Reklama
V jižních Čechách si postavil dům jako skládanku

V jižních Čechách si postavil dům jako skládanku

Pamatuji si, jak jsem zamlada podlehl vystřihovánkám z časopisu ABC. Když mne to popadlo, nezřídka byl od papíru a lepidla celý dům… Na tyto zkušenosti jsem si vzpomněl po cestě do domu, který jako by na zážitky z mládí navazoval. Majitel a projektant v jedné osobě si dům vymyslel, nakreslil a – pomocí dodavatelské firmy – slepil. A to doslova.

Montovaný dům? Proč ne, dobrá volba!

Montovaný dům? Proč ne, dobrá volba!

V severských zemích či v zemích na západ od našich hranic jsou montované domy obvyklé a velmi oblíbené, u nás jejich pozici stále ještě ztěžují do určité míry negativní zkušenosti z minulosti s nepříliš kvalitními prefabrikovanými dřevostavbami či paneláky. V současnosti existují dva typy montovaných staveb – lehké konstrukce na bázi dřeva a těžké (masivní) konstrukce na bázi betonu. V těchto skupinách je pak

Rekonstrukce domu do aktivního standardu

Rekonstrukce domu do aktivního standardu

Stavět domy, pro jejichž provoz nemusíme dodávat téměř žádnou energii, už v Evropě umíme. Ačkoli u nás nejsou zrovna běžné, v zemích jako je Rakousko, Německo či Dánsko už zvládají teorii i praxi a mají k dispozici potřebné materiály i technologie. Rekonstrukce je však něco úplně jiného než novostavba. Tentokrát jsme se proto rozhodli představit vám rekonstrukci, k níž se její autoři postavili

Dům umělce ze Slovenska

Dům umělce ze Slovenska

Přemýšlením a zvažováním všech dostupných možností vzniká domov podle běžných představ. Zajímavý případ adaptace malého rodinného domu na poměry a nároky rodiny známého umělce se zrodil z náhlé nabídky a náhodné příležitosti. Náhoda prý není hloupá, a tak si sedne jen na připravené… Nebo snad odhodlané ke všemu?

Rodinný dům architekta Maroše Fečíka

Rodinný dům architekta Maroše Fečíka

Jako šperk v jinak nepříliš cenném náhrdelníku novostaveb rodinných domů v satelitu hlavního města působí rodinný dům od architekta Maroše Fečíka. Díky jeho tempu, v němž každý rok jako korálky navléká na šňůrku nenápadité příměstské zástavby jeden či dva krásné domy, se alespoň část atraktivního prostředí mění v opravdovou šperkovnici.

Dům v ústraní, a přece ve městě

Dům v ústraní, a přece ve městě

Dům dokonale skrytý před cizími zraky si představujeme na odlehlých místech, v horách, v lesích, na ostrovech. Určitě ne v husté zástavbě vilové čtvrti velkoměsta. A přece; stačilo ho postavit zhruba dvacet pět metrů od uliční čáry a zaclonit ho dvěma přístřešky pro auta. Díky poloze ve srázu z domu navíc přes bránu vykukuje jen polovina komína.

Dřevostavby materiál budoucnosti III

Dřevostavby materiál budoucnosti III

V předchozích číslech jsme se věnovali základním rozdílům v konstrukcích dřevostaveb, rozebírali jsme vlastnosti materiálů i rychlost výstavby. Pro to, abyste obývali opravdu zdravý a kvalitní dům, lze využít několik pomocných kritérií, která mohou výrazně ulehčit výběr stavební firmy i technologie.