Chcete si zrekonstruovat stodolu? Lze to i vkusně a s respektem
Staré, často desetiletí či dokonce staletí nepoužívané stodoly v odlehlých místech, se staly oblíbenou formou investice do víkendového bydlení. Samozřejmě vyžadují rekonstrukci, někdy i dostavbu.
Maličká obec s velkou historií
Proměnu historické stavby z 19. století v české obci Loubí si vzali pod palec architekti z ateliéru SAD – Martin Kalhous, Peter Panulin. Loubí je maličká obec v okrese Česká Lípa, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Nemá ani třicet stálých obyvatel. Najdete tu však budovy postavené v polovině 19. století, které mají bohatě zdobené štíty. Zbytek statku, k němuž patřila rekonstruovaná stodola, byl znárodněný.
Dům v domě = záchrana původního
Podstatou proměny je idea domu v domě, protože byl pro ně důležitý respekt vůči původní stavbě. Do původního kamenného obalu vložili dřevěné jádro. V něm jsou umístěny všechny podstatné funkce: kuchyň, ložnice, hygienické i technické zázemí. Výhodou původní stodoly jsou stavební kvality a poctivá řemeslná práce. Rekonstrukce staré budovy zahrnovala sanaci a doplnění kamenného základu, na což použili tradiční pískovec z okolních oblastí. Díky různé barevnosti si našel uplatnění i v interiéru.
Obývák na pomezí
Bylo by zbytečné mít zrekonstruovanou stodolu v lůně přírody, pokud by chybělo spojení interiéru s exteriérem. Tento rozměr je v případě stodoly v Loubí splněný na sto procent, ale s vědomím, že pobyt na tomto místě má opodstatnění hlavně během teplejších měsíců. Jelikož stavba bude využívaná jen sezónně, architekti umístili hlavní obytnou zónu do otevřeného průjezdu. Vznikl krytý prostor na pomezí mezi interiérem a exteriérem. Jeho součástí je velkorysé ohniště, ale to na zimní období nestačí.
Citová záležitost
Autoři proměny si pochvalují spolupráci s investorem, ta je nakonec při vzniku jakéhokoli architektonického projektu velmi důležitá. Pokud by si „nesedli“, bylo by to cítit. Naštěstí investor si uvědomoval hodnotu stavby a rekonstrukci nevnímal jako investici, ale jako citovou záležitost. Díky tomu mohli architekti pracovat prakticky tak, jak si představovali. Nerespektovali jen původní esenci stavby, ale i použité řemeslné postupy a lokální místní materiály. Dokonce tu stále můžete slyšet nejen ptáky, ale i ovce, které se chodí pást nedaleko.
Proměna stodoly v Loubí ve zkratce:
architektonický ateliér: Atelier SAD
autoři: Ing. arch. Martin Kalhous, Ing. arch. Peter Panulin
lokalita: Loubí, ČR
návrh: 2015 až 2016
realizace: 2016 až 2018
Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Souček