Mobilní dům pro mobilní život

27. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Všechno kolem nás se vyvíjí a je neustále v pohybu. Nejzřetelněji mohou tyto dynamické změny vnímat obyvatelé velkoměst. Není se tedy čemu divit, když se do pohybu dá i váš víkendový dům…   Nové trendy […]

Všechno kolem nás se vyvíjí a je neustále v pohybu. Nejzřetelněji mohou tyto dynamické změny vnímat obyvatelé velkoměst. Není se tedy čemu divit, když se do pohybu dá i váš víkendový dům…

 

Nové trendy v oblasti  bydlení na volný čas vedly italskou společnost Holiday Homes Design (HHD) k vytvoření produktu, který by dokázal uspokojit naši neutichající touhu po svobodě a pohybu. Společnost HHD, v jejímž čele stojí mladý impresário Alessandro Rado, patří k opravdovým lídrům v sektoru mobilních domů a prefabrikovaných struktur. Touha po experimentu, nekonvenční myšlení a vnímavost vůči budoucím trendům vedly mladého vizionáře k tomu, aby dal dohromady skupinu talentovaných designérů z Hangar Design Group a uvedli společně do života projekt prázdninových domů.

Vznikly tak celkově tři typy zcela odlišných mobilních modelů, konceptuálně svázané s prostorem, kde budou umístěny: u moře, v horách a v městské turistické destinaci. Při jejich navrhování měli tvůrci na zřeteli především sofistikovanou a náročnou klientelu. V součinnosti se současnými trendy přírodního způsobu života vznikly skutečné mikrodomy s  výrazným designovým obsahem, způsobilé nabídnout i neočekávaná funkční řešení. Všechny tři prototypy jsou koncipovány tak, aby byly současně flexibilní, přizpůsobivé a splňovaly nároky, jaké obvykle klademe na permanentní bydlení. Extrémně racionální ergonomické rozvržení jednotlivých funkčních zón nabízí i takové funkce – pro běžné bydlení jinak samozřejmé –  jako je společenský prostor (kuchyně s obývákem), soukromá zóna (ložnice a koupelna) nebo prostor pro relaxaci (verandy nebo terasy). Každý z modelů stylově charakterizují současné čisté linie. V našich podmínkách by se nejspíš asi uplatnila verze pro příměstské bydlení (Suite Home) a domeček pro trávení volného času na horách (Joshua Tree). Proto jsme se rozhodli právě tyto dva koncepty krátce přestavit.


Suite Home s městskou elegancí

Suite Home by klidně mohl být podkrovním bytem v centru města nebo luxusním hotelovým apartmánem. Zdařile kopíruje městský typ bydlení. Elegantní otevřený prostor pro relaxaci uvnitř a příjemné okolí domu umocňují tři veliká panoramatická okna sahající od podlahy až po strop. Samostatná ložnice je esencí Orientu v podobě japonské tatami (silná podložka na podlahu připomínající prkno – nedá se srolovat – na dotek příjemná, dobře izoluje a dokonce příjemně voní) prolínající se s newyorským stylem. Výsledkem je jakási metropolitní směs, charakterizovaná mícháním kultur.

Joshua Tree jako horský srub
Útulný domeček s názvem Joshua Tree je koncipován pro pobyt ve vysoké nadmořské výšce;, proto také získal charakter jakéhosi alpského útočiště. Nakloněná střecha s panoramatickým výhledem na štíty hor tak nabízí svým obyvatelům něco víc než horský srub. K příjemné atmosféře navozující pocit tepla přispívá dřevěné obložení interiéru. Pokrytí vnější fasády domku je namícháno z oceli, zinku a titanu. Veliké zinkové pláty potaženy titanem tvoří obvodový plášť a jsou instalovány tradiční metodou pokládání dřevěných šindelů. Časem materiál oxiduje a struktura domu získá matnější tónování, což lépe sluší sněhem pokryté krajině.


Dům bez odpadu

Síla tohoto projektu však nespočívá jenom v estetickém a vyváženém designu. Projekty mobilních domů jsou zamýšleny tak, aby se setkaly s potřebami kulturní a vzdělané společnosti, citlivé na kvalitu materiálů, ochranu životního prostředí (domy jsou recyklovatelné) a úsporu energie. Alberto Bovo, architekt a prezident HDG (Hangar Design Group), zdůrazňuje, že ekologická kompatibilita neznamená jenom to, že produkce a likvidace nevytváří odpad, ale také „vyžaduje jednoduše přemýšlet v termínech stálosti produktu. Nehledě na možnosti lokace, která by měla být schválena veřejnými autoritami, mají naše mobilní domy systém pro pitnou vodu, elektrickou energii a kanalizaci, tak aby nezanechaly po sobě stopu, až budou přesunuty na jiné místo“.

Text: Andrea Mičková,
Foto: Hangar Design Group 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dum mobilní domy rodinny
Sdílejte článek

Diskuze