Modulová řadová zástavba: Je toto řešení i pro naše města?
Na pozemek přicházejí už hotové moduly s koupelnami, kuchyní, zařízením, dokončují se jen fasády – po kompletní montáži domů. Jedním z takovýchto projektů je zástavba 3 v 1, která už stojí na dvou místech ve Švédsku.
Výhodou takto zkonstruovaného domu je snadný přesun na různá místa. Prakticky všechna práce je dokončena už přímo v továrně a do domu se dá hned nastěhovat.
Vyprodaný do dvou týdnů
„Náš první projekt řadových domů stojí v Upplands Väsby, nedaleko od Stockholmu. Projekt se skládá ze sedmi řadových domů a byl vyprodán za méně než dva týdny. Je postaven na principech pasivního domu. Využívá solární panely, díky kterým je mimořádně energeticky úsporný. Z tohoto důvodu též získal ocenění od města za udržitelnost. Proto není překvapující, že ho klient chtěl duplikovat na jiném místě. Druhým městem je Örebro, s výrazněji městským charakterem než Upplands Väsby,“ vysvětluje Cage Copher, hlavní architekt projektu.
Alternativa do přírodního prostředí
Vzhledem k rozdílnosti prostředí v obou lokalitách se snažili přizpůsobit řadové domy tak, aby nemuseli zasáhnout do konstrukce prefabrikovaných modulů. Podařilo se to celkem snadno.
V Upplands Väsby, kde je pozemek obklopen parkem a lesem, přizpůsobili prostředí střechy i fasády. Na jednotlivých domech použili sice stejné fasádní materiály, ale odlišným způsobem. Výsledkem jsou vlastně tři verze téhož domu. Střechu snížili, aby zjemnili celkový objem domů, a na fasády použili bílou omítku s dřevěnými laťkami a nevýraznou ocelí.
Alternativa do města
V městském prostředí udělali střechy vyšší, aby je přizpůsobili zástavbě v ulici. Fasády jsou kombinací dřeva, oceli a sádry, ale ocel je tentokrát exponovaná a používaná častěji. V projektu Örebro jsou východozápadní fasády opláštěny bílou omítkou a severojižní fasády jsou opláštěny ocelí nebo ocelí s dřevěnou mřížkou. Výsledkem jsou opět tři různé interpretace přesně téhož interiéru.
Řadové domy 3 v 1
architektonický ateliér: Street Monkey Architects
hlavní architekt: Cage Copher
lokalita: Upplands Väsby a Örebro, Švédsko
celková zastavěná plocha: 2550 m2
rok realizace: 2016
Sabína Zavarská
foto: Mattias Hamrén Photography