Zdroj: Robert Žákovič

Dům ve tvaru hokejky vznikl náhodou. Architekt ho navrhl sestře s rodinou

27. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zkušenosti potvrzují, že na první pohled zvláštní, nepravidelné pozemky jsou v realitě mnohem zajímavější. Také atypický pozemek v Mladé Boleslavi nechal na sebe chvíli čekat. Rodina se dvěma chlapci – zapálenými sportovci – ho dokázala s laskavou pomocí svého příbuzného, architekta Jakuba Chocholy, zúročit ve svůj prospěch.

Pozemek, kde stojí rodinný dům, se nachází v poklidné městské časti Chrást a má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Ze severní strany sousedí s lesem a po stranách ho lemují pravidelné parcely, na kterých byla výstavba rodinných domů realizována už dříve.

Pohled na dům z ulice

Z přední (jižní) strany vznikla poloveřejná parkovací plocha pro dvě auta. Zdroj: Robert Žákovič

V našem případě architekt navrhl projekt na dům na míru potřebám rodiny a jejich pohodlí podpořil vytvořením dokonalého soukromí. Jednopodlažní dům vyniká i výborně využitými světelnými podmínkami.

Dům má dispozici ve tvaru hokejky

Umístění domu na pozemku maximalizuje využitelnost zahrady. Obvodové stěny jsou rovnoběžné s hranicemi parcely. Projekt respektuje normou dané minimální odstupy, a to dva metry od hranic pozemku a sedm metrů od sousedního domu.

Rodinný dům se zahradou

Obytnou část tvoří jednoduchý hranol, ze kterého vystupuje garáž se saunou a zahradní domek. Zdroj: Robert Žákovič

Vlivem nepravidelnosti parcely dům získal dispozici ve tvaru hokejky. Dalo by se v tom vidět symbolické gesto architekta vůči svým synovcům hokejistům. Ve skutečnosti jde však pouze o šťastnou náhodu.

Přečtěte si také:
Neobvyklý rodinný dům tvoří vícero pospojovaných hmot se sedlovými střechami. Z každé místnosti je fascinující výhled

Zahrada bez pohledů z ulice

Dům sestává ze dvou částí. Obytnou tvoří jednoduchý hranol, ze kterého vystupuje garáž se saunou a zahradní domek. Zahrada zůstává před veřejností skryta, z cesty není vidět. Majitelé do ní vcházejí průchodem mezi domem a garáží. Přístup do domu, prostor mezi těmito dvěma objekty a terasa jsou zastřešeny.

Jednopodlažní dům se zahradou

Jednopodlažní řešení vychází vstříc kvalitě rodinného života, řešení bez podsklepení, naopak, finančním možnostem. Zdroj: Robert Žákovič

Jednoduše praktický dům

Jednopodlažní řešení vychází vstříc kvalitě rodinného života, řešení bez podsklepení naopak finančním možnostem.
Do domu se vstupuje předsíní se skrytým šatníkem vedle toalety a sušárny.

Uvítá vás obytný prostor s kuchyňským koutem, spíží, jídelnou a relaxační částí, z níž je přístupna pracovna, která v případě potřeby může sloužit jako pokoj pro hosty.

Obývací část

Obytný prostor s kuchyňským koutem, špajzem, jídelnou a relaxační částí. Zdroj: Robert Žákovič

Na severu na tento prostor navazuje soukromá část se dvěma dětskými pokoji a ložnicí. Naproti přes chodbu se nachází technická místnost a dětská i rodičovská koupelna.

Světlem zalitá domácnost

Interiér si vás získá dokonalou „světelnou režií“. Vděčí za to i střešním světlíkům a světlovodu na chodbě, protože jsou cestou pro příjemné sluneční světlo.

Chodba

Světlovod na chodbě je cestou pro příjemné sluneční světlo. Zdroj: Robert Žákovič

Obývací prostor propojuje s krytou terasou na západní straně prosklení od podlahy až do stropu, a to po celé šířce místnosti.

Kmeny místo trámů

Jednoduchý vzhled domu ozvláštňují prvky na terase. Klasické trámy nahrazují rozvětvené kmeny akátových stromů. Při pohledu z interiéru propojují bydlení s přilehlým lesem.

Přečtěte si také:
Atypický rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou se inspiroval nedalekým zámkem a připomíná královskou korunu i rozkvetlý květ

Dům má rychlé a pohodlné parkování

Z přední (jižní) strany nahradil oplocení samotný dům. Doplnilo ho několik plotových panelů. Vznikla tak poloveřejná parkovací plocha pro dvě auta. Majitelé ji využívají více než garáž. Celkem mají čtyři parkovací stání.

Dům ve tmě

Dům má celkem čtyři parkovací místa. Zdroj: Robert Žákovič

Oboustranně pochvalná slova

Spoluprací majitelů a architekta se podařilo z pozemku vytěžit maximum. „Výhodou při navrhování byla velká důvěra v mé nápady, která se pozitivně vepsala do výsledku. Záměr architekta nebyl roztříštěný nekoncepčními a nepromyšlenými zásahy investora,“ hodnotí architekt svou spolupráci se sestrou, která je v trvalém radostném opojení z dostatku úložného prostoru s efektem „permanentně uklizené domácnosti“.

Rodinný dům v Mladé Boleslavi

autor: Ing. JakubChochola, www.instagram.com/jakub.chochola
lokalita: Mladá Boleslav-Chrást
plocha pozemku: 999 m²
zastavěná plocha: 236 m² (RD 172 m², garáž 62 m²)
podlahová plocha RD: 138 m2
rok: 2020

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Robert Žákovič

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Nepravidelný půdorys
Sdílejte článek

Diskuze