Mozaika místností, teras a jejich střech: Moderní střešní dům nabízí zážitek ze světla

04. 08. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Německo-dánský architekt Sigurd Larsen je znám moderními zajímavými domy, které používají udržitelné přirozené materiály, přirozeně nízkoenergetické řešení, stejně jako logické a bezztrátové uspořádání dispozice. Dům, který navrhl a který stojí v Kodani, má i další specifika, kvůli kterým nese název The Roof House – Střešní dům.

Hra sklonů a velikostí střech

Už na první pohled okouzlí různé nakloněnými a různě velkými šikmými střechami. Nejde tu však jen o estetický moment, kterého je touto zajímavou hrou sklonů a velikostí stříšek bezpochyby dosaženo. Architekt tyto střechy navrhl kvůli využití přirozeného přímého i nepřímého světla. Každý z nakloněných střešních povrchů obsahuje střešní okno. Mezery mezi jednotlivými střechami tvoří nádvoří, která znamenají dostatek denního světla pro okolní místnosti.

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-drone-photo-2

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-11

Zážitek, který se stále mění

„Nepřímé světlo má krásnou chladnou modrou barvu, která připomíná blízkost oceánu, naopak nízké slunci z jihu dodává teplejší žluté světlo,“ vysvětluje Sigurd Larsen a pokračuje: „Střešní dům je navržen tak, aby zachytil nepřímé i přímé sluneční světlo ve stejnou dobu a proměnil ho na neustále se měnící zážitek při procházení sérií pokojů.“

Přečtěte si také:
Rekonstrukce staré chalupy trvala více než dva roky: Podívejte se na tu změnu!

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-1

Mozaika pokojů, teras a jejich střech

Sympatický jednopodlažní dům, který je vlastně mozaikou obytných prostor, stojí na předměstí Kodaně a architekt ho navrhl pro rodinu s dvěma dětmi. Jednou z hlavních idejí, které měl dům ztvárnit, je schopnost přizpůsobit jeho využití potřebám rodiny i v době, kdy už děti budou větší. Vychází z mřížky rozdělené na 16 obdélníků, která pomohla rozčlenit interiér do různých funkčních zón. Nádvoří a terasy poskytují dostatek prostoru pro pobyt na vzduchu a přitom zároveň v soukromí. Také chrání před větrem.

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-4

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-7

Myslí i do budoucna

Pod jednou střechou se nachází křídlo pro rodiče, pod dvěma dalšími střechami je dětská oblast. Když děti dospějí, je možné vytvořit z domu prakticky dva samostatné objekty s vlastními vstupy. V srdci domu se nachází obývací místnost s vysokým stropem. Kuchyň navazuje na jihovýchodní dvůr, který poskytuje ranní sluneční paprsky. V domě najdete i salonek. Pokoj rodičů je na jedné straně lemován skleněnými dveřmi, které se otevírají na terasu orientovanou na jihozápad, jenž je přístupná i z obytného prostoru.

Přečtěte si také:

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-9

 

Speciální regál

Nábytek do tohoto domu byl realizován přesně na míru, včetně modulární regálové jednotky namontované na stěnu založené na koncepčním modelu samotného domu. Takže domácí mají jako polici původní ideu, na jejímž základě byl jejich dům vybudován.

Sigurd-Larsen-Design-Architecture_-The-Roof-House-daylight-wood-facade-Copenhagen-10

Roof House

Architektonické studio: Sigurd Larsen Design & Architecture

Architekt: Sigurd Larsen

Lokalita: Kodaň, Dánsko

Rozloha: 150 m2

Rok realizace: 2016

 

Sabína Zavarská

Foto: Tia Borgsmidt, Stylistka: Mette Helena Rasmussen

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dula moderné domy nizkoenergeticke domy rodinne domy strechy střešní sklon
Sdílejte článek

Diskuze