Zdroj: MICHAL ROUHA

Netradiční dům u Kolína vyřešil otázku denního světla. Dolní podlaží si natočili tak, aby se k nim i večer dostalo sluneční světlo

21. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Základními odrazovými prvky návrhu tohoto domu u Kolína byla hlavní jižní orientace a svažitost pozemku, přístup na pozemek z horní severní strany, upřednostňované výhledy a pohledy od jihovýchodu až po jihozápad a kvalitativně různorodé okolí směrem na západ a sever.

Dům zapuštěn do svahu

Z východní strany je pozemek obklopen středně vysokou zelení. Přirozené situování domu do severní části pozemku, lepší využití jižní pobytové zahrady a to vše ve vztahu k poměrně velkému svahu vyústilo v návrh v zapuštění domu do svahu a rozdělení vnitřních prostor do dvou výškových úrovní.

Přečtěte si také:
Chata v Kytlici potřebovala rekonstrukci: Odstranili starý nepraktický krb a vyměnili ho za kruhové kachle. Získali tak více prostoru

Vstupní podlaží je ve stejné úrovni jako samotný vstup do objektu a dolní terénní podlaží, které je do terénu zapuštěné, je naopak v přímém kontaktu se zahradou.

Dům je zapuštěn do svahu

Dům je zapuštěn do svahu Zdroj: MICHAL ROUHA

Rozdělen na dvě části

Objekt je dále z praktických a tepelnětechnických důvodů rozčleněn na 2 části – rodinný dům a garáž s dílnou. Objekty jsou vůči sobě v jemném kontaktu a svým usazením na pozemku vytvářejí viditelné ohraničení reprezentativního otevřeného vstupního předprostoru. Dům i garáž spolu se střechami, které jsou vůči sobě inverzně obráceny, vytváří z exteriérových pohledech kompozici „trumpety“, „trubky“ či „megafonu“.

Přečtěte si také:
Netradiční dům na Rašovce. Fasádu mají z materiálu, který ještě nebyl v Česku takovýmto způsobem použit

Tento princip je využíván i z hlediska fungování celého objektu, soustředění, otevírání a uzavírání domu vůči okolí. Projevuje se to hlavně na perforaci domu okenními otvory, která jsou více koncentrovány na severní a jižní stranu, a dále na pohybu lidí – od vstupního předprostoru (dovnitř) přes vnitřní prostory rodinného domu (uvnitř) až na venkovní terasu a jižní zahradu (ven).

Fasáda rodinného domu je v jednotlivých podlažích různě natáčena.

Fasáda rodinného domu je v jednotlivých podlažích různě natáčena. Zdroj: MICHAL ROUHA

Různě natočená fasáda

Pro lepší orientaci ke světovým stranám a lepší světelné podmínky uvnitř objektu je jižní fasáda rodinného domu v jednotlivých podlaží, z hlediska jiného funkčního využití pater, různě natáčena. Jižní fasáda horního vstupního podlaží s pokoji a pracovnou je natočena více na východ. Sluneční paprsky se tak do těchto místností dostanou v brzkých ranních hodinách, což přirozeně a pozitivně ovlivňuje pobyt v místnosti.

Naopak fasáda dolního terénního podlaží s obytným prostorem s kuchyní a jídelnou je orientována více na západ, tak aby slunce v těchto prostorách zůstalo až do pozdních večerních hodin. Natáčení jednotlivých podlaží je realizováno ustoupením fasády do hmoty objektu. Přesahem konstrukce je pak vytvořeno přirozené stínění jižních oken, balkonu a jižní terasy.

Obývací pokoj spojený s kuchyní.

Obývací pokoj spojený s kuchyní. Zdroj: MICHAL ROUHA

Materiály

Konstrukce: železobetonová konstrukce + zdivo Porotherm, izolace Isover

Exteriér:

  • fasáda Baumit Creative
  • komínový systém Schiedel
  • dřevohlíníková okna a vstupní dveře Internorm
  • střešní vlnitá šablona Cembrit

Interiér:

  • přírodní linoleum Gerflor
  • keramika Rako
  • interiérové dveře s obložkovou zárubní, dýhované

Značky

okna – dřevohliníková Internorm
dveře – Sapeli
podlahy – lino Gerflor, keramika Rako
kamna – Romotop
svítidla  – Osmont, Nordlux

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Michal Rouha

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: design Novostavby rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze