Zdroj: James Brittain

Manželé postavili dům z recyklovaných materiálů: Pracovní desky v kuchyni mají z bowlingových drah

21. 12. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V srdci kanadské přírody, v malebném městečku Sutton, vznikla rezidence, která dokonale spojuje moderní design s ekologickými principy.

Manželský pár a současně architekti ze studia Le local design navrhli spolu ekologický dům, který se nachází v městečku Sutton v kanadské provincii Québec. Tento dům byl navržen a postaven na míru pro jejich vlastní rodinu, a to v harmonii s přírodou díky principům ekologického designu a odpovědného přístupu k životnímu prostředí.

Pár, který je známý svou filozofií zaměřenou na ekologii a udržitelnost, vytvořil v srdci přírody rezidenci, která dokonale spojuje nové a použité materiály, práci profesionálních řemeslníků a ruční výrobu. Dům je navržen tak, aby jeho obyvatelé mohli vést jednoduchý a pohodlný život během všech ročních období.

Přečtěte si také:
Z ruiny na spadnutí sa stal pohádkový domov. Z hromady odpadků a shnilého dřeva vznikla kouzelná chata

Objemy a světlo

Dům je rozdělen do tří částí, včetně prostorného obývacího pokoje s katedrálním stropem a dvoupodlažního srubu. Exteriér domu je obložen kombinací cedrových šindelů a technikou shou sugi ban – starobylým japonským způsobem pálení dřeva, který materiálu propůjčuje jedinečný odstín a texturu a zároveň zvyšuje jeho odolnost vůči ohni, hmyzu, houbám a plísním.

Na přízemí je většina podlah z betonu, který byl pouze vyleštěn. Tento surový, jednoduchý a přírodní vzhled kontrastuje s dominantním použitím světlého dřeva v celém interiéru. V předsíni je do betonu zabudována mozaika z keramických dlaždic v odstínech šedi, která připomíná dekorativní vchodovou rohož. Skleněné a černé ocelové přepážky navržené místním řemeslníkem vymezují jednotlivé prostory.

Dům rovněž těží z bohatého prosklení, které zalévá interiéry světlem, jež se mění v průběhu dne. Architekti pečlivě zvážili umístění každého okna tak, aby rámovalo výhledy na okolní les, prérie a hory.

Dům rovněž těží z bohatého prosklení, které zalévá interiéry světlem.

Dům rovněž těží z bohatého prosklení, které zalévá interiéry světlem. Zdroj: James Brittain

Vytvoření prostoru pro každého

Hlavní obývací pokoj se nachází v prostoru s katedrálním stropem a je orientován na jihozápad, čímž se otevírá do lesa a umožňuje každodenní pozorování divoké zvěře a rostlin. „V určitých obdobích roku odráží voda z přilehlého bazénu světlo zapadajícího slunce, což vytváří tanec oranžových odstínů na dřevěném stropě,“ říká Rebecca Bourque, zakladatelka Le local design a majitelka domu. „Je to jemné a magické.“

Srubová část domu slouží jako vstupní zóna a ubytování pro hosty. V horním patře se nachází ložnice rodičů, která byla navržena jako jejich „intimní zóna“. Součástí je koupelna a sprcha, která může sloužit také jako parní lázeň. Ložnice je přístupná po na míru vyrobeném točitém schodišti z lamelového dřeva.

Dětská část se nachází v přízemí a nabízí úchvatný výhled na krajinu. Součástí je i herna. „Děti jsou nadšené, že mají vlastní prostor, kde mohou trávit čas se svými přáteli,“ dodává architektka a matka.

Mnoho nábytku a osvětlení bylo zrecyklováno nebo ručně vyrobeno z použitých materiálů.

Mnoho nábytku a osvětlení bylo zrecyklováno nebo ručně vyrobeno z použitých materiálů. Zdroj: James Brittain

Duše domu

Při vývoji a výstavbě své rezidence aplikoval manželský pár také několik základních ekologických principů. Patří sem například recyklace, reinvence a upcyklace. Mnoho nábytku a osvětlení bylo zrecyklováno nebo ručně vyrobeno z použitých materiálů. V kuchyni jsou například pracovní desky vyrobené ze starých drah bowlingových hřišť, které jsou doplněny o zrecyklované skříně a nástěnný obklad. Okolí domu bylo rovněž upraveno s použitím materiálů zachráněných z jiných lokalit. Tato krajinná úprava respektuje ducha lesa a zároveň dům jemně integruje do svého přírodního prostředí.

„Každý prvek, který znovu získáme, znovu použijeme nebo přetvoříme pro nový účel, vypráví příběh a dává domu duši. Pro nás je sbírání těchto věcí jakýmsi uměleckým procesem, který trvá už několik let,“ uzavírá Rebecca Bourque.

Pro ni a jejího partnera je dům nejen vyjádřením jejich osobní identity, ale také identitou jejich architektonického studia. Dům je nejen zhmotněním jejich hodnot, ale také oslavou jejich profesní filozofie a propojení s přírodou.

V kuchyni jsou například pracovní desky vyrobené ze starých drah bowlingových hřišť.

V kuchyni jsou například pracovní desky vyrobené ze starých drah bowlingových hřišť. Zdroj: James Brittain

FOTOGALERIE

Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: James Brittain

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: drevostavby interier recyklace materialu rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze