I malý dům dokáže nabídnout mnohem více nežli byt
Snad každý architekt někdy řešil otázku minimálního bydlení. Ať už se jedná o ubytovnu, koleje, byt či rodinný dům, vždy je kladen důraz na nízkou rozlohu a tím i cenu, ovšem při zachování komfortního využívání objektu. Najít správné řešení, kdy dispozice nepůsobí stísněně, ale zároveň se nikde neplýtvá místem, není jednoduché. A přesně toto bylo cílem návrhu tohoto domu.
Užitná plocha je po všech korekcích 74 m2. I když se jedná o plochu stejnou jako má většina bytů 3+1, nesmíme zapomínat, že hlavním důvodem pro stavbu domu je velmi často soukromí, vlastnictví celého objektu bez závislosti na sousedech, přímý kontakt se zahradou a klid. Snad každý, kdo bydlí v bytě, zná ranní probuzení o víkendu za zvuku sousedovy vrtačky či naopak probděnou část noci při bujaré oslavě v bytě hned vedle.
Dům byl zvolen jako přízemní, a tak nevznikají žádné podkrovní pokoje se šikminami, je plně využitelný i na stáří a samozřejmě tu nejsou schody, které by zabíraly v minimálním řešení cenné metry čtvereční. Vzhled domu je vytvořen ze tří na sebe navazujících hmot. Dva kvádry, které jsou rozděleny podle účelu, kompozičně doplňuje vertikální komínové těleso venkovního grilu. Větší kvádr s bílou omítkou v sobě ukrývá tzv. denní část provozu domu – vstup, wc, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, menší kvádr s cihelným obkladem ukrývá 2-3 ložnice (dle varianty), společnou koupelnu a chodbu s vestavěnou skříní. Rozdílné výšky hmot nejsou náhodné a reagují na potřebu různých světlých výšek v pokojích. Společenská denní část je vyšší a místnosti jsou díky tomu vzdušnější, ložnice a koupelna mají strop o trochu níže pro jejich zútulnění.
Důležitým aspektem při tvorbě domu bylo co nejvíce prosvětlit a proslunit místnosti. Je dokázáno, že dostatek slunečního svitu má pozitivní vliv na psychickou pohodu obyvatel a tím pádem i na jejich zdraví. Zároveň světlý interiér vypadá větší. Z těchto důvodů je přibližně třetina obvodu obývacího pokoje prosklena a otevírá se tak do zahrady. Vzniká tím krásný jídelní kout, ze kterého je přímý vstup na terasu s venkovním grilem. Dostatek prosklených ploch se samozřejmě nachází i v dalších místnostech. Nezapomnělo se ani na chodbu či kuchyň, kde jsou veliká okna bez parapetu v čele místností. V koupelně pak nechybí okno v přímém kontaktu s vanou pro příjemný výhled při relaxaci v ní.
Variabilita 3+kk či 4+kk
Základní varianta 3+kk se dá v případě potřeby jednoduchým zásahem změnit na 4+kk. Dětský pokoj se dá rozdělit na dva menší a vytvoří se tak pro každé dítě vlastní pokoj, v případě nerovnoměrného rozdělení se dá vytvořit malá pracovna a větší pokoj pro dítě.
Dispoziční řešení
Po odložení kabátů v zádveří vstupuje člověk přímo do obývacího pokoje s jídelnou, kde jej bezesporu zaujme veliké propojení s krytou terasou a zahradou. Kuchyň je zde šikovně schována za rohem, a tak zůstává v přímém kontaktu s obývákem, ale případný nepořádek z vaření není vidět. Praktické je v kuchyni rovněž francouzské okno, ze kterého se dá pohodlně přebrat nákup z auta. Z obývacího pokoje můžete pokračovat doprava do privátní části domu, kde se nacházejí ložnice, společná koupelna a dostatečně prosvětlená chodba s výhledem, která zde díky veliké vestavěné skříni nachází uplatnění i jako skladovací prostor a plně tak nahrazuje menší komoru. Chodba zároveň odděluje dětské pokoje od ložnice rodičů a tvoří tak akustickou bariéru mezi nimi.
Dispoziční řešení domu směřuje všechny přes den využívané místnosti do zahrady (dětské pokoje, jídelnu a obývací pokoj), naopak ložnice a kuchyně jsou směřovány ke vstupu pro přehled o dění na pozemku.
S domem vznikla zároveň i jeho druhá varianta pro příznivce klasického vzhledu bungalovů.
Bc. Patrik Janoušek – autor
Student posledního semestru oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Jeden semestr vystudoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Nyní působí ve firmě Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet především dobře fungující moderní domy.
TEXT RED
OBRÁZKY EKONOMICKÉ STAVBY
ODPOVĚDNÝ REDAKTOR MATEJ ŠIŠOLÁK