Zdroj: Atsushi Kawanishi

Obdivuhodné propojení zeleně s obytnými prostory odpovídá na otázku, jak lze dostat zahradu do domu

09. 10. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Snad žádný národ nedokáže tak intenzivně propojit zeleň s obytnými prostory jako Japonci. Projekt architektů z japonského studia Atsushi Kawanishi Architects je nádhernou ukázkou, jaký efekt mohou mít vnitřní zahrady, vhodně umístěná maximální prosklení a použití dřeva se zaoblenými tvary v rodinném domě. Za povšimnutí stojí i stínění přední fasády dřevěnými lištami.

„Slavičí dům“ je dílo s neuvěřitelně silnou atmosférou. Stojí na předměstí, které vzniklo začátkem padesátých let minulého století. Dnes zde přibývají nové domy. Stavba spojuje dvě zahrady okolního prostředí a tři zahrady uvnitř interiéru.

V každé části domu se cítíte jako uprostřed přírody, naplno vnímáte počasí a měnící se období dne. Hlavní hmota domu vznikla spojením dvou písmen L do téměř čtvercového tvaru se zeleným atriem uprostřed. Jeden roh tohoto čtverce je však „vykousnutý“ – tvoří ho venkovní terasa a zadní zahrada.

Pohled zvenčí Slavičí dům v Japonsku

„Slavičí dům“ stojí na předměstí, které vzniklo začátkem padesátých let minulého století. Dnes zde přibývají nové domy. Zdroj: Katsu Tanaka

Každá zahrádka má svou funkci

V předzahrádce, kde si hrají sousedovy děti, majitelé zároveň kutí a připravují dřevo na topení. Jižní zahrada je orientována směrem k letišti Ósaka, v této zahrádce fouká vítr. Vnitřní zahrady postupně rozdělují interiér a harmonizují prostředí jak doma, tak i venku. Stěna orientovaná do zahrady vytváří exteriér ve tvaru mnohostěnu.

Zahrada Slavičí dům v Japonsku

Vnitřní zahrady postupně rozdělují interiér a harmonizují prostředí. Zdroj: Katsu Tanaka

Jak je řešena dispozice?

Všechny místnosti v domě mají jedinečný charakter a postupně vplývají do dalších prostorů. Nejsilnější propojení mezi zahradou a interiérem má obývací pokoj, na který navazuje trojúhelníkový prosklený výklenek s krbem.

Přečtěte si také:
Jak na zahradě zvolit materiály, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby spolu vše ladilo

V rameni kolmém na obývací pokoj se nachází kuchyň a jídelna s výstupem na terasu. Z opačné strany obývacího pokoje je hlavní vstup do domu. V „elku“ vpravo od vchodu je ateliér, hygienické zázemí a hlavní ložnice, z níž je též možné vyjít na terasu u kuchyně. Je to místo, kde se ramena dvou písmen L spojují.

Jídelna Slavičí dům v Japonsku

Pohled na kuchyň z jídelny. Zdroj: Katsu Tanaka

V prvním poschodí jsou dva pokoje s terasami a studovnou. Nejvyšší poschodí patří podkroví a jednomu samostatnému pokoji. Jsou spojeny další terasou.

Dřevo a zaoblené tvary

Za povšimnutí stojí nejen všudypřítomná zeleň, ale i oblé tvary, které najdete v interiéru hned na několika místech. Všimněte si oblin dřevěného schodiště, zaobleného stropu v jídelní části, nádherného masivního stolu, ale i dřevěných lišt, které chrání před nechtěnými pohledy z ulice a zároveň jemně stíní interiér.

Schodiště Slavičí dům v Japonsku

Oblé dřevěné schodiště je přirozenou součástí celého interiéru. Zdroj: Katsu Tanaka

Kdo je to Atsushi Kawanishi?

Atsushi Kawanishi se narodil v roce 1978. Po práci v Kengo Kuma a spol. založil vlastní studio Atsushi Kawanishi Architects (v roce 2018). Je docentem na univerzitě v Okajamě. Navrhuje architekturu, která otevírá nové vztahy mezi přírodou, společností a lidskými bytostmi.

Přečtěte si také:
Nevěděli si rady s nefunkčním přízemím domu. Nakonec mu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou

Slavičí dům

architektonický ateliér: Atsushi Kawanishi Architects

lokalita: Hyogo, Japonsko

zastavěná plocha: 88,65 m2

podlahová plocha: 130,1 m2

realizace: 2020

konstrukce: KOHATSU

spolupráce: Jun Yanagimuro Structual Design

Sabína Zavarská
Foto: Katsu Tanaka, Atsushi Kawanishi

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: předzahrádky přírodní materiály rodinne domy zimni zahrady
Sdílejte článek

Diskuze

  • Musím říct, že je to naprostá pecka. Díky moc za článek. Jen se zeptám. Od koho máte dřevo na venkovní fasádu? Díky!!! Tom

    Tomáš