Jednoduchý dům snů pod kalifornským sluncem

18. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Uvolněná a pohodová atmosféra, která je typická pro Kalifornii, se promítá i do tohoto jednoduchého, přesto sofistikovaného domu snů.

V sluncem zalité Kalifornii stojí dům, který je postaven s ohledem na okolní krajinu a principy udržitelnosti. Je důkazem schopnosti architektury navrhnout dům, který vás přímo vyzývá zpomalit a užívat si jednoduchý život. Dům se nachází v krásném prostředí téměř nedotčené kalifornské přírody, které poskytuje majitelům soukromí i krásný výhled na okolní krajinu prakticky ze všech částí domu.

rodiný dum

Světlé zemité barvy na zdech jsou v kontrastu s tmavšími kovovými nosníky, které protínají celý prostor. Na podlahu bylo použito recyklované týkové dřevo. FOTO JOE FLETCHER

Majitelé požadovali, aby byl dům postaven a zařízen v současném, moderním stylu a aby zároveň s prostředím prakticky splýval. V rámci tohoto požadavku se architektonické studio, které majitelé oslovili, rozhodlo na stavbu použít dostupné lokální materiály, zejména kámen a dřevo. Architekti se zaměřili taktéž na to, aby majitelům poskytli možnost pobývat co nejvíce času ve venkovních prostorech.

Přečtěte si také:
Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

Díky mírnému klimatu je právě možnost žít venku téměř po celý rok jednou z obrovských výhod, kterou si obyvatelé Kalifornie užívají dosyta. Do stavby domu proto zakomponovali i velkoformátové skleněné plochy, které mohou majitelé jednoduše otevřít, a rozšířit tak obytný prostor směrem do exteriéru. Díky těmto plochám navíc proniká do domu více světla a dům je tak přes den zalitý sluncem.

rodiný dum

Hra se světlem je tady přítomna všude – od rozptýleného světla dopadajícího na kamenné zdi po stíny stromů dopadajících na dřevěnou podlahu. A ten výhled… FOTO JOE FLETCHER

Klid a harmonie z okolního prostředí je tady přenesena i do interiéru. V elegantním, přesto jednoduchém interiéru převládají opět zejména kámen a dřevo, v kuchyni se k nim přidává i mramor. Majitelé se přírodou inspirovali i při volbě barev ‒ nábytek a doplňky jsou v různých odstínech hnědé a šedé, přesto však nepůsobí fádně a nudně. Naopak jakékoliv výrazné barevné akcenty by tady působily nepřirozeně a nuceně. Díky použitým přírodním materiálům a jemným barvám působí celý dům jako soukromá oáza klidu.

rodiný dum

V celém domě architekti použili neutrální barevnou paletu, díky čemuž interiér vyvolává pocity klidu a spojení s přírodou. FOTO JOE FLETCHER

Dům je dalším důkazem toho, jak důležité je, aby si majitelé zvolili architekty, kteří pochopí jejich vizi o bydlení a pomohou jim ji zrealizovat. Studio původem rakouské architektky Mary Ann Schicketanz se zaměřuje právě na ohleduplný přístup k přírodě, využívání lokálních a udržitelných materiálů a vytváření jednoduchých, přesto sofistikovaných interiérů. A to všechno se jim mimořádně úspěšně podařilo skombinovat i v případě tohoto kalifornského domu snů.

Přečtěte si také:
Víkendový dům s nádechem hotelového luxusu
rodiný dum

Kromě hlavního domu mají majitelé k dispozici i domek pro hosty. Mezi nimi se nachází dvorek ve tvaru obdélníku s velkým kamenným krbem, díky čemu si majitelé mohou posedět venku i po západu slunce. FOTO JOE FLETCHER

Text: Lucia Blažiová, V2COM
Foto: Joe Fletcher
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty moderni architektura moderní domy víkendový dům
Sdílejte článek

Diskuze