Malý pasivní dům navržený jako nenáročné bydlení pro začínajíci rodinu
Příběh domu má tak trochu pohádkový začátek. Žili, byli mladí manželé, kteří si před lety splnili sen a koupili si zahradu. Své království si nejprve vymezili výsadbou habrového plotu a poté se oddali představám o podobě svého vysněného domu.
Akdyž si před pár lety dnešní majitelé koupili krásnou zahradu s ovocnými stromy a skupinou jehličnanů, rozhodně na ní nezamýšleli postavit velký dům. Na dobu plánování vzpomínají: „Představovali jsme si něco skromnějšího, nechtěli jsme, aby nás složenky každý měsíc vysávaly do morku kostí, a tak jsme si vysnili dům, ve kterém se nemusí moc topit.“ Prvotní představy majitelů proto architekt přetavil do malého pasivního rodinného domku, navrženého jako nenáročné bydlení pro začínající rodinu.
Zahradní „byt“
Dům, který má tvar jednoduchého kvádru, je zasazen do jihozápadního svahu. Jeho výrazným prvkem je terasa, vybíhající z domu jako molo. Dispozice domu je skromná, zahrnuje tři pokoje a kuchyňský kout. Malý dům je vlastně takovým bytem v zahradě, tak jak si to majitelé přáli: „Věděli jsme, že budeme spoustu času trávit na zahradě, která bude v létě naším obývákem. V zimě budeme nejčastěji posedávat u velkého dubového stolu, zatopíme v kamnech a za velkými francouzskými okny uvidíme naši zasněženou zahradu.“ Nicméně v budoucnu lze podle potřeb rozrůstající se rodiny dispozici modifikovat na 4+KK, stačí k tomu oddělit odpočinkovou část a přeměnit ji na druhý dětský pokoj nebo ložnici.
Dřevěné palubky doplňuje obklad desek neutrální šedé barvy.
V teple
Fasádu pasivní dřevostavby tvoří modřínové palubky, které postupem času získají svou typickou šedou patinu. Protože je objekt pasivní dřevostavbou, veškeré jeho prvky zajišťují hospodárný chod domu. Hlavním zdrojem tepla jsou kamna na dřevo, doplňkovým zdrojem tepla je elektrické podlahové topení. Fotovoltaická elektrárna, umístěná na střeše, je primárně určená k výrobě energie pro ohřev teplé vody. Přebytky jsou využívány pro další potřeby domu případně dodávány do sítě. Samozřejmostí je nainstalovaný systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla. S těmito realizovanými opatřeními dům splnil nejpřísnější kritéria pro získání dotace Nová zelená úsporám.
Dům v kostce
Název stavby: Dům s molem
Název ateliéru: ateliér MARDOU
Autor: Ing. arch. Martin Doubek, ve spolupráci s Ing. Davidem Chudobou
Místo stavby: Nová Paka
Dokončení: 2016
Dodavatel dřevěných konstrukcí: firma Motl a synové
Sklon střechy: 3,5 %
Užitná plocha: 78 m2 (obytná plocha) + 43 m2
(stání a sklady)
Zastavěná plocha: 150 m2
Celková tepelná ztráta (dle ČSN EN 12831): 2,4 kW
Text: Marie Urbancová, Veronika Slomková
Foto: MarDou
Zdroj: časopis HOME 3/2017
Prosim muzete mi zdelit cenu ..aspon priblizne ,dekuji.Jinak je krasny .
Dobry den, taky by me moc zajimala cena, prala bych si podobny. Dekuji