Finský domek jako splnění snu o ideálním bydlení?

30. 11. 2017
Diskuze (2)
Sdílet

Stále více lidí hledá bydlení, které by poskytovalo alespoň dočasný únik od stresujícího tempa každodenního života. Dům, který by byl blízko k uklidňující přírodě, ve kterém byste slyšeli zpěv ptáků, a nikoli městskou hromadnou dopravu a troubící auta. Vlastní trávník, praskání dřeva v krbu, vůně lesa, pohoda, případně i sauna. Skvělá alternativa k ruchu města, ne?

Dům snů = finský dům?

Společnost z Jekatěrinburgu s názvem FINSKÉ DOMY nebo v originále ФИНСКИЕ ДОМА staví domy, které by měly splňovat všechny tyto atributy. Jejich cílem je stavět domy snů. Samozřejmostí jsou evropské standardy kvality. Oslovil nás menší příjemný dům, který nazvali NORPIO. Nebylo by příjemné takový vlastnit? Navíc, dřevěné finské domy mají vzhledem k použitým materiálům mnoho výhod.

hirta_fin_1

Na míru majitelům

Tvůrci těchto domů se hrdě prezentují myšlenkou, že vytvářejí domy, které odrážejí charakter majitelů a dělají jim náladu. Kromě standardních návrhů nabízejí individuální a originální design přímo na míru budoucího majitele. „Naše projekty se vyznačují nestandardními řešeními v kombinaci s vysoce kvalitními stavebními materiály a využíváním nejnovějších technologií ve stavebnictví,“ mluví o svých domech.

hirta_fin_27

hirta_fin_3

Jednoduchá, ale plně efektivní stavba

Vraťme se však k domu NORPIO. Jeho základem je jednoduchý obdélníkový půdorys. Dům směrem do prostoru zahrady obklopuje dřevěná paluba, která vytváří meziprostor mezi samotnou stavbou a exteriérem. Šikmá plochá střecha je zvýšená směrem do soukromí zahrady. Orientací na jižní stranu a osazeným velkých prosklení zároveň zajišťuje dostatek přirozeného světla, ale i teplo v interiéru. V pravé části domu – při pohledu na do prostředí otevřenou vyšší část – je umístěna krytá terasa.

hirta_fin_4

hirta_fin_6

Jak je řešena dispozice domu?

Zcela jednoduše a prakticky. Přes vchod na boku domu vejdete do zádveří, odtud můžete jít do sauny s vanou a toaletou nebo dále přes chodbu do hlavní obytné místnosti, která v sobě spojuje obývací místnost s krbem, jídelnu a v rohu i kuchyni. Přímo z obývacího pokoje můžete vejít do obou ložnic. Součástí jedné z nich je i šatník. Z této ložnice se dá přímo vejít do sauny, do které je vchod i ze zádveří.

hirta_fin_5

hirta_fin_7

Kvalita a pohoda i bez zateplení

Výhodou finských domů je, že obvykle je není potřeba dodatečně zateplovat, přestože finští stavbaři upřednostňují výstavbu z jednovrstvých srubových stěn před sendvičovým systémem. Finské sruby mají i další neodmyslitelnou výhodu: velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Samozřejmě jejich cena se odvíjí od kvality použitého materiálu a technologie jejich vyhotovení. A také, v žádném kvalitním finském domě nemůže chybět sauna.

hirta_fin_11

Dom NORPIO ve zkratce

Realizátor: společnost ФИНСКИЕ ДОМА, Jekatěrinburg

Podlahová plocha interiérových prostorů: 112 m2

Plocha terasy: 96 m2

Celková plocha domu: 208 m2

Sabína Zavarská

Zdroj: http://www.domph.ru/

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy chaty dřevodomy finské domky rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Chyba mi podoris.. nikde to nedavate len par fotiek a…

    Marek
  • Najdôležitejšie info chýba,cena,m2 pôdoris,kde to získam

    Dajana Wagnerova