Zdroj: Eva Benková

V dřevěné chatě uprostřed přírody dominuje akumulační pec. Na své si přijdou i děti

25. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Mezi rameny potoka Demänovka v Demänovské Dolině existuje ostrov s rodinnou chatou a se „zahradní úpravou“ od samotné přírody. Nová rodina si přála rekreační bydlení, které by na rozdíl od toho původního nechalo interiér srůst s přírodním okolím. O naplnění této vize se postarala dvojice architektů Martin Boleš a Erika Bolešová.

Stavební řešení rekreační chaty potvrzuje respekt k přírodním zákonům. Podrobná znalost klimatických podmínek místa pomohla autorům navrhnout projekt na míru, aby se neopakovaly chyby z minulosti. Původní chata na půdorysu té dnešní byla kompletně zbourána. Před vodním živlem ho jeho pevnost neuchránila.

Přečtěte si také:
Jak se stará chata proměnila v odpočinkový ráj. Zapotřebí bylo 150 schodů

Pro komerční, nebo soukromé účely?

Nový majitel ocenil privátní kousek místa v oblíbené rekreační oblasti a rozhodl se pro výstavbu nové chaty, která by odrážela současné nároky na skladbu prostoru a technické vybavení.

Chata uprostřed přírody

Nový majitel ocenil privátní kousek místa v oblíbené rekreační oblasti a rozhodl se pro výstavbu nové chaty, která by odrážela současné nároky na skladbu prostoru a technické vybavení. Zdroj: Eva Benková

Prvotní záměr se opíral o realizaci většího projektu s komerčním využitím. Nakonec své plány přehodnotil a dal přednost rekreačnímu bydlení pro vlastní rodinu.

Chata pro rodinu i přátele

Chata byla navržena tak, aby se dala využívat během celého roku. Kromě rodiny sem chodí odpočívat i úzký okruh přátel. Objekt kapacitně počítá s noclehem pro čtyři dospělé a šest dětí. Celkově sestává ze tří místností a dvou míst na ležení.

Přečtěte si také:
Moderní útočiště u Labe: Když chata připomíná plachetnici

Akumulační pec jako dominanta

Hlavní část sestává z kuchyně s ostrůvkem, kuchyňského stolu a obývacího pokoje s vícemístnou rohovou sedačkou. Prostoru dominuje obnažená konstrukce a akumulační pec s komínem.

Akumulační pec v chatě

Hlavnímu prostoru dominuje obnažená konstrukce a akumulační pec. Zdroj: Eva Benková

Interiér s terasou orientovanou na jih propojuje skleněná stěna. Do domu se vstupuje schodištěm terasy. Okolí nabízí nerušené výhledy na přírodní scenérii.

Ložnice s krásným výhledem

Druhou polovinu půdorysu tvoří dvě symetrické samostatné jednotky. Každá obsahuje pokoj s manželskou postelí a přistýlkou. K oběma přísluší vlastní koupelna se sprchovým koutem a toaletou. Pokoje odlišují jen jiné výhledy do okolí – na potok Demänovku nebo na les.

Chata má skrytý koutek pro radost malých dobrodruhů

Nevyužitý prostor pod sedlovou střechou nad pokoji dostal specifické určení. Primárně slouží dětem jako hrací zóna stvořená pro různá dobrodružství. Z tohoto místa se dá dobře pozorovat dění v interiéru nebo obloha střešními okny.

Stůl se židlemi v chatě

Hlavní část se skládá z kuchyně s ostrovem, kuchyňského stolu a obývacího pokoje s vícemístnou rohovou sedačkou. Zdroj: Eva Benková

O pohodlí se starají dvě místa na ležení navzájem propojená můstkem z dřevěných trámů, na způsob lávky přes potok. Cesta do horní části zabezpečené sítí vede přes „domek“ vybavený oboustranným žebříkem a nahoře kruhovým otvorem.

Slouží jako úložný, případně komunikační prostor nebo vertikální technická místnost, která se v chatě jinak nenachází. „Prvky interiéru jsou formovány jako domky vsazené do prostoru co nejvíce nezávisle na obvodovém plášti. Tento princip pomáhá navodit pocit většího prostoru,” vysvětlují architekti svůj záměr.

Dřevo a jen dřevo. Až na malé výjimky…

Téměř všechny povrchy jsou ze dřeva. Hierarchii jednotlivých ploch určuje různé ošetření: transparentní voskový olej (obvodové konstrukce včetně stropu), bílý voskový olej (přilehlé stěny uzavírající pokoje po stranách) a transparentní olej (koupelnový blok).

Moderní chata ze dřeva

Chata je moderní, poskytuje relax během celého roku. Zdroj: Eva Benková

Dřevěná podlaha je z červeného smrku a v části zádveří jsou z vyhřívaného žulového kamene. Místo slouží k odložení obuvi a bund. Koupelny jsou obloženy bílou keramickou mozaikou.

Světlo nejen ze světlíků

Zdrojem denního světla je skleněná stěna, dvě pokojová otvíravě-sklopná čtvercová okna na bocích domu a dvě střešní okna, která difúzním způsobem prosvětlují koupelny interiérovými světlíky.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům

S výbavou do každého počasí i záplav

Nízká sedlová střecha s velkými přesahy pomáhá zvládnout dlouhé zimy s intenzivní sněhovou pokrývkou a přečkat v pohodlí období dešťů. Pokrývá ji plechová krytina se světle šedou metalízou.

Výhled z okna ložnice.

Výhled z okna ložnice. Zdroj: Eva Benková

Charakter dřevěné fasády vychází z místních malých rekreačních objektů. Pro případ každoročních jarních záplav je chata postavena na bezpečné úrovni. V části soklu se nacházejí navezené balvany.

Na pozemek vede ze západní strany zpevněný přístupový můstek. V případě nutnosti se dá přijet autem až k chatě, ale pro standardní parkování slouží místo u dřevěné fasády cesty.

Rodinná chata na ostrově

architekt: Ing. arch. Martin Boleš, Ing. arch. Erika Bolešová
lokalita: Demänovská Dolina
rok: 2018 (projekt), 2022 (realizace)
plocha pozemku: 4015 m2
zastavěná plocha: 94 m2
podlahová plocha: 149 m2
užitná plocha: 87 m2

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Eva Benková, Matej Hakár, Martin Boleš

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rekreační domy
Sdílejte článek

Diskuze