Jednoduše účelový dům

Jednoduše účelový dům

17. 09. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Po sérii pokusů a úvah našla mladá rodina svůj domov přímo v samém srdci Valašska. Pozemek pro stavbu nového domu vybrali manželé v poněkud okrajové části Valašského Meziříčí – na klidném místě, kde vládne příroda.

Od pohledu jednoduchá architektura domu i příjemná cihlová barva fasády nevtíravě zapadají do okolního prostředí a vzdávají mu tak hold. Jednoduchost a určitá střídmost domu přirozeně vychází tak trochu z povah obou majitelů, kteří nikdy nestáli o to, udělat si z vidiny okázalého bydlení svůj životní program. Líbí se jim nenápadná elegance, důležitá je ale především funkčnost bydlení. Aby dispozice nového obydlí vyhověla jejich požadavkům co nejvíce, bylo potřeba vzít v potaz životní styl a každodenní rytmus rodiny s dětmi. K tomu zohlednit i fakt, že manžel pracuje z domova; proto bylo potřeba zvolit takový koncept, který by těmto skutečnostem vyhovoval co nejvíce.

Nejvíce vtiskl domu sám majitel, který má stavební vzdělání, ale nebyl samozřejmě sám – jeho žena po celou dobu statečně sekundovala. Navrhli spolu několik zásadních změn, čímž se malinko odklonili od původního projektu. Byla to však změna k lepšímu a majitelé jsou i dnes s řešením spokojeni.

Celý objekt je navržen jako samostatně stojící dům s přisazenou garáží, podélně orientovaný ve směru východ–západ. Do domu a garáže vede cesta z příjezdové komunikace.

Hned jak vstoupíte do domu, ocitnete se v prostorné hale s otevřeným průhledem do podkroví s galerií. Přízemí slouží společenskému životu rodiny, nachází se zde také pracovna pána domu oddělená od zbytku jinak otevřeného prostoru. Volně a doširoka otevřený obývací pokoj vyžívá principu jednoduchosti a funkčnosti – převládají nenáročné přírodní materiály, které se snadno udržují, především dřevo podlahy, nábytku a také kůže, kterou naleznete na pohovkách a křesle. Tvary jsou jednoduché, design funkční. I barevnost je spíše střídmá a neprovokující, jemně zemité odstíny dřeva a žluté dodávají pocit pohodlí.

Na průchozí otevřený obývací pokoj přímo navazuje kuchyňský kout, který je s ním v jedné linii. Odtud je řešen nejen přístup do patra, ale dá se tudy vyjít i na zastřešenou terasu, která propojuje dům s udržovanou zahradou. V podkroví jsou umístěny tři pokoje: ložnice rodičů a pokoje dětí plus koupelna a toaleta. Z dětského pokoje je po spuštění stahovacího schodiště přístupný mezistřešní prostor, kde je umístěno technické zázemí domu – plynový kotel a akumulační bojler na teplou vodu.

Romantická podkrovní koupelna je řešena velkoryse – velké střešní okno vysílá do prostoru světlo a podporuje tak atmosféru vzdušnosti. K pohodlí při očistném rituálu přispívá velká rohová vana i dostatek místa kolem umyvadla, u nějž se nemusí nikdo tísnit. Barevné střídmosti panující v celém interiéru domu je zde odzvoněno. Důkazem jsou syté barvy obkladů zdí v tónech šťavnatého pomeranče a doplňující a uklidňující pískové žluté. Také hravé dekory obkladů působí osvěžujícím dojmem.

Nosnou konstrukci domu tvoří broušené cihly Porotherm s dostatečnými tepelněizolačními parametry., Stropy v podkroví jsou obloženy sádrokartonovými deskami, ty v koupelně mají navíc ochrannou vrstvu proti vlhkosti. Krov, důležitá součást střechy, je opatřen ochranným nátěrem proti dřevokaznému hmyzu v kombinaci s prostředkem proti houbám a plísním. Střecha samotná je pokryta střešní krytinou Betternit s izolací – o výběru střešní krytiny rozhodla především funkčnost a nenáročnost krytiny této značky; Antracitová barva střechy navíc směle kontrastuje s výraznou červení fasády domu inspirované příjemnou barvou cihel.

Střídmý, a přesto elegantní dům mladé rodiny je smělou ukázkou jednoduchostí a účelovosti, která však nemusí nudit, ale naopak dávat díky své rafinovanosti svým majitelům každodenní radost z příjemného bydlení.

TEXT: Andrea Mičková
FOTO: Dano Veselský
ZDROJ: HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze