Černá v hlavní roli nejen v interiéru: Katalogový dvoupodlažní dům pro mladou rodinu

29. 10. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Dříve, než se pustili majitelé rodinného domku do ladění interiéru, chtěli mít stavbu dokonalou zvenku. Lesklý černý povrch keramické krytiny jim učaroval natolik, že se rozhodli čekat na její výrobu několik měsíců. Trpělivost se jim vyplatila. Se svou střechou jsou dodnes nadmíru spokojeni.

FOTO TONDACH

FOTO TONDACH

Mladá rodina ze Žatce se do nového rodinného domu přestěhovala z paneláku. Na začátku celého příběhu stál nápad majitele postavit si dům spolu se svým kamarádem z dětství. V dané chvíli to byl možná jen vtip, ale za pár měsíců už měli kamarádi vedle sebe koupené pozemky. Do stavby se pustili rok od jejich koupě. Majitel pracuje celý život ve stavebnictví. Při stavbě tak zúročil své dlouholeté odborné zkušenosti. „Myslel jsem si, že dům postavíme za 14 měsíců. Začali jsme stavět v roce 2008, ještě před krizí. Tehdy byl problém sehnat řemeslníky. Stavělo se všude a nikdo neměl čas. Dům jsme nakonec stavěli přes dva roky,“ vzpomíná pán domu.

FOTO TONDACH

FOTO TONDACH

Mysleli na budoucnost

Manželé si vybrali katalogový projekt dvoupodlažního rodinného domu. S pomocí projektanta udělali pár drobných změn, aby splnil všechny představy, které měly o svém novém bydlení. Rodina zatím obývá jen spodní podlaží o rozloze 170 m2. „Když jsme kupovali projekt, chtěli jsme mít obydlené i podkroví. Připravili jsme ho hned na začátku, i když ho ještě nevyužíváme naplno. Počítali jsme se změnami v budoucnosti, ale zatím nám to nespěchá,“ dodává majitel. Soukromí majitelů chrání rozdělení dispozice spodního podlaží na denní a noční část. Denní část tvoří obývací pokoj propojený s kuchyní. Zároveň je z ní vchod do garáže. V noční části se nachází ložnice majitelů, dva dětské pokoje a koupelna s toaletou. V budoucnu se plánuje i využití prostoru v podkroví s užitnou plochou 100 m2.

FOTO TONDACH

FOTO TONDACH

Černá střeše sluší

Majitelům dělá radost nejen malá předzahrádka před domem, kterou společně vytvořili, ale i nepřehlédnutelná střecha. Klasickou sedlovou střechu, charakteristickou pro oblast severních Čech, ozvláštňuje černá keramická krytina.

FOTO TONDACH

FOTO TONDACH

Majitelé si vybrali model tašky Sulm v atraktivním černém barevném provedení s vysokým leskem. „U střechy jsme nechtěli dělat žádné kompromisy. Věděl jsem, že chci černou barvu s glazurou, aby se krásně leskla a neztrácela barevnost. Proto jsme si vybrali pálenou krytinu značky Tondach. Na základě dlouholetých zkušeností ze stavebnictví již tuto krytinu znám, takže jsem věděl, do čeho jdu,“ vysvětluje majitel. Díky technologii výroby tašky si střecha trvale zachová sytou barvu. Keramická taška nabývá všechny důležité vlastnosti díky výpalu, který probíhá při teplotě nad 1000 °C. Vysoká teplota zaručuje, že povrchová úprava dokonale splyne s keramikou. „Na celém domě se mi stále nejvíce líbí střecha,“ raduje se majitel.

FOTO TONDACH

FOTO TONDACH

Nenechali nic náhodě

Majitelé se pojistili před nebezpečím, které přináší sněhová nadílka na střechách, dostatečným počtem sněhových zábran. Ty brání nekontrolovanému pohybu sněhu po střešní krytině a zároveň umožňují pozvolné tání sněhu. „Původně jsem je neplánoval koupit, ale hned první rok po nastěhování napadlo asi 30 cm sněhu a my jsme měli s manželkou pocit, jako by nám po střeše jezdilo auto. Byl to hrozný hluk. Sněhové zábrany jsem koupil a namontoval, jakmile to počasí dovolilo,“ dodává majitel. Na střeše jsou namontovány tři solární kolektory, které zajišťují ohřev teplé vody pro podlahové vytápění. Rodina během zimních dnů doplňkově topí pomocí krbu v obývacím pokoji. „V zimě máme v interiéru kolem 30 °C. Nejraději bych pootevíral okna, ale náš kocour miluje teplo,“ dodává s úsměvem spokojený pán domu. Nejbližší plány rodiny do budoucna směřují zejména ke zvelebení exteriéru. „Plánujeme oslovit zahradní architektku, která by nám pomohla s výběrem vhodných rostlin,“ vysvětluje majitel. Z terasy domu si také chtějí vychutnávat nejen malebný výhled na okolní scenérii, ale i pohodu u bazénu, který plánují postavit.

TEXT KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO TONDACH
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: katalogové projekty keramická krytina novostavby rodinných domů projekty rodinnych domu
Sdílejte článek

Diskuze