Zdroj: Sergej Melnikov, Ivan Ovčinnikov

Modulární dům překvapuje harmonickým a útulným interiérem, letní kuchyní i panoramatickým zasklením

09. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Když se řekne modulární dům, obvykle si představíme jednoduché chladné stavby s minimalistickým interiérem, které nejsou ničím speciální. Ruský dům, navržený v roce 2019 architekty Ivanem Ovčinnikovem a Olgou Sandakovou, ale překvapuje nejen využitím svahu, intenzivním propojením s přírodou díky promyšlenému krajinnému designu, ale i harmonickým a útulným interiérem.

Investor si přál víkendový dům, který by jeho rodině umožňoval trávit co nejvíce času venku s dětmi, avšak bez toho, že by přišli o pohodlí či funkčnost. Interiér tvoří otevřený, ale přitom stále plně funkční prostor. Ten je zvenčí obklíčen velkými terasami. Jsou příjemné i na procházky naboso a poskytují dost místa na zábavu i relaxaci pro celou rodinu.

Přečtěte si také:
V Brně postavili první energeticky plusový dům v České republice

Nechybí ani letní kuchyň pro pohodlné vaření pod širým nebem a prostor při táboráku pro romantické večery. Panoramatické zasklení interiéru dává pocit, že jste přímo v přírodě, i když sedíte na gauči či stolujete uvnitř. Oheň v designovém krbu zahřívá srdce domu v chladnějších dnech.

Moderní víkendový dům s prosklenou fasádou

Díky umístění domu do svahu a vysokým základům pod ním vznikl velký prostor, který funguje jako sklad či sklep. Zdroj: Sergej Melnikov, Ivan Ovčinnikov

Člení pozemek na dvě části: soukromou a veřejnou

Aby dům splňoval všechny požadavky majitelů, důležité bylo jeho umístění na pozemku. Architekti využili svažitý pozemek ve prospěch stavby tak, aby ho rozdělila na dvě části. Přední část je veřejná s letní kuchyní a zadní soukromá s výhledem na les.

Terasa víkendové chaty s pohodlným sezením

Při výběru materiálů sehrávala klíčovou roli ekologičnost. Zdroj: Sergej Melnikov, Ivan Ovčinnikov

Přední veranda je otočená k pozemku a orientovaná na jih. Díky ní v zimě slunce ohřívá celý interiér a v létě zase střecha verandy vytváří příjemný stín a ideální mikroklima. Zadní část domu, kde jsou umístěny ložnice, je orientována do lesa. Velké okno v hlavní ložnici nabízí výhled do soukromé části areálu a na stromy.

Přečtěte si také:
Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

Pokoje v korunách stromů, dole je sklad

Díky umístění domu do svahu a vysokým základům pod ním vznikl velký prostor, který funguje jako sklad či sklep. Kvůli konzolovým ramenům působí horní část stavby z některých úhlů, jako by se vznášela. Díky výšce z místností i terasy je vidět přímo koruny stromů. Na hlavní terasu navazují převislé boční terasy, které vytvářejí efekt víceúrovňové externí stavby.

Interiér víkendového domu v rustilálním stylu

Interiér je plný dřevěného nábytku, krajkových textilií, proutěných košů, starožitností a děl výtvarníků z Petrohradu. Zdroj: Sergej Melnikov, Ivan Ovčinnikov

Ekologie: dřevo, sklo a kov

Při výběru materiálů sehrávala klíčovou roli ekologičnost. Základními materiály jsou dřevo z masivní borovice, sklo a kov. Střecha je pokryta profilovaným kovem, základ a nosné konstrukce jsou též kovové. Sklo má jednoznačný úkol – harmonicky spojuje interiér domu a přírodní prostředí. Interiér je navržen v lehkém rustikálním stylu, i proto je plný dřevěného nábytku, krajkových textilií, proutěných košů, starožitností a děl výtvarníků z Petrohradu. Díky tomu působí jinak než moderní
stavby – mimořádně útulně, relaxačně a harmonicky.

Interiér víkendového domu v rustilálním stylu

Interiér je navržen v lehkém rustikálním stylu. Zdroj: Sergej Melnikov, Ivan Ovčinnikov

Vyroben v továrně, následovaly úpravy terénu a zařizování

„Modulární technologie „DublDom“ umožnila rychlé osazení projektu. Terénní úpravy na místě probíhaly současně s instalací základu. Mezitím byl vyroben samotný dům. Na začátku jara moduly domu dovezli na místo a instalovali. Tím skončily všechny stavební práce. Potom se majitelé domu soustředili na krajinný design, interiéry a detaily výzdoby. Při této nejpříjemnější části je už nerozptylovaly žádné stavební problémy,“ doplňují autoři projektu Ivan Ovčinnikov a Olga Sandakova.

Přečtěte si také:
Čeští architekti postavili na dálku soběstačnou dřevostavbu. Využívá solární energii a dešťovou vodu

Modulární dům ve svahu

architekti: Ivan Ovčinnikov, Olga Sandakova

krajinný design: park DEREVO, Foresta a Natalia Vlasova

interiérový design: Natalia Vlasova

lokalita: Leningradská oblast, Rusko

projekt: 2019

realizace: 2020

výrobce: DublDom

Sabína Zavarská

Foto: Sergej Melnikov, Ivan Ovčinnikov

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata domy ve svahu ekologický dům svahovitý pozemek Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze