Menší dům stojí méně peněz, ale když spojíte dva k sobě, ušetříte ještě více! Toto je jednopodlažní dvojdům, kterému nic nechybí
Ekonomická stránka výstavby nás často přinutí slevovat ze svých snů. Výborným způsobem, jak můžeme ušetřit nejen na stavbě samotné, ale i při nákladech za dopravu a nákupu materiálů díky množstevním slevám, je dvojdům. Dvojdomy byly hitem socialismu, opět se však vracejí jako dostupnější řešení vlastního bydlení. Spojené domy, které navrhl architekt Jakub Chochola v Praze, nemají nic navíc, ale ani jim nic nechybí.
Mottem autora při navrhování dvojdomu pro „surfery“ – jak sám dům nazývá – je citát slavného architekta Miese van der Rohe „less is more“, tedy „méně je více“. Charakterizuje nejen podobu domu, ale i minimalistický životní styl jeho obyvatelů. Měl to být jednoduchý, ale osobitý dům, kde nebude nic důležitého chybět, ale ani nic přebývat.
Výsledkem je jednopodlažní dvojdům s obdélníkovým půdorysem. Nachází se na rovném pozemku na kraji Prahy v městské části Klánovice, v bezprostřední blízkosti lesa. Je nepodsklepený, s plochou střechou.
Dva nezávislé domy spojuje jedna zeď
Na pozemku u lesa s rozlohou tisíc šedesát metrů čtverečních stál starý, už nevyhovující rodinný dům. Po jeho likvidaci pozemek rozdělili na dvě stejné části. Na ně architekt osadil dva nezávislé domy se společnou dělicí stěnou na hraně pozemků.
Každý dům má jinou dispozici, ale z ulice působí jako jeden. Západní část (Z) slouží k trvalému bydlení (4 + kk) a východní (V) jako „chata“ (3 + kk) pro sezónní bydlení pro část rodiny, která žije v zahraničí.
Střešní světlíky, střecha na zahradním domku z polykarbonátu
Mezi oběma domy stojí stěna z betonových tvárnic. Na každé straně je parkovací stání pro jedno auto a dílna (sklad). Protože Jakub Chochola má zálibu v dostatku denního světla, ve všech prostorech osadil do střech světlíky, které propouštějí světlo do míst, kam by se jinak nedostalo.
Dokonce i v zahradním domku je hodně světla – má totiž střechu z polykarbonátu. Ocelová pergola na jižní fasádě chrání velká okna před přehříváním, terasu a vstupní prostor zase před deštěm.
Jemná barevnost doplněná dřevem a sklem
Interiér domů je zařízen na míru vyráběným vestavěným nábytkem. Světlé kuchyně mají jednoduchou bílo-šedou barevnost ozvláštněnou použitím dubové nebo ořechové dýhy. V koupelnách je použita betonová stěrka, za mahagonovými lamelovými dveřmi se ukrývá pračka se sušičkou a bojler. Nad vanou si můžete všimnout odkazu na autorovo oblíbené Bali – větrací kamennou dlaždici, kterou přivezl z Indonésie.
Jedna celá stěna obývacího pokoje (směrem do zahrady) je prosklená. Tvoří ji velké čtyřdílné okno, jehož dvě prostřední pole můžete odsunout a vznikne tři metry široký průchod.
Bezfalcové dveře a všechny druhy osvětlení
Zajímavým detailem jsou boční hrany parapetů a dveří z dubové dýhy. Bezfalcově řešená dveřní křídla jsou osazena do ocelových zárubní HSE se stínovou drážkou nebo do skrytých zárubní s reverzním otevíráním.
Osvětlení interiéru architekt vyřešil osazením rozmanitých druhů svítidel od klasických stropních, přes zavěšená, až po sloupky v zahradě. Terasu osvětlují navazující LED pásky o celkové délce čtyřiadvaceti metrů.
Jak je řešena podlaha
V obývacích pokojích jsou lité betonové broušené podlahy, v koupelnách a předsíních velkoformátové dlažby. Koupelna je od chodby oddělena dubovo-skleněnou stěnou s mléčným sklem. Ložnice harmonizují lepené dubové parkety.
Keramické tvárnice, dřevěné trámy, hliníková okna
Z konstrukčního hlediska je dům založen na základových pásech. Stěny jsou z izolačních keramických tvárnic bez dalšího zateplení. Strop je z dřevěných trámů, střecha je zateplena polystyrenem a zakrytá fólií PVC. Okna a dveře jsou hliníkové. Fasáda je z hladké štukové omítky natřené bílou barvou. Pergolu tvoří ocelové profily HEB, natřené antracitově. Podhled pergoly a jednoho obývacího pokoje je z modřínových palubek.
Terasu a parkovací stání tvoří betonové dlaždice v přírodní šedé barvě. Oplocení je z drátěných svařovaných panelů, brána a branka z tahokovu. Příjezdová cesta je vyložena zatravňovacími dlaždicemi.
Jedinečné nápady a atypické prvky
Kromě nevšedních střešních světlíků architekt u parkovacích stání navrhl zaoblené rohy. Na fasádě při vstupu vás překvapí zrcadlo, u krbu je působivý kamenný obklad z travertinu, který dosahuje až ke světlíku. To je jen několik z mnoha působivých nápadů, kterými Jakub Chochola osvěžil návrh jednoduchého, ale příjemného dvojdomu.
Rodinný dvojdům pro „surfery“
autor: Jakub Chochola
zahradní architektka: Natália Vataščinová
lokalita: Praha-Klánovice, ČR
projekt a realizace: 2018 až 2020
plocha pozemků: V 530 m2, Z 530 m2
zastavěná plocha: V 114 m2, Z 140 m2 (včetně krytého stání pro auto)
užitná plocha: V 77 m2, Z 102 m2
obestavěný prostor: V 380 m3, Z 470 m3
Sabína Zavarská
Foto: Robert Žakovič