Zdroj: České chaty snů

Chata v Kytlici potřebovala rekonstrukci: Odstranili starý nepraktický krb a vyměnili ho za kruhové kachle. Získali tak více prostoru

17. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Chata s netradičním tvarem a přístavbou prošla proměnou. Chata v Kytlici v Ústeckém kraji je poměrně netradiční. Jednak svým konstrukčním řešením - má tvar vysokého áčka, střešní konstrukce se tedy táhne až k zemi.

Navíc ji současný majitel s tátou obohatili o dostavbu koupelny, která ovšem narušila původní jednoduché vyznění lapidárního tvaru. A tak se majitelé obrátili na šikovné architekty z pořadu České chaty snů.

Problém

Konstrukční řešení chaty – tvar chaty do A, později doplněno přístavbou koupelny. Podkroví v horším stavu a na přízemí příliš velký krb neprakticky rozdělující prostor.

Přízemí po rekonstrukci.

Přízemí po rekonstrukci. Zdroj: České chaty snů

Řešení

Jak pojali celou rekonstrukci architekti? „Chtěli jsme si pohrát s geometrickým tvaroslovím – špičku střechy jsme doplnili kruhovými okny, oblý tvar tak předchází špičatý štít a vzájemně na sebe navazují lépe než u obdélných oken. Zaoblili jsme i podhled v podkroví, aby kopíroval linii oken. Podkroví tak dostalo úplně novou formu, která je hlavním motivem celé přestavby,“ vysvětluje architekt Ondřej Zdvomka.

Přečtěte si také:
Zapomenutou rybářskou chatku ve Zlivi postavenou před 90 lety změnili v útulné ubytování

Přízemí chaty

Kromě podkroví proběhla rekonstrukce i v přízemí chaty. Tady byl velmi výrazný, předimenzovaný a složitě vyzdívaný krb, který svou velikostí a umístěním neprakticky rozděloval celý prostor a znemožňoval spojení kuchyně s obývacím pokojem.

Architekti ho proto celý odstranili, až na komínový průduch. Ke komínu pak přistavili kruhová kamna, která navazují na geometrické tvary použité v podkroví. Vzniklý volný prostor následně architekti vyplnili kuchyňskou pracovní deskou. „Ten, kdo bude vařit, má dokonalý přehled o celé chatě, konečně vidí i ven a může si povídat s ostatními,“ říká Ondřej Zdvomka.

Přízemí před rekonstrukcí.

Přízemí před rekonstrukcí. Zdroj: České chaty snů

Interiér

Co se týče interiéru, v celé chatě dominují bílá barva a světlé dřevo, díky čemuž působí prostorněji a světleji. Jednoduché moderní kusy nábytku jsou doplněny těmi s více vintage nádechem. A i když byste to možná v české chatě nečekali, inspirace historií se tady táhne dokonce až do antiky. Spočívá právě ve zmíněné hře s tvary, typickou pro toto období. Architekti tento odkaz podtrhli sloupem zdobeným klasickým řádem s korintskou hlavicí od Sebastiana Wojnare.

Podkroví před rekonstrukcí.

Podkroví před rekonstrukcí. Zdroj: České chaty snů

Zajímavého řešení se dočkala vnější přístavba, která byla v původním stavu, dokonce bez omítky. Architekti ji ukryli za zelenou stěnu. Navázali na ní bílou fasádou, jež koresponduje se zbytkem exteriéru chaty a křovinatou stěnu nechává vyniknout. „Několika návrhy jsme vytěžili maximum z áčkového tvaru a podařilo se nám skrýt veškeré nedokonalosti svépomocné přestavby,“ uzavírá architekt.

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: České chaty snů
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chata rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze