Zdroj: iStock

Pro jaký typ podlahy se rozhodnout, abyste s ní byli spokojení natrvalo

08. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Podlaha ve velké míře ovlivňuje celkovou atmosféru interiéru. Zabírá největší plochu a nedá se vyměnit tak snadno jako například „okoukaná“ pohovka. Při jejím výběru myslete na několik faktorů, abyste s ní byli spokojení natrvalo.

Laminát

Laminátové podlahy se snadno a rychle montují a věrně imitují dřevo, proto patří mezi nejpoužívanější krytiny. Dají se kombinovat s podlahovým vytápěním, při montáži je ale potřebné vybrat správnou podložku. Vrchní část mívá ochrannou vrstvu proti škrábancům a jádra dřevotřískových desek zase poskytují dobrou ochranu proti padajícím předmětům.

Designová jídelna

Zdroj: iStock

Vodotěsná základová deska chrání proti navlhnutí povrchu. Kvalitní laminátové podlahy neblednou a jsou ošetřené antistatickou vrstvou, která eliminuje elektrostatické výboje a odpuzuje prach. Jsou nenáročné na údržbu a vhodné do každé místnosti od koupelny až po dětský pokoj.

+ nízká cena, nenáročná údržba, snadná montáž, množství dekorů, vhodná pod podlahové vytápění a pro alergiky

– tvrdý chladný povrch, složitější renovace, horší zvuková izolace

Korok

Korkové podlahy jsou ekologické, teplé a měkké, příjemné na dotek a mají výborné tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Kromě toho jsou lehké, pružné, nenasákavé a odolné vůči plísním a chemikáliím. Z hlediska tepelné pohody a pohodlné chůze patří mezi nejkomfortnější.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní bungalov, který vydrží i malá zemětřesení! Energetická soběstačnost je samozřejmostí

Korek výborně pohlcuje zvuk a vibrace, čímž šetří naše klouby a záda. Nepřitahuje prach a nečistoty, což zase ocení domácnosti s alergiky. Korková podlaha je vhodná do téměř všech místností, dokonce i do koupelny. Chrání ji vrchní nátěr laku. Snadno se udržuje a dá se pokládat i na podlahové vytápění.

Předsíň s korkovou podlahou

Zdroj: iStock

+ ekologická, tichá a teplá, vhodná pro alergiky, odolná vůči plísním, vhodná na podlahové vytápění

– vyšší cena, snadné poškození, zejména v domácnosti se zvířaty

Dřevo

Dřevěná podlaha v podobě desek nebo parket je oblíbená a vyhledávaná díky svému přírodnímu vzhledu a kvalitě, jelikož dřevo má výborné tepelné a izolační vlastnosti, dlouhou životnost a je vhodné pro alergiky. Je pocitově teplá, měkká a příjemná na dotek. Při poškození se dá poměrně snadno opravit.

Dřevěná podlaha v bytě

Kolekce dubových dřevěných podlah Original Parquet od výrobce Le Spine instalovaná do vzoru rybí kost je vhodná také do zatížených prostorů nebo domácností. Najdete na originalparquet.com. Zdroj: originalparquet.com

Při pokládání je třeba počítat s tím, že „čerstvé“ dřevo ještě může pracovat a časem se mírně rozestoupit. Je proto dobré, když se alespoň den-dva aklimatizuje v prostoru, ve kterém se bude pokládat. Po položení se podlaha přebrousí a natře. Dřevěná podlaha má široké využití v interiéru i exteriéru a v poslední době se používá také v koupelnách, tam ale pozor na dobré odvětrání.

+ dlouhá životnost, příjemná na dotek, možnost opravy, vhodná pro alergiky

– vyšší cena, citlivost na vlhkost, nutnost údržby, riziko poškrábání

Vinyl

Vinylové díly jsou mimořádně odolné, příjemné na dotek a nezruinují váš rodinný rozpočet. Podlahy z vinylu mohou mít podobně jako laminátové jakýkoli vzor, nejčastěji ale imitují vzhled dřeva, kamene nebo dlažby. Typická je pro ně silná povrchová vrstva s plastickou strukturou, díky které je napodobení daného povrchu skutečně věrné. Platí, že vrstva se vzorem by měla mít vysoké rozlišení, aby měla podlaha skutečně realistický vzhled. Snadno se pokládají, čistí, jsou rozměrově stále, mají antistatické a protiskluzové úpravy a vysokou tepelnou vodivost, jsou tedy vhodné i při podlahovém vytápění.

Vinylová podlaha v ložnici

Zdroj: Gerflor

+ nízká cena, příjemná na dotek, dobré izolační vlastnosti, snadná údržba, antibakteriální, vhodná na podlahové vytápění

– ekologická zátěž, možnost poškození přeseknutím, kratší životnost

Koberec

Koberce dokážou zútulnit, oživit nebo prohřát prostor jako žádná jiná podlahovina. Nejsou překážkou ani v domácnostech s alergiky. Výzkumy dokazují, že v místnostech s koberci je o polovinu nižší koncentrace jemných prachových částic než v těch bez koberců.

Přečtěte si také:
Které barvy a kombinace vyvolávají v interiérech pocit pohody a harmonie? Poznejte psychologii barev

Při výběru je nejdůležitější to, do které místnosti ho plánujete položit, a tedy jak často bude vyžadovat údržbu. Koberce nejvyšší kvality jsou vyrobené z vlny. Díky přírodnímu lanolinu mají vlákna větší pružnost a tvarovou paměť. Dobře tlumí hluk a udržují přirozenou vlhkost prostředí. Snesou podstatně vyšší zátěž než umělé koberce.

+ komfort při chůzi, přijatelná cena, dobré tepelné a zvukově izolační vlastnosti

– kratší životnost, pracnější údržba, nasákavost

Luxusní šedá ložnice

Zdroj: iStock

DOBRÁ RADA

Správná technologie položení koberce je jeho celoplošné podlepení. Koberec se pak nedeformuje a lépe odolává nábytkovým kolečkům.

Kobercové čtverce

Původně byly určeny především do administrativních prostorů, kanceláří nebo prodejen, avšak díky jejich variabilitě, odolnosti a poměrně snadné montáži se stále častěji objevují také v domácnostech. V dětském pokoji můžete pomocí kobercových čtverců vytvořit pestrý barevný vzor podle svých představ a uplatnění si najdou také v podkroví, kde se hůř manipuluje s rozměrnými rolemi nebo krabicemi. Čtverce o rozměrech
50 × 50 cm jsou rozměrově stálé a k podkladu se nejčastěji lepí oboustrannou páskou. V případě poškození nebo znečištění koberce se zasažené části jednoduše odlepí a nahradí novými.

Čtvercový koberec v obýváku

Zdroj: Trettford

+ praktičnost, variabilita barev a vzorů, snadná montáž, nevlní se, akustický komfort, vhodné na podlahové vytápění

– vyšší váha, pracnější údržba, nasákavost

Při pokládání podlah používejte kvalitní lepidla a podložky. Důležité je, aby byl povrch před položením maximálně vyrovnaný.

Epoxidová litá podlaha

Kdysi se používaly zejména v průmyslu, díky svým výhodám ale lité podlahy zavítaly i do interiérů bytů a domů. Vytvářejí dokonale hladký povrch a absence spár usnadňuje jejich údržbu. Podlahové vytápění není překážkou, jelikož tyto podlahy jsou jen kolem 3 mm silné. Jejich povrch je na dotek teplý a jemný a hodí se prakticky do kterékoli místnosti. Doporučuje se povrchová úprava speciálním lakem, který podlaze zvýší odolnost vůči poškrábání a zmatnění. Polyuretanová podlaha je pocitově měkčí než epoxidová a nanáší se v silnější vrstvě, asi 3–4 mm. Používá se v místnostech s vyšší zátěží.

Bílá obývací část s litou podlahou

Zdroj: iStock

+ snadná údržba, odolnost vůči chemikáliím, ideální na podlahové vytápění

– časově náročnější realizace, viditelnost poškození a jejich náročnější oprava

KAM S NÍ? 

Epoxidová litá podlaha je mimořádně vhodná do koupelen a sprchových koutů, počítejte ale s delší aplikací, která někdy trvá i více než deset dnů.

Cementová litá podlaha

Designéři v současnosti rádi používají beton zejména v moderním interiéru. Na podlahu se vzhledem betonu se používá nejčastěji speciální cementová směs, která se snadno nanáší nejen na podlahy, ale i na stěny. Je hladká, odolná, nemá spáry a hodí se nejen do moderního interiéru.

Přečtěte si také:
Nevěděli si rady s nefunkčním přízemím domu. Nakonec mu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou

Mimořádně vhodná je jako podlaha do koupelen, konkrétně přímo do sprchového kouta. Nanáší se v několika vrstvách a nemusí být nutně šedá, můžete si vybrat z různých odstínů. Na závěr se lakuje matným nebo lesklým lakem, který kromě efektu ochrání povrch před škrábanci.

Moderní koupelna

Zdroj: iStock

+ lehká, hladká, dobře se udržuje, vhodná na podlahové vytápění, vysoká mechanická odolnost

– vysoká cena, tvrdost, chladná na dotek

Dlažba

Keramická dlažba je mimořádně praktická a cenově přístupná. Rychle se zahřeje a je příjemná na dotek. Nevýhodou je to, že v čase, kdy se nevytápí, je podstatně chladnější než jiné typy podlah. Používá se zejména do předsíní, kuchyní, koupelen, ale také obývacích pokojů, jelikož dnešní výběr dlažeb je skutečně široký a nabízí pestré dekory imitující dřevo, textilie, kámen, beton, koberce nebo tapety. Keramická dlažba navíc není tak náročná na přípravu podkladu jako například vinylová podlaha, která se lepí, nebo lité podlahy.

Mramorová podlaha v kuchyni

Dlažba imitující mramor od výrobce Ceramica Rondine krásně vynikne nejen na podlaze, ale také jako obklad na kuchyňské zástěně. Kolekci Canova Arabescato, ale i jiné velkoformátové dlažby najdete v nabídce Domus Nova Atelier. Zdroj: ARABESCATO

+ nízká cena, neomezená životnost, ekologičnost, jednoduchá údržba, velmi vhodná na podlahové vytápění, pro alergiky

– tvrdá a bez podlahového vytápění chladná na dotek

ÚSPORNÝ TIP

Změna podlahy barvami

V případě, že vás vaše podlaha již omrzela, ale na rozsáhlé rekonstrukce „od podlahy“ nemáte chuť, čas ani rozpočet, vyzkoušejte jednodušší a rychlejší řešení, které má navíc velký efekt. Přemalujte původní podlahu pomocí křídových barev a šablon a výsledek vás ohromí.

Předtím malovaná podlaha

Předtím. Zdroj: iStock

Původní podlahu před samotním malováním důkladně vyčistěte, a pokud jde o dlažbu, klidně také vypískujte, aby vám barva hezky chytila. Velký výběr šablon různých tvarů a velikostí najdete ve spoustě webových obchodů pro tvořivé lidi.

Vzorovaná podlaha

Zdroj: iStock

Na fotkách je vidět, jak se díky šablonám a vhodně zvoleným barvám dokáže staré nehezké linoleum proměnit v „malovaný koberec“ a dát místnosti zcela jinou atmosféru. Linoleum není úplně ideálním povrchem na malování křídovými barvami, i když barva drží i na něm. Vhodné jsou spíše ty porézní nasákavé, jako například dřevo nebo beton.

Text: Katarína Barošová

Foto: Gerflor, iStock, Trettford, ARABESCATO

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: podlahové dlaždice podlahové krytiny podlahy
Sdílejte článek

Diskuze