Jedinečný dům na stromě postavili ve tvaru šišky!
Už jsme představovali různé domy v stromech, moderní úkryty, které slouží jako úkryt mladých lidí před nástrahami a stresem velkoměst v lůně krásné přírody. Tentokrát jsou tu „treehausy“ ve tvaru šišek, které umožňují spánek přímo pod hvězdami.
Za návrhem těchto velkých obytných šišek stojí italské studio Architetti Beltrame Claudio.
Nejen útočiště pro člověka
Projekt neobvyklých stromových domů je zrealizován v nejstarším italském lese v Julských Alpách. Smrky z tohoto lesa se díky vzácné kvalitě používají pro výrobu houslí a jiných hudebních nástrojů. Projekt vyšel z touhy vytvořit strukturu, která je nejen útočištěm pro člověka, ale také je přirozeným prvkem svého prostředí.
Ve výšce 10 metrů
Stromový dům připomínající tvarem šišku, a stejně také šindeli její přirozený vzhled, je zavěšen díky podpoře stromů ve výšce přibližně deset metrů. V lese se nacházejí celkem dvě takové obytné šišky, blízko u sebe. Nosná konstrukce měří 8,5 metru do výšky, šiška je široká v nejširším místě 6 metrů. Obytné prostory v těchto neobvyklých domech jsou řešeny na třech výškových úrovních.
V každé jsou tři podlaží
V prvním patře, které se nachází 2,5 metru nad zemí, je vyhlídka, která umožňuje vidět přírodní okolí panoramaticky. Druhá, vyšší úroveň nabízí prostory kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Zde se nachází i hygienická místnost. Pokoje jsou vybaveny velkým posuvným skleněným oknem, které umožňuje přímý kontakt s přírodou rovnou z interiéru.
Z prostředního podlaží vedou schody na nejvyšší – noční podlaží. Na kruhové dlažbě se nachází manželská postel a nad ní přímo střešní skleněné okno, nabízející výhled na hvězdnou oblohu – bez ohledu na to, zda je teplo nebo zima. Fasáda „šišek“ je pokryta modřínovými šindeli.
Podpoří rozvoj EKO-turistiky?
Mimochodem, architekt Luca Beltrame, který na tomto projektu pracoval se svým otcem, hlavním architektem, získal před dvěma lety významné ocenění za stavby, které jsou v harmonii s přírodou. Do projektování domů – šišek se aktivně zapojil i další architekt Gabriele Pascutti. Myšlenka stromových domů je architektonickému studiu blízká i proto, že firma sídlí ve městě Tarvisio, které je vyhledávaným cílem turistů a sportovců. Je velký předpoklad, že podobné stromové domy mají šanci v eko-turistice dosáhnout výrazný úspěch.
Pinga = dosavadní vrchol tvorby
Architekti i klienti, kteří rodinnou firmu Architetti Beltrame Claudio znají, tvrdí, že stromové domy ve tvaru šišky, které nazvali Pinga, jsou dosud vrcholem jejich tvorby ve smyslu propojení přírody a bydlení lidí. Navíc nejde o žádné minimální prostory, jak to bývá zvykem u domů ve stromech. Lesní „šišky“ nabízejí pohodlné bydlení – každá na prostoru 35 metrů čtverečních. Dopřáli byste si dovolenou v takové „chatce“?
Dům ve stromech Pinga
Architektonické studio: Architetto Beltrame Claudio, www.architettobeltrame.com
Hlavní architekt: Claudio Beltrame
Spolupráce: Luca Beltrame (www.lucabeltrame.com), Gabriele Pascutti
Lokalita: Malborghetto, Itálie
Obytná plocha: 2 x 35 m2
Rok realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Laura Tessaro, Massimo Crivellari, Ulderica Da Pozzo