Zdroj: Arch OnTube

Nejužší dům světa, kde se sotva otočíte: Jaké to je žít v prostoru širokém pouhých 72 cm

24. 08. 2024
Diskuze (1)
Sdílet

Keret House je domem z fantaskních představ. Pro někoho možná i hororových. Nebo si umíte představit, že byste žili v domě, který je tak úzký, že se v něm sotva otočíte? A vidíte, Keret House je reálným důkazem toho, že je to možné. Dokonce se o tom na vlastní kůži můžete přesvědčit. Chcete vědět více? Podrobnosti najdete v našem článku. 

Keret House vznikl jak už to bývá úplnou náhodou

Keret House vznikl úplnou náhodou, když polský architekt Jakub Szczesny procházel okolo domů na ulici Chlodna 22 a Żelezna 74 ve Varšavě. Mezi 2 domy těchto ulic byl původně prázdný prostor, který používali místní lidé k odkládání nechtěného nábytku a odpadu. Nebylo to tedy to nejhezčí místo. Přesto to architekta inspirovalo k úvahám o úzkém domě a kdo by v něm potom asi bydlel.

Přečtěte si také:
Život na 8 metrech čtverečních: Mladá žena se rozhodla žít v malém bytě v Tokiu

A tak již v roce 2009 vznikl projekt, zpochybňující limity a nároky obytného prostoru na rozměry, který sám architekt označil za trochu nemožný návrh. Nicméně v roce 2012 se s podporou varšavské radnice realizoval. 

Architekt Jakub Szczesny jednou procházel okolo tohoto domu a dostal nápad

Architekt Jakub Szczesny jednou procházel okolo tohoto domu a dostal nápad. Zdroj: DW News

Jak se úzká ulička proměnila v dům

Dům byl realizován Polskou nadací moderního umění, protože Keret House je oficiálně klasifikován jako umělecká instalace, jelikož nesplňuje místní standardy pro postavené objekty (Podle zákonů je příliš malý na to, aby mohl být považován za trvalé bydliště. Má totiž jen 14m2.). A proto je to dočasný životní a pracovní prostor pro umělce v rámci rezidenčního programu, který pokrývá všechny potřeby. Své jméno nese po svém patronovi, izraelském spisovateli Etgarovi Keretovi, jenž se stal prvním nájemníkem, který v domě po nějakou dobu bydlel. 

A ač se mu jeho projekt zdal nemožný, realizoval se.

A ač se mu jeho projekt zdal nemožný, realizoval se.
Zdroj: Arch OnTube

Přečtěte si také:
Video: Unikátní úzký bytový dům v Tokiu. Bydlení v něm stojí 5800 Kč měsíčně

Co ještě byste měli vědět o Keret House? 

Keret House umně spojuje umělecké a architektonické dílo v jedno, pokud by se ironicky kdokoli z jakéhokoli důvodu pokusil vidět tyto věci odděleně. Je to tedy kus architektury, dům k bydlení, ale i kus umění. Vzhledem ke své poloze také zpochybňuje urbanistickou strukturu Varšavy po všech poválečných výstavbách a přestavbách. Je totiž postaven mezi dvěma budovami ze dvou období. V roce 2019 byl označen jako jeden z nejznámějších domů na světě a zařazen na seznam mezinárodních projektů oceněných architektonickým portálem Iconic Houses. A kromě toho všeho ho rovněž najdete i v Guinessově knize rekordů.

A tímto způsobem byla realizace toho nejužšího domu na světě možná

A tímto způsobem byla realizace toho nejužšího domu na světě možná. Zdroj: Arch OnTube

Prohlédněte si námi ten nejužší dům na světě 

Prohlédněte si s námi ten nejužší dům na světě, který v tom nejužším místě měří jen 72 cm a v tom nejširším potom 122 cm. Keret House není zvenčí snadné spatřit, protože je zastrčený v malém prostoru mezi dvěma vysokými budovami. Jeho obecně nepatrná forma vedla k inovativním designovým řešením pro maximalizaci prostoru, což umožnilo do tak malého prostoru vtěsnat obývací pokoj, ložnici, koupelnu a kuchyň. Vše chytře naskládané na dvoupatrový klín. 

Keret House poskytuje vše, co potřebuje jeden člověk k životu.

Keret House poskytuje vše, co potřebuje jeden člověk k životu. Zdroj: Arch OnTube

Dům je přístupný po schodech, které se stávají součástí podlahy obytného prostoru. Když je schodiště staženo, vytváří příjemný obývací pokoj. Nahoře potom dominuje ložnice, která sousedí s malým pracovním prostorem se zavěšeným stolem proti jasně žluté židli. Místnost má dvě malá okna a boční světlo prochází dovnitř přes průsvitné panely. I přes to je dům překvapivě prosvětlený díky polykarbonátovým materiálům použitým v interiérech.

Instalaci uzavírá poloprůhledná plastová střecha, kudy po celý den proudí dostatek přirozeného světla. Interiér celého domu je bílý, což je ideální barva pro malé prostory. Elektřina je zde odebírána ze sousední budovy. Keret House má rovněž i vlastní technologii vody a kanalizace, protože není napojen na městský vodovod. Kvůli své malé velikosti je v bytě umístěna pouze malá lednička na 2 nápoje a obyvatelé používají žebřík k přemístění se na jinou úroveň. 

Keret House můžete navštívit 

Keret House můžete ho navštívit během dnů otevřených dveří a o vybraných víkendech. Rezervace a nákup vstupenek je možný přes internet. Individuální a skupinové prohlídky je pak nutné předem domluvit.

FOTOGALERIE

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Arch OnTube, DW News
Zdroj: https://www.archdaily.com/289630/inside-the-keret-house-the-worlds-skinniest-house-by-jakub-szczesny

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: design interier montovaný dům
Sdílejte článek

Diskuze

  • Pokud má ten byt ledničku jen na dva nápoje, tak nedává smysl tam bydlet. Počítejte se mnou: cola, červené víno a perlivá voda na dopoledne, to je celkem 5 lahví 😉

    Alkoholik