Dům s krásným výhledem na krajinu středních Čech

Dům s krásným výhledem na krajinu středních Čech

12. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Pozemek s novostavbou rodinného domu se nachází na jižní straně Ještědského hřebene s krásným výhledem na krajinu středních Čech. Všechny počáteční komplikace spojené s umístěním stavby na svažitý pozemek ve tvaru trojúhelníku vynahrazuje překrásný výhled […]

Pozemek s novostavbou rodinného domu se nachází na jižní straně Ještědského hřebene s krásným výhledem na krajinu středních Čech. Všechny počáteční komplikace spojené s umístěním stavby na svažitý pozemek ve tvaru trojúhelníku vynahrazuje překrásný výhled na kopcovité panorama a jižní orientace pozemku, která slibuje příliv slunečních paprsků po celý den.

Dům je situovaný v horní části pozemku, kudy vede také komunikace, která pozemek dopravně obsluhuje. Pokud jde o tvar domu, architekti Vladimír Balda a Jiří Janďourek vycházeli z terénního reliéfu, orientace pozemku vůči světovým stranám a z požadavků investora na provoz domu. Půdorysný tvar široce rozevřeného V rozděluje dům na dvě části hmotově, funkčně i materiálově.

Konstrukčně je řešený jako kombinace dřevostavby a zděné stavby z betonových bloků. V západním, jednopodlažním křídle, zastřešeném sedlovou střechou, se nachází společenská část domu. Konstrukčně je tato část domu řešena jako dřevostavba s použitím systému two by four, který se realizuje na místě. Východní část domu se zelenou střechou je vyzděná z betonových bloků, vyspárovaných bez omítnutí. Obvodové (ochlazované) konstrukce jsou zateplené izolací s nadstandardní tloušťkou.

Ze severní strany na dům přímo navazuje garáž, která z hlavního objemu domu vystupuje směrem k příjezdové komunikaci. Ze severu je dům krytý zemním valem a na této straně se rovněž nacházejí všechny nepobytové místnosti – chodba, šatna, technická místnost, garáž. Všechny pobytové místnosti jsou orientované výhradně k osluněné jižní fasádě. Pro vytápění je použitý systém teplovzdušného vytápění s rekuperací vzduchu a zemní výměník. Zbytečným únikům tepla zabraňuje i zasklení kvalitními okny s dvojsklem.

Hlavní vstup do domu je situovaný v jeho horní úrovni, v rovině s příjezdovou komunikací a garáží. Plochá střecha nad garáží je osázená extenzivní zelení. V prostoru pod garáží je v místnosti bez oken navržená technická místnost. Zahradu, přístupnou ve spodním podlaží přímo z jednotlivých místností, nahrazuje v horní úrovni terasa situovaná téměř podél celé jižní fasády. Terasa je před nepřízní počasí kryta přesahem střechy, který zároveň plní funkci slunolamu stínícího interiér jídelny a obývacího pokoje ve slunečných dnech. 

Technologie

  • pobytové místnosti jsou orientované výhradně k osluněné jižní fasádě
  • ze severu je dům krytý zemním valem a na této straně se nacházejí nepobytové místnosti – chodba, šatna, technická místnost, garáž
  • obvodové (ochlazované) konstrukce jsou zateplené izolací s nadstandardní tloušťkou (dřevoostavba minerální vatou a zděná část polystyrenem)
  • pro vytápění je použitý systém teplovzdušného vytápění s rekuperací vzduchu + zemní výměník
  • zasklení kvalitními okny s dvojsklem

Text: Andrea Mičková
Foto: Vladimír Balda

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: novostavba rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze