Jak oživit satelitní zástavbu netradičním rodinným domem

30. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Do lokality s typicky satelitní zástavbou rodinných domů jsme se pokusili vnést oživení ve formě domu na netradičním půdorysu s jednoduchým tvaroslovím.

Foto: Michaela Kučmová

Foto: Michaela Kučmová

Důraz je kladen na práci s materiály. Myšlenkově je tento dům složen ze dvou vrstev, obytné a doplňkové, což je podpořeno změnou materiálu fasády.

Foto: Michaela Kučmová

Foto: Michaela Kučmová

S lichoběžníkovým půdorysem

V půdorysu sledujeme stopu pozemku a využíváme ho do maximální možné míry. Dům tak dostává lichoběžníkový půdorys. Od svého východního souseda se natáčí směrem na západ.

Obytná část domu se rozšiřuje směrem do zahrady. Kolem obytné části je ze západní a jižní strany domu prstenec garáže, skladů a terasy. Terasa zabírá celou jižní fasádu domu, ze dvou třetin je zastřešená, jedna třetina zůstává nezastřešených a slouží jako okrasná zahrádka.

Foto: Rado Slovik

Foto: Rado Slovik

Optická bariéra z tvárnic

Hmotou jsme se snažili zachovat pocit jednolité stavby, proto jsou terasa i garáž ukončeny jednotící atikou, která je propojuje se zbytkem domu. Stěny garáže a terasy jsou z betonových bednících tvárnic ukládaných kolmo, čímž vzniká rastr otvorů různé velikosti, propouštějící světlo, a zároveň tak vzniká optická bariéra od sousedů.

Pokračováním domu je zahrada, která se terasovitě spouští směrem k potoku s biotopem stromů na jižní hranici pozemku.

Foto: Rado Slovik

Foto: Rado Slovik

Interiér domu

Podobná logika prstencového uspořádání prostorů se přenáší i do interiéru, kde je kolem obýváko-kuchyně situován pás noční části s ložnicemi a koupelnou, a ze severu pak pás s hygienicko-technickým zázemím.

Foto: Rado Slovik

Foto: Rado Slovik

Světlík z překližky

Nad kuchyní je skrytá odpočinková místnost – světlík z překližky, který prosvětluje celý prostor. Otvor v podlaze světlíku je vyplněn bezpečnostní sítí na ležení.

Foto: Rado Slovik

Foto: Rado Slovik

Materiálové řešení interiéru je střídmé, kombinuje beton a dřevo s neutrálními bílými stěnami. Jednotlivé obytné prostory jsou odděleny hygienickými jádry z přiznaných betonových tvárnic.

Podlaha je jednolitá z broušeného betonu, stropy jsou dřevěné s přiznanou konstrukcí nebo dřevěným podhledem. Ostění oken zvýrazňují překližkové obklady.

Autoři: Ing. arch. Martin Mihály, Ing. arch. Matej Mihalič
Foto: Michaela Kučmová, Rado Slovik

www.atelier11.sk

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: beton betonové tvárnice rodinne domy satelitné domy
Sdílejte článek

Diskuze