovat, můžete si v tomto případě vyzkoušet různé varianty bez větších problémů.
Trávy, dřeviny a trvalky
K bazénům se hodí hlavně rostliny, které snesou přímé slunce i výheň z dlažby a také vyšší vzdušnou vlhkost. Nejlepší jsou takové, které přirozeně rostou u vody. Zároveň by mělo jít o nenáročné druhy, jež nevyžadují postřiky ani přihnojování, rostou pomalu a kompaktně a neodnožují. Při výběru se můžete zaměřit například na rostliny, které připomínají atmosféru dovolenkových destinací, na takové, které kvetou po celé léto nebo působí reprezentativně. Rozhodně by však neměly mít trny ani vyvolávat alergie, myslet byste měli i na to, jestli nebudou znečišťovat vodu listím, pylem nebo suchými plody či semeny.
Jako příklad rostlin vhodných do blízkosti bazénu v moderní zahradě lze uvést okrasné trávy – kortadérie neboli pampová tráva (Cortaderia selloana), ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) či nižší kostřavy (Festuca glauca) a ostřice (Carex). Působivé jsou také některé rostliny se sloupovitými soukvětími (například mnohokvět), které navodí atmosféru stepí, a uplatní se zde též trvalky okrasné listem – například bergénie, kosatce s panašovanými listy, barvínek větší apod. Velmi pěkné mohou být i skupinky různě vysokých bambusů (mělo by jít o neodnožující druhy) nebo zakrslých a kompaktně rostoucích jehličnanů a vždyzelených keřů v kombinaci se štěrkovými plochami (díky vlhčímu vzduchu se jim bude blízko vody dobře dařit). Okolí bazénu mohou zatraktivnit i některé architektonicky působící solitérní dřeviny – například převislé kultivary cedru, sloupovité jalovce (Juniperus sempervirens), tvarované cypřišky nebo zimostráze (Buxus sempervirens), tavolníky (Spiraea bumalda) či exotické kapinice (Albizia), případně japonské javory (Acer palmatum). Měly by však růst dostatečně daleko od bazénu, aby listí nepadalo do vody.
Exoticky, voňavě nebo barevně
V poslední době se i v našich zahradách stalo populárním pěstování mrazuvzdorných palem – výborně dotvoří okolí bazénu a dodají mu středomořský nádech. Vhodných je několik druhů, z těch nejznámějších například žumara nízká (Chamaerops humilis) či žumara ztepilá (Trachycarpus fortunei). U bazénu jsou nádherné i dosny (Canna indica) – vyšlechtěn bylo mnoho krásných kultivarů, dokonce i takové, které mají atraktivní listy. Exoticky působí i do exteriéru vhodné dračinky (Cordyline australis ‚Red Star‘) nebo juky s efektními mečovitými listy, u vody se však nádherně vyjímají také rostliny s velkými dlaňovitými listy, například exotická barota (Gunnera).
K bazénům jsou vhodné i některé aromatické rostliny – levandule, svatolína, šanta nebo šalvěj. Vyhovuje jim teplo a slunce, takže tu celé léto krásně pokvetou. Pěkně vyniknou ve štěrkových záhonech blízko bazénu, na vzdálenějších pozicích se dají zajímavě zkombinovat například se stromečkovými růžemi. Z levandule tu můžete vytvořit i nízký živý plůtek – když pokvete, bude pěkně ladit s modrou hladinou.
Dále od bazénu můžete vysadit i záhon letniček, především těch, které po celé léto bohatě kvetou – například aksamitník (Tagetes), netýkavky (Impatiens), gazánie (Gazania), begonie (Begonia) či muškáty (Pelargonium zonale a Pelargonium grandiflorum), případně je můžete vysadit do nádob.
Stěhovavé subtropy
Při výběru rostlin byste v moderní zahradě neměli zapomínat ani na subtropické dřeviny, které dodají okolí bazénu exotickou atmosféru. Samozřejmě ve vegetačních nádobách a samozřejmě takové, které v létě snesou naše klima. Na slunečné místo u bazénu se hodí například granátovníky (Punica granatum), ibišky (Hibiscus rosa-sinensis), kalokvěty (Agapanthus), oleandry (Nerium oleander), libory (Lantana), olověnce (Plumbago auriculata), lilky (Solanum rantonnetii), durmany (Datura suaveolens), fíkovníky a taktéž různé druhy palem, bambusů a citrusů. Na jaře je najdete v poměrně široké nabídce v hobbymarketech a lépe zásobených zahradnictvích. A nezapomeňte, že na zimu jim musíte najít místo v domě nebo v zimní zahradě.
Zpevněné plochy kolem bazénů
Při úpravě okolí bazénu byste měli myslet jednak na to, aby ladilo s domem a zahradou (materiály, barvy a tvary byste měli kombinovat tak, aby vzniklo vyvážené a harmonické prostředí), a jednak na pohodlí a bezpečnost. Protože kolem bazénu budete chodit i bosí a mokří, měly by ho lemovat zpevněné plochy, jež nejen odolají vodě, vlhkosti a nešvarům s tím spojeným, ale po kterých se též dobře chodí a které nekloužou, ani když jsou mokré. Dobré je myslet i na to, že sem budete chtít bezpečně umístit zahradní lehátka nebo květináče s rostlinami.
Osvědčenou klasikou je betonová dlažba – všechny požadavky na bezpečnost a pohodlí splní s přehledem a v nabídce výrobců jsou dnes opravdu pěkné série s přirozeným vzhledem kamene, které obsahují i tvarovky speciálně určené do okolí bazénů.
Výbornou volbou jsou i kompozitní materiály – „kříženci“ dřeva a plastu. Vyrábějí se z dřevní moučky, která se smíchá s polymerujícím plastem. Díky svému původu jsou desky z těchto materiálů vhodné na místa, jež vyžadují extrémní odolnost – například na exteriérové terasy a zpevněné plochy v okolí zahradního bazénu. Jde sice o dražší, avšak velmi efektní materiál, kterému navíc dává synergie přírodního dřeva a plastu vysokou odolnost proti vodě, vlhkosti i mechanickému namáhání. Výhodou je i jeho jednoduchá údržba.
TEXT: Daniel Košťál
FOTO: autor a archiv firem
ZDROJ: HOME